Ukrayna’ya yardım tasarısını beğenmeyen Rusya’nın teklifi de BM’den geçmedi! Sadece Çin destekledi

Rusya’nın işgali sonrasında Ukrayna’da insanlık dramı yaşanıyor. Bunun için BMGK’da Ukrayna’ya insani yardım öngören bir yasa tasarısı hazırlandı …

24.03.2022
Ukrayna’ya yardım tasarısını beğenmeyen Rusya’nın teklifi de BM’den geçmedi! Sadece Çin destekledi

Rusya’nın işgali sonrasında Ukrayna’da insanlık dramı yaşanıyor. Bunun için BMGK’da Ukrayna’ya insani yardım öngören bir yasa tasarısı hazırlandı. Bu tasarıya muhalefet ederek kendi tasarısını getiren Rusya’nın tasarısı da Genel Kurul’da kabul görmedi. Rusya’nın teklifi 9 oyu alamadığı için kabul edilmezken tasarıya yalnızca Çin takviye verdi, 13 ülke ise çekimser kaldı.

Birleşmiş Milletler Genel Konseyi, Ukrayna’daki savaşın insani sonuçlarına dikkat çeken bir oturum düzenlerken, Rusya bu oturumun “siyasileştirildiği” gerekçesiyle BM Güvenlik Kuruluna kendi tasarısını getirdi. Rusya, Ukrayna’daki savaşın sorumlusundan hiç bahsetmeyen lakin ülkede “kötüye giden insani durumdan telaş duyulan” tasarısını BM Güvenlik Kurulunda oylamaya sundu.

9 OYU ALAMADI, ÇİN DAYANAK VERDİ

15 üyeli kurulda tasarıya sade Rusya ve Çin dayanak verirken, 13 ülke ise çekimser kaldı. Rusya’nın tasarısı BM Güvenlik Kurulunda gereken 9 oyu alamadığı için kabul edilmedi. BMGK’de bir tasarının kabul edilmesi için en az 9 “evet” oyu kullanılması ve kurulun 5 daimi üyesinin veto etmemesi gerekiyor.

AKINLARIN SORUMLUSUNDAN BAHSEDİLMEDİ

Rusya’nın BMGK’ye sunduğu, sivillere yönelik hücumların güçlü bir biçimde kınandığı ve berbata giden insani durumdan telaş duyulan tasarıda, atakların sorumlusundan hiç bahsedilmiyordu.

YENİ TASARI GÖRÜŞÜLÜYOR

Öte yandan BM Genel Heyeti, Ukrayna’daki savaşın insani sonuçlarına dikkati çeken ve daha fazla yardım daveti yapan Rusya’nın diplomatik izolasyonunu derinleştirecek yeni bir tasarıyı görüşüyor ve bu hafta içinde oylamaya hazırlanıyor.

kent aydın haberleri / Betül Yürük – Dünya

Tasarı,Rusya ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.