Son Dakika! Savaşın 9. gününde Rusya, Zaporijya Nükleer Santrali’ni vurdu

Son dakika! Ukrayna işgalinde 9. güne girilirken, Rusya’dan dünyayı huzursuz eden bir hücum geldi. Rusya ordusu, Ukrayna’nın güneyinde bulunan …

04.03.2022
Son Dakika! Savaşın 9. gününde Rusya, Zaporijya Nükleer Santrali’ni vurdu

Son dakika! Ukrayna işgalinde 9. güne girilirken, Rusya’dan dünyayı huzursuz eden bir hücum geldi. Rusya ordusu, Ukrayna’nın güneyinde bulunan Zaporizhzhya Nükleer Santrali’ni vurdu. Hücum sonrası nükleer santralin dışında yangın çıkarken, Ukrayna Devlet Lideri Zelenski, “Patlarsa, Çernobil’in 10 katı büyüklükte olacak” ihtarında bulundu.

Rusya‘nın Devlet Lideri Vladimir Putin’in buyruğuyla Ukrayna‘ya başlattığı işgalde 9. güne girildi. Dünya güne bölgeden gelen huzursuz edici haberle uyanırken, Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın ülkenin güneyinde bulunan Zaporizhzhya Nükleer Santrali’ni vurduğunu duyurdu.

SANTRAL BÖLGESİNDEN DUMANLAR YÜKSELDİ

Santralin güvenlik kameralarının YouTube üzerinden yapılan canlı yayınında, gece skent aydın haberleritinde santral alanında patlamalar ve karşılıklı mermi atış ışıkları görüldü. Patlamaların akabinde santral bölgesinden dumanların çıktığı kameraya yansıdı.

“NÜKLEER SANTRALE TAARRUZA SON VERİN” DAVETİ

Santralin bulunduğu Enerhodar Belediye Lideri Dmitriy Orlov yaptığı açıklamada, santrale akınlara bir an evvel son verilmesi davetinde bulundu.

RADYASYON DÜZEYİNDE BİR DEĞİŞİKLİK OLMADI

Zaporijya Nükleer Santrali basın servisinden verilen bilgilendirme argümanında, santral alanında yangın çıktığı bildirildi. Yangının çıktığı santral alanında radyasyon düzeyinde bir değişiklik olmadığını duyuran Zaporijya Nükleer Santrali Basın Servisi yetkilisi Andrey Tuz, santral işçisinin güvenliğin sağlanması için gerekenleri yaptığını aktardı.

İTFAİYECİLERİN SANTRAL ALANINA GİRİŞİNE MÜSAADE VERİLDİ

Zaporijya Bölgesi Askeri Yönetim Lideri Aleksandr Strauh ise yangının söndürülmesi için itfaiyecilerin santral alanına girmesine müsaade verildiğini belirtti. Ukrayna Devlet Acil Durumlar Servisinin toplumsal internet hesabından verilen bilgilendirme argümanında, yangının santralin dışında çıktığı belirtilerek üçüncü güç ünitesinin birleşik güç sisteminden irtibatının kesildiği kaydedildi. Yangının denetim altında olduğu belirtilen açıklamada, “Yangın nükleer santralin dışında, eğitim binasında çıktı.” sözüne yer verildi.

AVRUPA’NIN DEĞERLİ ÖLÇÜDE NÜKLEER SANTRALİ

Zaporijya Nükleer Santrali, Avrupa’nın kıymetli ölçüde ve dünyanın kıymetli ölçüde 10 nükleer santralinden biri olarak biliniyor. Rusya-Ukrayna savaşının birinci günlerinde ülkenin kuzeyindeki Rus güçleri Çernobil Nükleer Santrali’nin denetimini ele geçirmişti. Ülkedeki 4 tesiste 15 fkent aydın haberleril nükleer reaktöre sahip olan Ukrayna, kullanılan elektriğinin yaklaşık yarısını bu santrallerden sağlıyor.

UKRAYNA: MUHTEMEL PATLAMA ÇERNOBİL’DEN 10 KAT BÜYÜK OLUR

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rus ordusunun Avrupa’nın kıymetli ölçüde nükleer santrali olan Zaporijya Nükleer Santrali’ne dört bir yandan ateş ettiğini ve santralde yangın çıktığını bildirdi. Kuleba, “Patlarsa, Çernobil’den 10 kat daha büyük olacak! Ruslar, derhal ateşi kesmeli, itfaiyecilere müsaade vermeli, güvenlik bölgesi kurmalı” dedi.

DEVLET LİDERİ ZELENSKİY’DEN AÇIKLAMA

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Rus askeri birliklerin Zaporijya Nükleer Santrali’ne akınlarının durdurulması gerektiğini belirterek bir patlama olması halinde bunun, Avrupa’nın sonu olacağını söyledi. Zelenskiy, Rus birliklerinin Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki çatışmalar ve çıkan yangına ait toplumsal internet hesabından görüntü ile açıklamalarda bulundu.

“RUS TANKLARI NÜKLEER ÜNİTELERİ VURUYOR”

Santralin Avrupa’nın kıymetli ölçüde nükleer santrali olduğuna dikkati çeken Zelenskiy, “Avrupa artık uyanmalı. Avrupa’nın değerli ölçüde nükleer santrali yanıyor. Şu anda Rus tankları nükleer üniteleri vuruyor. Bu tanklar, termal araçlarla donatılmış. Yani onlar nereye ateş ettiğini biliyor. Onlar bunun için hazırlandılar.” sözlerini kullandı.

“PATLAMA OLURSA BU AVRUPA’NIN SONU OLUR”

Zaporijya’daki santralde 6 güç ünitesi olduğunu söyleyen Zelenskiy, Çernobil Nükleer Santrali’nde geçmişte yalnızca 1 güç ünitesinin patladığını hatırlattı. Ukrayna’daki nükleer santrallerde toplam 15 güç ünitesi olduğunu kaydeden Zelenskiy, “Rus ordusunu derhal durdurmalıyız. Bir patlama olursa bu her şeyin sonu, Avrupa’nın sonu olur. Bu Avrupa’nın tahliyesi demektir. Yalnızca Avrupa’nın müdahalesi Rus askeri birliklerini durdurabilir. Avrupa’nın bir nükleer santraldeki felaketten ölmesine müsaade vermeyin.” diye konuştu.

ZELENSKİY, BİDEN İLE GÖRÜŞTÜ

ABD Lideri Joe Biden, Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde, Rusya’ya Ukrayna’daki Avrupa’nın kıymetli ölçüde santrali Zaporijya Nükleer Santrali alanındaki askeri operasyonlarını durdurması ve itfaiye güçlerinin alana erişimine müsaade vermesi davetinde bulundu.

BIDEN’DAN “ASKERİ Fkent aydın haberleriLİYETLERİ” DURDURUN DAVETİ

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Biden bugün Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde Ukrayna’da Zaporijya Nükleer Santrali alanındaki çatışmalar sonucu çıkan yangına ait bilgi aldı. Biden, Rusya’ya nükleer santral etrafındaki askeri fkent aydın haberleriliyetlerini durdurarak itfaiye güçlerinin ve acil durum gruplarının bölgeye erişiminin sağlanması için davet yaptı. Ayrıyeten Biden, ABD Güç Bakanlığı Nükleer Güvenlikten Sorumlu Müşaviri ve Ulusal Nükleer Güvenlik Yönetimi Lideri ile de nükleer santrale ait telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

ABD VE UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANLARI TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, yaptığı yazılı açıklamada ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’nın telefon görüşmesi yaptığını aktardı.

Görüşmede dünyada Ukrayna’ya dayanak için atılan adımların ve Ukrayna’ya ek güvenlik, ekonomik ve insani yardımın ele alındığını aktaran Price, “Bakan Blinken, Rusya’nın kara, hava ve deniz ataklarında hayatını yitirenler için baş sıhhati dilerken ABD’nin Ukrayna’nın acılarını paylaştığını lisana getirdi.” sözlerini kullandı.

Santral,Ukrayna,Rus,Yangın,Zaporijya Nükleer Santrali,Başkanı,Yaptığı,Askeri,Avrupa’nın,Patlama,Telefon,Nükleer Santral,Abd,Nükleer,Biden,Güvenlik,Güç,Çıktığı,Zelenskiy,Dışişleri,İzin,Çağrı ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Şimdiki sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.