Türkiye’den AB’ye ihraç edilen meyvelere ‘zehir’ incelemesi

Besin mühendisi Yard. Doç. Bülent Şık, Avrupa Birliği’ne ihraç edilen limon, mandalina ve greyfurtlarda bir cins pestisit olan klorpirifos isimli …

27.11.2021
Türkiye’den AB’ye ihraç edilen meyvelere ‘zehir’ incelemesi

Besin mühendisi Yard. Doç. Bülent Şık, Avrupa Birliği’ne ihraç edilen limon, mandalina ve greyfurtlarda bir cins pestisit olan klorpirifos isimli unsura rastlandığını ve eserlerin bu nedenle reddedildiğini söyledi. Bülent Şık’ın Twitter’da paylaştığı Avrupa …

Besin mühendisi Yard. Doç. Bülent Şık, Avrupa Birliği’ne ihraç edilen limon, mandalina ve greyfurtlarda bir çeşit pestisit olan klorpirifos isimli unsura rastlandığını ve eserlerin bu nedenle reddedildiğini söyledi. Bülent Şık’ın Twitter’da paylaştığı Avrupa Kurulu’nun Besin ve Yem İçin Süratli İkaz Sistemi’nin (RASFF) sayfasında ihraç edilen eserlerin bekletildiği görülüyor.

Bülent Şık “AB ülkelerine Türkiye’den ihraç edilen besinlerde (mandalina, limon, greyfurt…) klorpirifos isimli tarım zehri çıkıyor. Eserler reddediliyor. #Klorpirifos çocuklarda hudut sistemine çok ziyanlı ve AB’de kullanımı yasak. Ülkemizde kullanılıyor” dedi.

RUSYA DA GERİ GÖNDERMİŞTİ

Rusya İnsan Sıhhati ve Tüketiciyi Muhafaza Kurumu (Rospotrebnadzor) geçen ay Türkiye’den mandalina alımını askıya alma kararı vermişti. Münasebet olarak, azami seviyesi aşan ölçüde Klorpirifos pestisiti tespiti gösterilmişti.

Rospotrebnadzor’un açıklamasında, “Mandalinalarda müsaade verilen azami seviyesi aşan ölçüde Klorpirifos pestisiti tespit edildi” sözleri kullanılmıştı.

Rusya’nın tarım eserleri kontrol ajansı Rosselhoznadzor daha evvel birçok defa Türkiye’den getirilen ve gerekli kaliteyi sağlamayan narenciyelerin ülkeye girişini engellemişti. 2018 yılında Akdeniz meyve sineği bulunduğu için bu eserlerin sevkiyatı durdurulmuştu.

Rus uzmanlar eylülde de Türkiye’den gelen domates ve meyvelerde virüs tespit etmiş ve Ankara’ya kontrolleri artırmalarını önermişti.

PESTİSİT NEDİR?

Pestisit, ziyanlı organizmaları engellemek, denetim altına almak ya da ziyanlarını azaltmak için kullanılan husus ya da unsurlardan oluşan karışımlardır. Pestisit, kimyasal bir unsur, virüs ya da bakteri üzere biyolojik bir casus, antimikrobik, dezenfektan ya da rastgele bir araç olabilir. Ziyanlı organizmalar, insanların besin kaynaklarına, mal varlıklarına ziyan veren, hastalık yayan böcekler, bitki patojenleri, yabani otlar, yumuşakçalar, kuşlar, memeliler, balıklar, solucanlar ve mikroplar olabilir. Her ne kadar pestisitlerin kullanılmasının kimi faydaları olsa da beşerler ve öbür hayvanlar için potansiyel toksisiteleri nedeniyle birtakım problemler da yaratabilir.

PESTİSİTİN ZİYANLARI NELERDİR?

Bir pestisit kimyasal bir unsur ya da virüs yahut bakteri üzere biyolojik bir casus olabilir. Kimyasal pestisitlerin birçok amaç organizmaya seçkin aktiflik gösteremedikleri için amaç organizma dışındaki organizmalarda da çeşitli hastalıklara yol açar hatta öldürücü olabilirler. Birçok pestisit beşerler için de ziyanlı. Kullanıldıkları canlıların yiyecek halinde beşerler tarafından kullanılmaları sonucunda insanlarda yaygın hastalıklara ve istenmeyen problemli durumlara sebep oluyorlar. Kimyasal pestisitlerin ve etken unsurlarının akut toksik tesirleri bulunuyor. Karbamatlar, organofosfatlar ve klorlanmış hidrokarbonları içeren birçok pestisit genetoksik tesire sahip. Tarım ile uğraşan ve pestisite maruz kalan insanlarda yapılan çalışmalarda bu bireylerde yapısal ve sayısal kromozom anomalileri ile kardeş kromatid değişiminde artmalar gözlendi.

Pestisitlerin kronik tesirine maruz kalan tarım emekçilerinde birçok genetik hasarın bununla birlikte ayrıyeten karaciğer, böbrek ve kaslarda bozukluklar görülüyor. Pestisitin canlılar üzerindeki tesiri fetal hayattan itibaren başlıyor. Bu ilaçlar plasentadan fetüse geçmekte ve bunun sonucu olarak düşükler, hiperpigmente ve hiperkeratatik çocuk doğumları görülüyor. Yapılan hayvan deneylerinde ise radyoaktif olarak işaretlenip anneye verilen pestisitin 5 saat sonra plasentadan fetüse geçtiği ve fetüsün göz, hudut sistemi ve karaciğerine yerleştiği gözlendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.