Putin tanıdığını açıkladı, dünya alarma geçti

Tüm dünya Rusya Devlet Lideri Viladimir Putin’in bu akşam yaptığı açıklamaya kilitlendi. Putin, Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinin …

22.02.2022
Putin tanıdığını açıkladı, dünya alarma geçti

Tüm dünya Rusya Devlet Lideri Viladimir Putin’in bu akşam yaptığı açıklamaya kilitlendi. Putin, Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinin bağımsızlığını resmen tanıdığını duyurdu. Tarihi anekdotlarla dolu uzun konuşmasında Putin, Donbas bölgesinin tarihs…

Tüm dünya Rusya Devlet Lideri Viladimir Putin‘in bu akşam yaptığı açıklamaya kilitlendi. Putin, Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinin bağımsızlığını resmen tanıdığını duyurdu. Tarihi anekdotlarla dolu uzun konuşmasında Putin, Donbas bölgesinin tarihî olarak Rusya’nın bir modülü olduğunu savundu.

DÜNYA ALARMA GEÇTİ

Putin’in konuşmasının akabinde başta Almanya Putin’in açıklamalarını kınarken, Fransa ve ABD acil toplandı. BM, sükunet daveti yaparken, AB’den yaptırım açıklaması geldi.

Rus medyasının gelişmeyi duyurmasıyla dünya alarma geçti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Savunma Kurulu’nu acil toplantıya çağırdı.

ABD Lideri Joe Biden’ın da güvenlik takımıyla Beyaz Saray’da gelişmeleri takip ettiği biliniyor. CNN’in haberine nazaran; Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Genelkurmay Lideri General Mark Milley, CIA Direkötrü Bill Burns, ülkede fedaral tatil olmasına rağmen Beyaz Saray’a geldi. Lider Yardımcısı Kamala Harris’in de Beyaz Saray’a geldiği öğrenildi.

ALMANYA’DAN KINAMA

Putin’in Schozl ile yaptığı görüşmede, Rusya Güvenlik Kurulu’nun bugünkü toplantısı hakkında bilgi verdiğini aktaran Hebestreit, Schozl’un görüşmesde, Rusya’nın Luhansk Halk Cumhuriyeti ve Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanıma planını kınadığını aktardı.

Hebestreit, “Scholz, Rusya’nın kelamda Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti’ni bağımsız devletler olarak tanıma planlarını kınadı. Bu türlü bir adım, Doğu Ukrayna’daki ihtilafın barışçıl tahliline ait Minsk Mutabakatlarına açıkça karşıt olacak ve bu mutabakatların Rusya tarafından tek taraflı ihlali olacaktır” dedi.Hebestreit ayrıyeten, “Görüşmeler sırasında Başbakan Scholz, Rusya Devlet Lideri’ne tansiyonu derhal düşürmesi ve birleşik kuvvetleri Ukrayna hududundan çekmesi davetinde bulundu. Bilhassa Doğu Ukrayna’da ateşkese uymanın ve gevşeme işaretleri vermenin artık kıymetli olduğunu vurguladı. Rusya’nın burada özel bir sorumluluğu var” sözlerini kullandı.

AB’DEN YAPTIRIM AÇIKLAMASI

Avrupa Birliği Dış Siyaset Şefi Joseph Borrell, Putin kararını resmen açıklamadan kritik bir bildiri verdi. Borrell, Ukraynalı Rus yanlısı ayrılıkçıların kurduğu Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinin bağımsızlığının Moskova tarafından tanınması halinde yaptırımların hazır olduğunu belirtti.

BM’DEN DAVET

Birleşmiş Milletler de tarafları Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün altını oyacak “tek taraflı hamlelerden” sakınma daveti yaptı.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.