Vali Ali Çelik başkanlığında masabaşı deprem tatbikatı yapıldı

Kütahya Valisi Ali Çelik’in başkanlığında masabaşı zelzele tatbikatı gerçekleştirildi. KÜTAHYA (Habermetre kadar) – Kütahya Valisi Ali Çelik …

07.12.2021
Vali Ali Çelik başkanlığında masabaşı deprem tatbikatı yapıldı

Kütahya Valisi Ali Çelik’in başkanlığında masabaşı zelzele tatbikatı gerçekleştirildi.

KÜTAHYA (Habermetre kadar) – Kütahya Valisi Ali Çelik’in başkanlığında masabaşı sarsıntı tatbikatı gerçekleştirildi. Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında düzenlenen tatbikatta, kent merkezinde meydana gelen 6, 5 büyüklüğündeki zelzelenin akabinde yapılacak çalışmalar planlandı.

Kütahya’da meydana gelebilecek muhtemel bir sarsıntı sonrası yapılacak çalışmaların gözden geçirildiği masabaşı tatbikatı Vali Ali Çelik’in başkanlığında, Vilayet Özel Yönetimi Meclis Toplantı Salonunda yapıldı.

Senaryo gereği kent merkezinde meydana gelen 6, 5 büyüklüğündeki sarsıntısı Vali Ali Çelik yönetti. Zelzelenin akabinde yapılacak müdahale sürecinin planlandığı ve AYDES’in kullanıldığı tatbikatta ana tahlil ortakları ile çalışma kümelerinin sorumlulukları ve yapılacak çalışmalar gözden geçirildi.

Kütahya’nın birinci derece sarsıntı bölgesinde olduğunun altını çizen Vali Ali Çelik, önleyici önlemler kapsamında yapı stokunun güçlendirilmesi, zelzeleye güçlü binalar inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

“TÜM KAMU KURUMLARI SORUMLU”

Sarsıntı sonrası müdahale sürecinde kurumlar ortası iş birliği, ahenk ve uyum vurgusu yapan Vali Çelik, “Tüm kamu kurumları Türkiye Afet Müdahale Planı’nda misyonlu. Bu bahiste herkes sorumluluklarının farkında varmalı, çalışma kümelerindeki herkes bu farkındalığı sağlamalı” dedi.

Vali Çelik, muhtemel afetlere karşı her seçeneğin tüm ayrıntılarıyla ele alınarak alternatif çalışma planları oluşturulması talimatını verdi.

AFAD’A TEK TUŞLA ULAŞMAK MÜMKÜN

Vatandaşların afet ve sarsıntı anında yardım gruplarına cep telefonu üzerinden ulaşmasını sağlayan “AFAD Acil” taşınabilir uygulaması hakkında da bilgiler veren Vali Ali Çelik, uygulamayı herkesin telefonuna indirmesini istedi.

TAMP Kütahya aksiyon planı kapsamında hazırlanan tatbikata Vali Yardımcıları Mustafa Güney, Dr. Halil İbrahim Ertekin, Aydın Börü, Hasan Erkal, AFAD Kütahya Müdürü Ahmet Ali Artun, 26 çalışma kümesinin sorumlu ve yöneticileri, AYDES sorumluları ile Kütahya Afet ve Acil Durum Uyum Şurası üyeleri katıldı.

Habermetre kadar – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.