Ukraynalılardan sonra halkına da eziyete başladı! Putin’in polisleri tek tek telefonları inceliyor

Rusya’nın başlattığı askeri harekatın 13. gününde Moskova’dan gelen bir manzara büyük tepki çekti. Rus bir gazeteci tarafından paylaşılan …

08.03.2022
Ukraynalılardan sonra halkına da eziyete başladı! Putin’in polisleri tek tek telefonları inceliyor

Rusya’nın başlattığı askeri harekatın 13. gününde Moskova’dan gelen bir manzara büyük tepki çekti. Rus bir gazeteci tarafından paylaşılan görüntüde, Moskova polisinin yoldan geçen vatandaşları durdurup telefonlarını açmalarını ve iletilerini göstermelerini istediği anlar yer aldı. Yazışmalara ve fotoğraflara göz atan polis takımlarının reddedenleri ise alıkoyduğu görüldü. Bu imgeleri toplumsal medyada paylaşan bir basın vazifelisi yapılan uygulamanın yasa dışı olduğuna dikkat çekti.

Rus hükümeti, Ukrayna siyasetine karşı ülkesinde sürmekte olan protestoları bastırmak için tedbirlerini sertleştirdi. Bu süreçte hükümet, halkın medyada ne gördüğünü ve tükettiğini sıkı bir formda denetim etti.

RASTGELE İLETİLERİNİ GÖRMEK İSTEDİLER

Ülkede tedbirler bir üst düzeye çıkarılırken Moskova’daki polis memurları yoldan geçen sivilleri durdurup akılalmaz bir uygulamaya imza attı. Polis vatandaşlardan telefonlarını açmalarını ve rastgele iletilerini göstermelerini istedi. Yazışmalarına ve fotoğraflarına göz attı. Reddedenleri ise alıkoydu.

İMAJLARI RUS GAZETECİ PAYLAŞTI

Rus bir gazeteci o anın imgelerini toplumsal medyada paylaştı. Polis memurlarına hangi münasebetle insanların telefonlarını denetim ettiklerini sorduğunda ise gazetecinin sorusunu görmezden geldiler.

“TAMAMEN YASADIŞI”

Bu manzaraları toplumsal medyada paylaşan öteki bir basın vazifelisi ise yapılan uygulamanın büsbütün yasa dışı olduğuna dikkat çekti.

YANLIŞ BİLGİ YAYANLARA 15 YILA KADAR MAHPUS

Moskova’dan gelen imgeler, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Ukrayna ile sürmekte olan savaş hakkında “yanlış bilgi” paylaşan herkesi 15 yıla kadar mahpusla cezalandıran yeni bir maddeyi imzalamasının akabinde meydana geldi. Rus haber ajansına nazaran yasa, Rusya’ya karşı yaptırımları destekleyen yahut Putin’e Ukrayna’daki saldırıyı durdurma daveti yapanları da cezalandıracak.

Rus ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Şimdiki sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.