Zelenski, Rus ordusunun son adımını paylaştı: Donbass taarruzuna başladılar

İstanbul’daki müzakere görüşmesinin akabinde Rusya, işgal ettiği Ukrayna’nın başşehri Kiev ve etrafından çekilmişti. Ukrayna önderi Zelenski …

19.04.2022
Zelenski, Rus ordusunun son adımını paylaştı: Donbass taarruzuna başladılar

İstanbul’daki müzakere görüşmesinin akabinde Rusya, işgal ettiği Ukrayna’nın başşehri Kiev ve etrafından çekilmişti. Ukrayna önderi Zelenski, tarafını ülkenin doğusuna çeviren Rus ordusunun uzun müddettir hazırlıklarını sürdürdüğü Donbass bölgesi ataklarına başladığını söyledi.

Rusya‘nın Ukrayna‘ya akınlarının 54. günü sonunda kamuoyuna açıklamalarda bulunan Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski, Rus ordusunun akınları hakkında konuştu.

“YENİ FÜZELER ÜRETMEK RUSLAR İÇİN GÜÇ BİR VAZİFE OLACAK”

Batılı ülkeler tarafından Rusya‘ya uygulanan yaptırımları işaret ederek Rusya‘nın gelecekte kendi füzelerini üretemeyecek hale geleceğini savunan Zelenski, “Rus ordusu, Ukrayna’ya karşı füze ataklarını yavaşlatmıyor. Uygulanan yaptırımların dahil füze stoklarının eski haline dönmesinin sıkıntı olacağını anlamalılar. İthalat olmadan bunu üretemezler. Yaptırımları bertaraf etmek için aldıkları önlemlere karşı daha sert yaptırımlar uygulandığında Rusya‘nın füze yeteneklerine dönmesi mümkün olmayacak. Yani şu an Rus füzeleri tek bir şeye yol açar. Rusya‘nın kendini füzeleriyle silahsızlandırmasına. Rus silahlarında da emsal bir süreç yaşanıyor. Yaptırımlar altında yeni toplar, uçaklar, yeni helikopterler ve kruvazörler üretmek Rusya için epey güç bir misyon olacak” dedi.

“BİZLER, RUSYA’DAN ÇOK FAZLASINI KAZANACAĞIZ”

Rus ordusunun ülkeye füzelerle saldırmaya devam ettiğini belirten Zelenski, “Bugünkü Lviv, Dnipro ve başka kentlere süren Rus atakları tek bir manaya geliyor. Bizler, dünya ve tarih Rusya’dan çok fazlasını kazanacağız. Kaybedilen her can, sadece Ukraynalılar ve başka özgür halkların Rusya’yı jenerasyonlar uzunluğu tehdit olarak algılaması için bir kanıt olacak” diye konuştu.

“DONBASS Tkent aydın haberleriRRUZUNA BAŞLADILAR”

Daha evvel Rus ordusunun bilhassa ülkenin doğusuna ve güneyine ağır atak hazırlığında bulunduğunu tabir eden Zelenski bu akşamki açıklamasında Rus ordusunun fiili olarak Donbass Bölgesi’ne bu tkent aydın haberlerirruzu başlattığını duyurarak, “Ülkemizin doğusunda ve güneyinde işgalciler eskisinden biraz daha planlı olarak saldırmaya çalışıyorlar. Ana güçlerle buralara girerek ülke savunmasının zayıf bir noktasını arıyorlar. Artık Rus birliklerinin uzun müddettir hazırlandıkları Donbas tkent aydın haberlerirruzuna başladıkları söylenebilir. Tüm Rus ordusunun çok büyük bir kısmı artık bu tkent aydın haberlerirruza odaklanmış durumda. Donbass’a ne kadar asker sürülürse sürülsün, kendimizi savunacağız, savaşacağız. Ukrayna’ya ilişkin olan hiçbir şeyi vermeyeceğiz. Tüm savaşçılarımıza, Donbass, Mariupol’daki tüm kahraman kentlerimize ve ayrıyeten Harkov Bölgesi’ndeki eli silah tutan tüm kentlerimize minnettarım” tabirlerini kullandı.

Zelenski kelamlarının sonunda Bulgaristan ve Hırvatistan başbakanlarıyla ve Litvanya Cumhurbaşkanı ile görüşmeler gerçekleştirdiğini hatırlatırken, AB’nin Ukrayna Delegasyonu Lideri Matti Mkent aydın haberlerisikas’a, Ukrayna’nın AB’ye iştirak anketini teslim ettiğini ve Ukrayna’nın AB’ye iştirakinin ülke onarımı için avantaj sağlayacağını belirtti.

aydın haberleri / Erhan Altıparmak – Dünya

Rus,Ukrayna,Ülke,Donbas,Zelenski,Saldırı,Yaptırımlar ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.