Zeus Mağarası

09.03.2023
Zeus Mağarası

Zeus Mağarası Aydın ilimizde bulunmaktadır. Aydın’ın Kuşadası ilçesinde yer alan Zeus Mağarası, turizm açısından oldukça önemli bir yerdir. İçinde yer alan sarkıtlar ve dikitler, ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görür. Aynı zamanda mitolojide Zeus’un doğduğu yer olarak da bilinmektedir.Aydın’ın önemli seyahat noktaları arasında yer alan Zeus Mağarası Kuşadası, mitolojik geçmişiyle ziyaretçilerinin dikkati çekiyor.

Zeus Mağarası Nerede?

Güzelçamlı Dilek Yarımadası Milli Parkı girişinde yer alan mağara, mitolojik öykülerde konu olmasıyla tanınmıştır. Doğal güzelliğiyle ziyaretçiler tarafından tam not alan mağaranın girişi çok belli olmuyor. O nedenle milli parka giderken çoğu insan bu mağarayı es geçebiliyor. Tüm senenin yorgunluğunu, stresini Zeus Mağarası’nın soğuk sularında yüzerek atabilirsiniz.

Kuşadası Zeus Mağarası

Kuşadası Zeus Mağarası ziyareti

İlk mağaraya girişte Zeus’un yüzünü görüyor gibi hissedeceksiniz. Zeus Mağarası içerisinde denizden akacak tuzlu su, dağdaki tatlı suyla karışıp maden suyu şeklinde akacaktır. Hem ülke hem de Ege turizmi açısından Büyük Menderes Deltası Parkı ile Dilek Yarımadası girişindeki Zeus Mağarası çok önem taşıyor.

Zeus Mağarası Hikayesi

Mağaranın çevresiyle girişinin saklı olması sonucu mitolojik öyküleri de beraberinde getirmiştir. Dilek Yarımadası Milli Parkı’nı ziyaret edenlerin çoğunluğu Zeus Mağarası’nı fark etmeden bölgeden ayrılıyor. Tabi ki bu durum ziyaretçiler açısından büyük kayıp diyebiliriz. Mağaranın ana caddeyle arasında 8 ortalama 8 dakika yürüme mesafesi vardır. Tüm bu özelliklerden dolayı mağarayla ilgili çeşitli hikayeler türetilmiştir.

Hikayelerden ilki; Denizler tanrısı Poseidon ile gök tanrı Zeus arasında geçiyor. Zeus kardeşiyle tartıştığında denizler altüst olduğu sırada mağaraya gelerek dinlenirmiş. Zeus’un anısına Güzelçamlı halkıda; denizin dalgalı ve havanın kapalı olduğu zamanlarda yüzerek mağaraya gelerek onun anısını yad ediyorlar. Diğer öyküyse; Antiktik Panionion Birliği toplantıları gerçekleşirken kraliçelerin yani kral eşlerinin bu mağarada yüzdükleridir.

Mağaraya girenler tarafından Zeus’un dikkatli bakıldığında yansımasının net olarak suda görüldüğü iddia ediliyor. Mağaraya girer girmez mitolojik havayı çok iyi algılayabilirsiniz. 10-15 metre derinliğindeki mağaranın su sıcaklığı 4 mevsimde 5 derece seviyesinde tutuluyor. Yaz dönemlerinde mağara serin kışınsa ılık oluyor.

Mağaranın suyunun cildi güzelleştirdiğine dair söylentiler vardır. 4 metre derinlikten suya dalıp çıkarılan çamur cilde sürülüp, kuruduğunda mağara suyuyla çıkarıldığında muhteşem etkiler yarattığı söyleniyor. Dağdaki tatlı suyla denizdeki tuzlu su hem mavi ve yeşil rengini hem de maden suyu tadını veriyor. Doğa harikası bu mağaraya giriş için hiçbir ücret ödemenize ayrıca gerek yoktur.

Zeus Mağarası Nerede

Zeus mağarası harita konumu

Zeus Mağarası’na Nasıl Gidilir?

Zeus Mağarası Davutlar mevkiine gitmek için öncelikle Aydın’ın Kuşadası ilçesine ulaşım sağlamanız gerekiyor. Dilek Yarımadası Milli Parkı girişinde ortalama 150 metre uzaklıkta mağara girişinden son düzlükte küçük tırmanma yapıp arkasından inişe geçilmelidir.

Zeus’a gitmek için ayrıca belediye otobüsleri ve yerel halk otobüsleri kullanılmaktadır. Sarı Otobüs Güzelçamlı ( 272 Kuşadası Güzelçamlı veya 271 Söke Güzelçamlı) hatları ile bölgeye gidebilirsiniz. Sarı otobüs saatleri hakkında bilgi almak için sayfamıza göz atın.

Zeus Mağarasının girişi çok kaygandır. O nedenle girişte ziyaretçiler girişte çok fazla zorlanabiliyorlar. Girişinde zorlayan mağara akabinde insanları çok büyülemeye başlıyor. Yaşamın yorucu, stresli taraflarından uzaklaşmak isteyenler için çok ideal bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

 

Zeus Mağarası Konumu Nerede?

Kuşadası Zeus Mağarası, Güzelçamlı’da yer almaktadır. Zeus’a gitmek için Dilek Yarımadası Milli Park yolunu kullanabilirsiniz. Milli Park’a girerken solda kalan ziyaret yeri her yıl binlerce ziyaretçi tarafından kabul görmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.