Aydın Gezi Önerileri

Aydın Gezi Önerileri

Aydın gezi önerileri şehri keşfetmek isteyenlere özel olarak yayınlanmıştır. Özellikle kısıtlı zamanda birçok lokasyon bu listeler ile ziyaret edilebilmektedir. Nitekim Aydın’da öğrenci olarak veya geçici süreli ikamet eden birçok kişi bulunmaktadır.

Aydın Gezi Önerileri Listesi

Aydın gezi önerileri listesi özellikle günlük rotalardan oluşmaktadır. Bu rotalar ile Türkiye’nin sahip olduğu kültürel mirasları görebilirsiniz. Ayrıca şehrimizde yer alan doğal güzellikler de yine bu listelerde yer almaktadır. Aydın’da gezilecek yerlerin önemli bir diğer noktası ise herkese hitap edebilmesidir. Özellikle aileler için gezilecek yerler veya eğlenmek isteyen gençler için gezi tavsiyeleri bir arada yer almaktadır.

Aydın Tarihi Gezi Yerleri

Aydın’da ziyaret edilecek tarihi gezi noktaları.

Aydın Efeler Gezilecek Yerler

Efeler gezilecek yerler özellikle öğrenciler tarafından araştırılmaktadır. Adnan Menderes Üniversitesi öğrencileri sene içerisinde şehirde bulunmaktadır. Öğrenciler eğitimleri ile beraber gençliklerini de şehirde yaşamaktadır. Bu nedenle de Aydın’daki gezilecek yerler rağbet görmektedir. Efeler’de gezi önerisi olarak tavsiye verilecek kültürel noktalar, eski Aydın köyleri, Üçgözler gibi noktalar yer almaktadır. (Güncellenecektir)

Aydın Tarihi Yerler

Aydın tarihi yerler milattan önceki zamanlardan günümüze kadar ulaşmış yapılar ve kalıntılardan oluşmaktadır. Nitekim Kültür Turizm Bakanlığı bu noktaların ziyaretçilere hitap etmesine önem vermektedir. Özellikle her sene turist potansiyeli açısından Aydın’ın tarihi noktaları ziyaretçi kabul etmektedir. Hem yerli hem de yabancı turistler Aydın’daki gezilecek tarihi yerleri araştırmakta ve ziyaret etmektedir. 

Aydın Gezilecek Yerler Listesi

Efeler diyarı olarak tabir edilen Aydın, aynı zamanda Ege Bölgesi’nin önemli turizm kentleri içerisinde de yer alıyor.  Özellikle ülkemizde turizmin kalbinin attığı kent olarak lanse edilen Aydın’da gezilecek yerler çok dikkat çekiyor.

Ülkemizde ve Ege Bölgesi’nde gezilecek yerler açısından zenginliğiyle insanların ilgisini Aydın çekiyor. Deniz turizminden tutunda doğa ve tarih gibi birçok turizm çeşidine Aydın ev sahipliği yapıyor. Verimli topraklara sahip olması sebebiyle Aydın, tarihte çok sayıda medeniyeti de ağırlamıştır. O nedenle Aydın’da; çok sayıda kültürel ve tarihi kalıntılarda yer alıyor. Mimari zenginliğe sahip camileriyle dikkat çeken Aydı, tarihi güzellikleriyle de gezilip görülmesi gereken şehirlerin başında geliyor. Tarihi dokusu dışında masmavi deniziyle, yemyeşil doğasıyla Aydın turizm cenneti olarak adlandırılabilir. Ülkemizin 20. En kalabalık kenti unvanına sahip olan Aydın’a her sene çok fazla yerli ve yabancı turist geliyor. Antik kentleriyle, doğal güzellikleriyle, plajlarıyla, tatil beldeleriyle, termal tesisleriyle, milli parklarıyla, müzeleri ve yaylalarıyla Aydın’da gezilecek yerler çok diyebiliriz.

Aydın’da Gezilecek En Popüler Yerler

Aydın ilimizde doğal, tarihi, kültürel ve deniz turizmi açısından gezilebilecek popüler yerleri şöyle sıralayabiliriz:

Aydın Arkeoloji Müzesi

Aydın merkezdeki ve çevresindeki eserlerin toplanıp koleksiyon haline getirilmesiyle arkeoloji müzesi oluşturulmuştur. Geniş bahçe içinde konumlanan Aydın Arkeoloji Müzesi’nde birçok döneme ait çok sayıda eserler bulunuyor. Müze içerisinde; sütunlara, mezar stellerine, heykellere, yazıtlara, İslami mezar taşlarına, lahitlere ve mil taşlarına rastlayabilirsiniz. Aynı zamanda Prehistorik Dönem’ den tutunda Roma, Selçuklu, Helenistik, Bizans ve Osmanlı Dönemi’ de dahil çok sayıda eser sergileniyor. Aydın ilinin tarihini öğrenmek istiyorsanız bu arkeoloji müzesini mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz. Aydın Arkeoloji Müzesi, Efeler ilçesinde yer alıyor. Şehir merkezinden kolayca müzeye ulaşabilirsiniz.

Güvercinada Kalesi

Aydın’ın Kuşadası ilçesi merkezinde Güvercinada Kalesi yer alıyor. Hacıfeyzullah Mahallesi içerisinde konumlanan Güvercinada Kelesi, tarihiyle dikkat çekiyor. Barbaros Hayrettin Paşa, Güvercinada Kalesi’ni Mora İsyanları saldırılarına karşı inşa etmiştir. Evliya Çelebi’de Seyahatnamesinde Güvercinada Kalesi’nden bahsetmiştir. Korsanların saldırılarını bertaraf etmesi nedeniyle “Korsan Kalesi” diye de isimlendirilmiştir. Mendirek ile karaya bağlanan kale günümüzde yerli ve yabancı turistlerin odak noktası haline geldi. Ayrıca Güvercinada Kalesi, Kuşadası’nın da simgesi olarak kabul ediliyor.

Bafa Gölü

Aydın’da gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelenlerden birisi de Bafa Gölü olduğunu söyleyebiliriz. Aydın’ın güneybatısında yer alan Bafa Gölü, kent merkezinden 90 km uzakta konumlanmıştır. Kuşların göç yollarına ev sahipliği yapan göl aynı zamanda kaya tırmanışlarına elverişli olmasıyla da biliniyor. Çok yönlülüğüyle ilgi toplayan Bafa Gölü, doğanın sunduğu güzelliklerle daha çok ziyaretçiyi kendine çekiyor. Dağlardaki kaynak sulardan beslenen gölde; köy, kale ve kilise gibi çok sayıda kalıntıda bulunuyor.

Tralleis Antik Kenti

Kent merkezine 1 km mesafede Aydın’ın kuzey tarafında Tralleis Antik Kenti yer alıyor. Üç Gözler Antik Kenti diye tabir edilen Tralleis Antik Kenti; dünyadaki eski antik kentlere örnek olarak gösterilebilir. Tralleislerle Argoslular’ın kurduğu bu antik kent, 2. Asırda önemli yere sahipti… Roma zamanında kalma; tiyatro, hamam ve agora gibi yapılar bu antik kent içindedir. Aynı zamanda heykelcilik dünyasında popülerlik kazanan; Genç Atlet, Farnese Boğazı gibi heykellerde Tralleis Antik Kent içerisinde yer alıyor.

Arapapıştı Kanyonu

Aydın Bozdoğan ilçesinde yer alan Arapapıştı Kanyonu, Kemer Barajı’nın akarsu kolundandır. Arapapıştı Kanyonu’nun en önemli özelliği hem tarihi hem doğayı içerisinde barındırmasıdır. Bu kanyonda, yeşille mavinin ahenkli dansına şahit olacaksınız. 2017 yılında ziyarete açılan kanyon, aslında tarihi açıdan çok büyük önem taşıyor. Fakat Arapapıştı Kanyonu popülerliğini son zamanlarda kazanmıştır. Özellikle Kemer Barajı suları çekildikten sonra ortaya M.Ö. 5. Yüzyıla ait anıt mezar çıkmıştır. Böylelikle kanyonun önemi daha da artmıştır. Bunların yanı sıra kanyonun etrafında manastır, kale tarzı pek çok kalıntıda bulunuyor. Kanyonu gezmek için teknelerde vardır. Teknelere binerek Arapapıştı Kanyonu’nun hem doğasını hem de tarihini keşfetmeniz mümkündür.

Doğanbey Köyü

Aydın Söke ile Doğanbey Köyü arası ortalama 30 km mesafedir… Tarihi dokuya sahip olan Doğanbey Köyü’nün geçmişi M.Ö.7.yüzyıla uzanıyor. Doğanbey Köyü’nün turistlik olmasındaki ana sebepler; sakinliği, mimarisi ve doğası olduğunu söyleyebiliriz. Osmanlı zamanında Doğanbey Köyü’nde Rumlar yaşıyordu. Restore edilen tarihi dokuya sahip binalarıyla, doğa harikası bahçeleriyle, Arnavut kaldırımlı yollarıyla ve sokaklarıyla günümüzde de Doğanbey Köyü ziyaretçilerin beğenisi kazanmıştır. Hem Osmanlı’ya hem de Rumlara ait pek çok mimari örneği bu köy içerisinde bulabilirsiniz. Mutlaka doğa harikası Doğanbey Köyü’nü, Aydın’da gezilecek yerler listesine almanızı öneriyoruz.

Didim

Aydın’ın önemli turizm ilçelerinden olan Didim, yaz dönemlerinde çok fazla turiste ev sahipliği yapıyor. Aydın merkeze 100 km mesafede bulunan Didim, deniz sevenler tarafından çok ziyaret ediliyor. Özellikle Didim denildiğinde ilk akla Altınkum Plajı geliyor. Berrak tertemiz suyuyla ve kumuyla turistlerin beğenisini kazanmayı başarmıştır. Didim denizi dışında aynı zamanda tarihi eserleriyle de dikkatleri üzerine topluyor. M.Ö. 1500’lü senelere ait volkanik patlama sonrasında meydana gelen Saplı Ada, Apollon Tapınağı ve Faustina Hamamı’mı da görülmeye değer eserlerdendir…

Aydın’a Nasıl Gidilir?

Ülkemizin güneybatı tarafında yer alan Aydın, turizmin kalbinin attığı yer olarak biliniyor. Aydın’ın batı tarafında Ege Denizi, doğusunda Denizli, kuzey yönünde İzmir, güney tarafındaysa Muğla bulunuyor. İstanbul ile Aydın arasındaki mesafe 600 km; İzmir’le 120; Ankara ileyse 550 km mesafe olduğunu söyleyebiliriz.

Aydın’a gidebilmek için kara, hava veya tren yolunu tercih edebilirsiniz. Havayolunu tercih edecek kişiler, önce İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na gelip oradan otobüslerle Aydın’a gidebilirler. Ulaşım bakımından Aydın’ın çok avantajlı bir şehir olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’nin tüm şehirlerinden Aydın’a otobüs seferleri düzenli olarak düzenleniyor. Ulaşım açısından kolay bir şehir olması sebebiyle Aydın’da gezilecek yerler listesini oluştururken içiniz rahat olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.