Dilek Yarımadası Milli Parkı

Dilek Yarımadası Milli Parkı

Aydın Kuşadası’nda yer alan Dilek Yarımadası Kuşadası, doğal güzellikleriyle ilgi topluyor. Her sene çok sayıda yerli ve yabancı turist ağırlayan bu doğal güzellik, Büyük Menderes Deltası Milli Parkı diye de aynı zamanda adlandırılmıştır.

1966 senesinde Dilek Yarımadası, 1994’te de Büyük Menderes Deltası milli park unvanına sahip olmuştur. Ege Denizi’nin son noktasına kadar uzanan bu milli park, 27.675 hektarlık alandan oluşmuştur. Belirtmiş olduğumuz bu alanın toplam 16.690 hektarlık kısmı Büyük Menderes Deltası’na; 10.985 hektarlık kısmıysa Dilek Yarımadası’na ait olduğu söylenebilir. Hem kuzeyi, güneyi hem de batısı milli parkın Ege Denizi’yle çevrelenmiştir. Yeşilliğiyle insana huzur veren milli parkın ismiyse, yarımadanın içindeki onunla aynı ismi taşıyan yüksek Dilek Tepesi’nden geliyor.

Dilek Yarımadası Milli Parkı Hakkında Bilgiler

Yeşilliğiyle insana huzur veren Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın karşısında Yunanistan’ın Sisam Adası yer alıyor. Milli parkın jeolojik yapısı; Mezozoik kalkerlerden, mermerlerden, Paleozoik şistlerden ve Neojen tortul kütlelerden oluşmuştur. Yarımada aynı zamanda morfolojik yapı olarak da çok sayıda tepeden, kanyondan, koydan ve vadiden oluşmuştur. Yaklaşık olarak milli park, 650 metre yükseklikten oluşmuştur. Milli parkın en yüksek kısmıysa, Dilek Tepe (Mykale) olduğunu söyleyebiliriz. Bu tepenin yüksekliği toplam, 1237 metredir… Huzur veren dokusu ve eşsiz güzellikleriyle dikkat çeken Dilek Yarımadası Milli Parkı içerisinde şunlar yer alıyor:

 • Lale Adası
 • Bükler
 • Olukdere Kanyonu
 • Ayayorgi
 • Büyük Menderes Deltası
 • Zeus Mağarası
 • Dilek Tepe

Doğal alan kabul edilen Dilek Yarımadası içerisinde aynı zamanda olağanüstü güzelliklere sahip çok sayıda alanda yer alıyor. Muhteşem plajları hem turistik hem de tarihi gezi alanları ve doğal güzellikleri bu alanlara örnek gösterilebilir. Milli park içerisinde ayrıca şu aktiviteleri de yapma imkânı bulacaksınız: Doğa ve bilimsel yürüyüşler, kuş gözlemciliği, botanik geziler, bisikletle gezinti ve yamaç paraşütü… Fakat Dilek Yarımadası Milli Parkı içerisinde kesinlikle mangal, tüp ve semaver gibi ateş yapma etkinlikleri yasaktır.

Dilek Milli Parkı Kuşadası

Dilek milli parkı nerede? Güzelçamlı Kuşadası gezilecek yerler listesi

Dilek Yarımadası Milli Park’ta Neler Yapılır?

Güzelçamlı Milli Park alanında ateş yakmak yasaktır. O nedenle burada mangal yapamazsınız. Ancak milli park alanındaki doğal güzelliklere dahil olabilirsiniz. Milli Park alanında kuş gözlemciliği, yürüme parkurunda doğa yürüyüşü yapılmaktadır. Ayrıca alana dahil olan bisiklet rotası ile bisiklet parkuru deneyimi yaşayabilirsiniz. Gün sonunda ise gün batımı ve deniz manzarasını izleyebilir, bölgede harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Milli Park alanında yürüyüş olarak hem doğa hem de kültürel yürüyüş tercihleri yer almaktadır. Büyükmenderes Deltası sahip olduğu kültürel geçmiş ile çeşitlilik sunmaktadır. Ayrıca bölgede olta balıkçılığı da yapılmaktadır. Fakat balıkçılık yapmak için Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden rezervasyon yapmalı ve bilgi almalısınız. Aydın’da yapılacaklar listemiz için Aydın Gezi Önerileri listemize göz atabilirsiniz.

Dilek Yarımadası Milli Parkı’na Nasıl Gidilir?

Dilek Yarımadası Milli Parkı, Aydın’ın Kuşadası ilçesi sınırlarında Güzelçamlı beldesinde yer alıyor. Milli parka gidebilmek için ilk Kuşadası’na ulaşım sağlamanız gerekiyor. Kuşadası’ndan Söke ilçesine yönelip D515 karayolunu kullanmanız gerekiyor. Bu karayolundan giderken Dilek Yarımadası Milli Parkı’na ait yön tabelasını dikkate alınız. Milli park yön tabelasını gördükten sonra oradaki kavşaktan dönerek 17 km daha yola devam ediniz. 17 km sonunda milli parka ulaşım sağlamış olacaksınız.

Kuşadası ile Dilek Yarımadası Milli Parkı arasında 25 km mesafe bulunuyor. Aydın ile 65 km; İstanbul’la 600 km; Didim’le 70 km; Bodrum’la 150 km ve İzmir ile de 120 km milli parkın arasında mesafe var. Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda bütçenize uygun ve isteklerinize göre; hotel, kamp alanları, apartlar ve pansiyonlar bulabilirsiniz. Ayrıca Aydın Sarı Otobüs Saatleri ile de yolculuk yapabilirsiniz. Fakat Milli Park içerisinde yolculuk yapmak için yerel minibüsleri kullanmalısınız.

Dilek Yarımadası Açılış Saati

Milli park alanına yaya, bisiklet ve araçlar ile giriş yapılmaktadır. Ancak milli park açılış saatleri dikkate alınarak alana ziyaretçi kabul edilmektedir. Dilek Milli Parkı saatleri yaya ve bisikletler için 07:00 – 17:00 arasındadır. Araç giriş çıkışı ise 07:30 – 19:00’dır. Ayrıca araçlar için 18:30’dan sonra girişler kapatılmaktadır.

Dilek Yarımadası Koyları

Dilek yarımada Milli Park koyları sahil şeridinde yer almaktadır. Koylar derinlik, kum ve taş açısından farklılık göstermektedir. Ancak tertemiz sularda yüzmek isteyenler için milli park vazgeçilmezdir. Dilek Milli Parkı’nda yer alan koylar ise; İçmeler Koyu, Aydınlık Koyu, Kavaklıburun Koyu, Karasu Koyu şeklindedir.

Dilek Yarımadası Ücreti

Milli Park alanı Dilek Yarımadası giriş ücretleri araç, yaya, motorsiklet, minibüs, otobüs, midibüs için farklılık göstermektedir. Araç sahipleri girişte nakit işlem yapmadan HGS ile hızlıca geçiş yapabilmektedir. Fiyatlar için aşağıdaki listeye göz atınız.

 • Otobüs Giriş Ücreti: 390 TL
 • Midibüs Giriş Ücreti: 195 TL
 • Minibüs Giriş Ücreti: 117 TL
 • Otomobil Giriş Ücreti: 39 TL
 • Motorsiklet Giriş Ücreti: 26 TL
 • Bisiklet Giriş Ücreti: 13 TL
 • Yaya Giriş Ücreti: 13 TL

Dilek Milli Park Koyları Nelerdir?

Milli park içerisinde yer alan koylar 4 tanedir. Bu koylar Aydınlık, İçmeler, Karasu ve Kavaklıburun’dur.

Dilek Yarımadası Milli Park Giriş Ücretleri

Yayalar ve Bisikletler için giriş ücretleri 13 TL’dir. Motorsikletler 26 TL, Otomobil 39 TL, Minibüsler ise 117 TL ile bölgeye giriş yapabilirler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.