Ukrayna, savaşarak geçen bir ayı değerlendirdi: Rusya bir ayda Kiev’i bile kuşatamadı

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus işgalinin 29. gününde Rusya’nın bir ayda başşehir Kiev’i kuşatamadığını fakat saldırıyı tekrar başlatmak için …

24.03.2022
Ukrayna, savaşarak geçen bir ayı değerlendirdi: Rusya bir ayda Kiev’i bile kuşatamadı

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus işgalinin 29. gününde Rusya’nın bir ayda başşehir Kiev’i kuşatamadığını fakat saldırıyı tekrar başlatmak için teşebbüslerden vazgeçilmediğini açıkladı. Ukrayna önderi ise geride kalan bir ayı kıymetlendirerek “Bir ay oldu. Bu çok uzun. Kalbim, Ukraynalıların kalbi ve dünyadaki tüm özgür insanların kalbi kırılıyor. Rusya bu halde özgürlüğe karşı bir savaş başlattı. Ukrayna toprakları Rusya için yalnızca bir başlangıç.” dedi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından verilen bilgilendirme argümanında, Rusya‘nın Ukrayna‘ya bir ay evvel başlattığı savaş ve cephelerdeki son durumu değerlendirildi. Rusya‘nın, Donetsk ve Luhansk bölgelerinin idari hudutlarına giremediğini, Kiev kentini kuşatamadığını ve Ukrayna‘nın sol yakası üzerinde denetim kurma vazifesini yerine getirmediği belirtildi.

VAZGEÇMEDİKLERİ VURGULANDI

Açıklamada, Rusya‘nın Kiev, Çernigiv, Sumi, Harkiv ve Mariupol’u ele geçirmek hedefiyle saldırıyı tekrar başlatma teşebbüslerinden vazgeçmediğine dikkat çekildi. Rusya Silahlı Kuvvetlerin cephedeki durumu düzgünleştirmek için, Ukrayna hudutlarına tekrar konuşlandırma çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

7 NOKTA TOPÇU ATIŞIYLA VURULDU

Son 24 skent aydın haberleritte, Kalinovka, Gorinka, Puşa-Voditsa, Novıye Petrovtsi, Romanovka ve Kiev kentinin kuzeydoğusunun topçu atışlarıyla vurulduğu hatırlatıldı. Mariupol’daki sivil altyapı tesislerinin de hava ve topçu atışları altında kalmaya devam ettiği aktarıldı.

ZELENSKİ’DEN BİR AYLIK KIYMETLENDİRME

“OĞULLARINIZI BU SAVAŞTAN KURTARIN”

Zelenski, “Ukrayna, Rusya Federasyonu’nun güvenliğini hiçbir vakit tehdit etmedi. Artık bile, sizin topraklarınıza değil, topraklarımızdaki halkımıza barışı geri getirmek için her şey yapıyoruz. Kimilerinizin televizyon kanallarınızda gördüklerinden bıktığından eminim. Propagandacıların mkent aydın haberlerişları sizin vergilerinizden ödeniyor. Rusya vatandaşları daha da fakirleşiyor. Her geçen gün hükümetinizin sizi daha da fakirleştirmek, dünyadan izole etmek, denetim etmek ve savaşa ölmeye göndermek için sizden vergi alması aptalca değil mi? Bu nedenle, barışı arzulayan Rusya vatandaşları oğullarınızı savaştan kurtarın. Onlara savaş hakkındaki gerçekleri anlatın. Savaşa vergilerinizi vermemek için Rusya’yı terk edin.” sözlerini kullandı.

Zelenski

“RUSYA’NIN UKRAYNA’YI İŞGALİ YALNIZCA BAŞLANGIÇ”

Rusya’nın savaşının yalnızca Ukrayna’ya karşı açılan bir savaştan ibaret olmadığına dikkati çeken Zelenski, şöyle devam etti: “Bu çok daha geniş. Rusya bu formda özgürlüğe karşı bir savaş başlattı. Ukrayna toprakları Rusya için yalnızca bir başlangıç. Rusya, Avrupa’daki ve dünyadaki tüm insanların özgürlüğünü almaya çalışıyor, Yalnızca kaba ve yırtıcı gücün kıymetli olduğunu, insanların ve bizi insan yapan her şeyin kıymetli olmadığını göstermeye çalışıyor. Hepimiz Rusya’yı durdurmalıyız, dünya savaşı durdurmalı. Ukrayna’yı desteklemek için çalışan herkese minnettarım fakat savaş devam ediyor. Sivillere yönelik terör devam ediyor. Bir ay oldu. Bu çok uzun. Kalbim, Ukraynalıların kalbi ve dünyadaki tüm özgür insanların kalbi kırılıyor. Bu yüzden sizlerden savaşa karşı çıkmanızı istiyorum.” diye konuştu.

kent aydın haberleri / Nazir Aliyev Tayfur – Dünya

Savaş,Ukrayna,Rusya,Rusya’nın,Dünya ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.