Son Dakika: Kremlin’den Donbas bölgesiyle ilgili açıklama: Putin, Donetsk ve Luhansk bölgelerini tanıyacak

Son dakika: Ukrayna ve Rusya ortasındaki tansiyon sürerken Kremlin’den Donbas bölgesiyle ilgili verilen bilgilendirme argümanında Putin’in …

22.02.2022
Son Dakika: Kremlin’den Donbas bölgesiyle ilgili açıklama: Putin, Donetsk ve Luhansk bölgelerini tanıyacak

Son dakika: Ukrayna ve Rusya ortasındaki tansiyon sürerken Kremlin’den Donbas bölgesiyle ilgili verilen bilgilendirme argümanında Putin’in Donetsk ve Luhansk bölgelerini tanıyacağı bilgisi verildi. Açıklama yapmak üzere kameraların karşısına geçen Putin, Donbas bölgesinin tarihî olarak Rusya ilişkin olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığı telefon görüşmesinde Rusya‘nın Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanıyan kararnameyi imzalayacağını açıkladı.

HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADILAR

Macron ve Scholz’un, kelam gelimi edilen karar nedeniyle hayal kırıklıklarını tabir ettikleri aktarılan açıklamada, iki başkanın temaslara devam etmeye hazır olduklarını söyledikleri kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

Bugün, Rusya- Ukrayna sonundan Rostov’a geçmek isteyen 5 Ukraynalının öldürülmesi Moskova-Kiev krizini tehlikeli bir boyuta getirdi. Öte yandan NATO’daki tesiri nedeniyle sürecin paydaşları ortasında görülen ABD’nin Dışişleri Bakanı Blinken ile Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un 24 Şubat’ta İsviçre’nin Cenevre kentinde görüşeceği belirtildi.

PUTİN, DONETSK VE LUHANKS İÇİN BUGÜN KARAR VERECEK

Rusya Devlet Lideri Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhanks’ın resmen tanınması konusunda bugün bir karar vereceğini açıkladı. Ukrayna, bu açıklamadan bir mühlet sonra BM Güvenlik Kurulu’nu acil toplantıya çağırdı.

Rusya ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.