Köy Enstitüleri’nin 82. Kuruluş Yıl Dönümü, Beylikdüzü’nde düzenlenen etkinliklerle kutlandı

Cumhuriyet ihtilallerinin eğitim alanındaki en kıymetli uygulamalarından Köy Enstitüleri’nin 82. Kuruluş Yıl Dönümü, Beylikdüzü’nde düzenlenen …

19.04.2022
Köy Enstitüleri’nin 82. Kuruluş Yıl Dönümü, Beylikdüzü’nde düzenlenen etkinliklerle kutlandı

Cumhuriyet ihtilallerinin eğitim alanındaki en kıymetli uygulamalarından Köy Enstitüleri’nin 82. Kuruluş Yıl Dönümü, Beylikdüzü’nde düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

BEYLİKDÜZÜ, İSTANBUL (Bültenler) – Enstitüleri’nin 82’inci kuruluş yıl dönümü, Beylikdüzü Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen programa; Beylikdüzü Belediyesi 1. Lider Vekili Serdal Mumcu, belediye meclis üyeleri, Yeni Jenerasyon Köy Enstitülüler Derneği Lideri Zihni Aydın ve çok sayıda öğrenci katıldı. Beylikdüzü Sahnesi Fuaye Alanı’nda “Köy Enstitüleri Arşiv Fotoğraf Sergisi” açılışı ile başlayan aktiflik, eğitmen Nrehberaydin.comt Böke ve Zihni Aydın’ın iştirakiyle gerçekleşen “Köy Enstitüleri” bahisli söyleşi ile devam etti. Söyleşinin akabinde ise Köy Enstitüleri Projesi’ni periyodun Ulusal Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve Birinciöğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç’un hayat öyküleri üzerinden anlatan ‘Yücel’in Çiçekleri’ isimli belgesel sinema, iştirakçiler tarafından büyük bir ilgiyle izlendi.

“Köy Enstitüleri’nin yetiştirdiği kuşakların öğrencileri olmaktan gurur duyuyoruz”

Köy Enstitüleri’nin kuruluş yıl periyodu kapsamında düzenlenen stantta konuşan Beylikdüzü Belediyesi 1. Lider Vekili Serdal Mumcu, Cumhuriyetin temellerinin atılmasında Köy Enstitüleri’nin ehemmiyetine vurgu yaparak, “Köy Enstitüleri’nin yetiştirdiği jenerasyonların öğrencileri olmaktan memnunluk ve gurur duyuyoruz. Natürel ki bunu söylerken yeni kuşak öğretmenlerin de hakkını yememek lazım. Onların da bu çizgiyi takip ettiğini biliyoruz. Bugün ülkesine bağlı, vatansever, yaşadığı ülkenin koşulları ve şartlarından haberdar olan öğretmenlerle nelerin başarıldığına hepimiz şahitlik ediyoruz. Bu sebeple öğrencilerin sorgulayarak öğrenmelerini ve daima okumalarını rica ediyorum. Yaşayarak öğrenin. Köy enstitülerinin emeli da buydu aslında.” biçiminde konuştu.

Bültenler / Yeni

Köy Enstitüleri,Beylikdüzü ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.