Covid: Başbakan Johnson, İngiltere’de tüm Covid kısıtlamalarının kaldırılacağını, ücretsiz test uygulamasının sona ereceğini açıkladı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkedeki tüm Covid kısıtlamalarının 24 Şubat Perşembe günü sona ereceğini ve isteyen herkese fiyatsız süratli …

22.02.2022
Covid: Başbakan Johnson, İngiltere’de tüm Covid kısıtlamalarının kaldırılacağını, ücretsiz test uygulamasının sona ereceğini açıkladı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkedeki tüm Covid kısıtlamalarının 24 Şubat Perşembe günü sona ereceğini ve isteyen herkese fiyatsız süratli antijen testi dağıtımının 1 Nisan’da durdurulacağını söyledi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkedeki tüm Covid kısıtlamalarının 24 Şubat Perşembe günü sona ereceğini ve isteyen herkese fiyatsız süratli antijen testi dağıtımının 1 Nisan’da durdurulacağını söyledi.

Başbakan Johnson Avam Kamarası’nda yaptığı açıklamada, Covid testi müspet çıkanlar için karantina kaidesinin da kaldırılacağını belirtti.

Nüfus içinde bağışıklık düzeyinin arttığını ve mevt oranının bu mevsimde beklenen düzeyin altında olduğunu belirten Johnson, kısıtlamaların da artık tümüyle kaldırılabileceğini tabir etti.

Johnson, “Covid birden ortadan kalkmayacak, bu nedenle, kalan düzenlemelerin kaldırılması için bu savaşın tümüyle sona ermesini bekleyenler, İngiliz halkının özgürlüğünü uzun mühlet kısıtlıyor olacaktır” dedi ve ekledi:

“Hükümetimiz bunun hakikat ya da gerekli olduğuna inanmıyor. Kısıtlamalar ekonomimiz, toplumumuz, ruhsal sıhhatimiz ve çocuklarımızın hayat fırsatları açısından ağır bir yük oluşturuyor ve biz artık bu ağır maliyete katlanmak istemiyoruz.”

Johnson, 1 Nisan’dan itibaren fiyatsız süratli antijen testinin kaldırılacağını ve yalnızca nüfusun muhakkak kısımlarına bu imkanın sunulacağını söyledi.

Semptom gösteren yaşlılar ve risk grubundakiler için fiyatsız test uygulaması devam edecek.

Johnson, Covid aşıları ve testlerinin maliyetinin çok yüksek olduğunu, hali hazırda görülenin İçişleri Bakanlığı’nın bütçesinden daha fazla bir ölçüye takabül ettiğini belirtti.

Testlerin 15,7 milyar sterline mal olduğunu belirten Johnson, Omicron varyantı ile birlikte kitlesel test uygulamasının da daha az değerli hale geldiğini vurguladı.

Covid testi olumlu çıktığı için karantinaya girmesi gereken düşük gelirlilere yapılan 500 sterlinlik ödeme de bu hafta sona erecek.

Başbakan Johnson, son iki yılda Covid-19 salgınına karşı gösterilen eforlarla, ülkenin artık yasal kısıtlamalardan fazla ferdî sorumluluklara yük vermeye hazır hale geldiğini söyledi.

Rutin temaslı takibinin sona ereceğini ve olumlu olayların aşıları tamamlanmış yakın temaslıları ile 18 yaş altındakilerin yedi gün boyunca her gün test yapmasına artık yasal olarak gerek kalmayacağını belirtti.

İngiltere’de son bir haftada toplam 309 bini aşkın yeni koronavirüs hadisesi tespit edildi; son 28 gün içinde testi müspet çıkıp ölenlerin sayısı son bir haftada toplam 1005 şahsa ulaştı.

İngiltere’de neler değişiyor?

21 Şubat’tan itibaren: Hükümet, birçok eğitim ve çocuk bakımı kurumlarında çalışanın ve öğrencilerin haftada iki sefer test yaptırmaları tavsiyesini kaldırıyor

24 Şubat’tan itibaren: Covid testi olumlu çıkan şahısların artık karantina olmaları gerekmeyecek; tam aşılı yakın temaslılar ve 18 yaşından küçükler artık yedi gün boyunca her gün test yaptırmak zorunda kalmayacak

1 Nisan’dan itibaren: Semptomlu ve semptomsuz şahıslar için fiyatsız süratli antijen testi sona erecek; Covid semptomları olanlar, kendi ferdî sorumluluklarıyla konutta kalıp kalmamaya karar verecek; o tarihe kadar ise izolasyon kuralının devamı tavsiye ediliyor.

Covid,Test,Testi,Johnson,Gün,Artık,Pozitif,Sona ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Sıhhat sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.