Artemis Tapınağı

Artemis Tapınağı

Diana Tapınağı diye de tabir edilen Artemis Tapınağı, Dünyanın yedi harikası içerisinde yer alıyor. İzmir’in Selçuk ilçesi sınırlarındaki Antik Kent içerisinde konumlanmıştır.

M.Ö. 550 yılında Lidya Kralı Croseus’un talimatıyla Chersiphron adlı Yunanlı mimar tarafından tapınak tasarlanmıştır. Yapının en önemli özelliği şaşalı olması diyebiliriz. Tapınağın inşası, o dönemlere ait heykeltıraşlara aittir… Tamamıyla mermer yapıdan oluşan tapınakta aynı zamanda bronz heykel süslemeleri de yer alıyor. Artemis Tapınağı içerisinde bir dönem yangın çıkmıştır. O yangın sonrasında tapınaktan geriye sadece 2 mermer parça kalmıştır. Apollon’un kardeşi olan Artemis aynı zamanda Ay tanrıçası diye de tabir ediliyor. Mitolojik kaynaklarda bakire Yunan tanrıçası olarak geçiyor. Artemis hakkında önemli bir başka detaysa; Anadolu bereket tanrıçası Kibele kültünden sayılması diyebiliriz. Özellikle o dönem içinde Kibele’nin Artemis’e dönüştüğüne dair bir husus dikkat çekiyor. Artemis bilinen Yunan versiyonunun tam tersi Mısır uygarlıklarına göre betimlenmiştir.

Artemis Tapınağı ile İlgili Genel Bilgiler

İzmir Efes Antik Kenti içerisindeki Artemis Tapınağı, M.S 400’lü senelerin içerisinde son yangınını geçirmeden 3 defa tekrar yapılmıştır. Heykel ile zemin parçaları günümüzde tapınağa dair tek kalan parçalardır diyebiliriz. Tapınağın zarar görmesindeki en büyük sebepse çatı kısmının ahşap olması diyebiliriz. Tarihte Yunan tapınakları içerisinde Artemis’in en büyük olduğunu söyleyebiliriz. Tapınağın depremlerde zarar görmemesi adına inşasında hem koyun derileri hem de kömür kullanılmıştır.

Kuşadası Selçuk Artemis

Selçuk Artemis Tapınağı Kuşadası Gezi Tavsiyesi

17 metre yükseklikten oluşan Artemis tapınağı toplamda 127 tane sütuna sahiptir. İyon Uygarlığına ait olan Artemis tapınağının yapılma sebebini de şöyle açıklayabiliriz: Yukarıda da belirttiğimiz üzere Anadolu’daki ana tanrıça olan Kibele birtakım evrelerin sonucunda Artemis’e dönüşür. O nedenle tapınakta Efes’e inşa edilir. Artemis tapınağının tanınmasıyla beraber UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisinde Efes Antik Kenti yer almıştır.

Artemis Tapınağı’na Nasıl Gidilir?

İzmir’e yakın olmasıyla bilinen Kuşadası Artemis tapınağı, ulaşım açısından birçok kolaylık bize sağlıyor. Artemis tapınağına gidebilmek için ilk olarak Efes Antik Kenti’ne ulaşmalısınız.

Özel araçla Artemis tapınağına şu şekilde gidebilirsiniz: İzmir’den çıkıp Selçuk tarafına yönelerek Kuşadası tabelalarını takip ediniz. Sonrasında karşınıza Efes Antik Kenti tabelaları çıkacak. Onları takip ederek kolayca tapınağa ulaşabilirsiniz. İzmir merkezle Artemis tapınağı arasındaki uzaklık 80 km’dir…

Minibüsle Artemis tapınağına şu şekilde ulaşabilirsiniz: İzmir’deki otogardan Selçuk’a giden minibüslere binebilirsiniz. 1 saatlik yolculuk sonrasında Selçuk ilçesine ulaşabilirsiniz. Selçuk’tan Artemis tapınağına gitmek içinde devamlı seferleri olan minibüsleri kullanabilirsiniz.

Aydın’ın önemli noktaları ve gezi tavsiyeleri için Aydın Gezi Önerileri yazımızı okuyabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.