TÜSİAD Başkanı Kaslowski: Enflasyonla mücadeleye fiyattan başlanmaz

İktidar yeni yılda enflasyonun kayıplarını taban ücret-mkent aydın haberleriş artırımları ile telafi ediyormuş görünse de TÜİK’in ve ENAG’ın …

21.02.2022
TÜSİAD Başkanı Kaslowski: Enflasyonla mücadeleye fiyattan başlanmaz

İktidar yeni yılda enflasyonun kayıplarını taban ücret-mkent aydın haberleriş artırımları ile telafi ediyormuş görünse de TÜİK’in ve ENAG’ın açıkladığı datalar gerçekleri bir kere daha gün yüzüne çıkardı. Çarşı pazar yangın yeriyken TÜİK’in açıkladığı sayıya nazaran enflasyon, oc…

İktidar yeni yılda enflasyonun kayıplarını taban ücret-mkent aydın haberleriş artırımları ile telafi ediyormuş görünse de TÜİK’in ve ENAG’ın açıkladığı bilgiler gerçekleri bir sefer daha gün yüzüne çıkardı. Çarşı pazar yangın yeriyken TÜİK’in açıkladığı sayıya nazaran enflasyon, ocakta yüzde 11,10 artarken yıllık bazda da yüzde 48,69 ile Nisan 2002’den bu yana en yüksek düzeye çıktı. ENAG’a nazaran ise yıllık enflasyon oranı yüzde 114,87 olarak gerçekleşti.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Lideri Simone Kaslowski, son devirde Türkiye’nin ana gündemi haline gelen yüksek enflasyona dikkat çekti.

Dünya’ya konuşan Kaslowski, “Enflasyonu çözmek için iktisatta üç aracı da gerçek kullanmanız gerekiyor. Para siyaseti, maliye siyaseti ve aşikâr dallarda muhtaçlık olan üretimi destekleyecek yapısal değişimler” dedi. Enflasyonun oluşturulacak bu üç ayaklı programla çözüleceğini kaydeden Kaslowski, iktisat gündemine dair değerlendirmelerde bulundu.

Kaslowski’ üç bacaklı programla ilgili tahlil tekliflerini şöyle sıraladı:

”PARA SİYASETİNDE ÇOK GENİŞLEMECİ UYGULAMALAR KAYBETTİRİYOR”

“Para siyasetinde çok genişlemeci uygulamalar yaptığınızda ülke para ünitesi şiddetli kıymet kaybediyor ve bu da enflasyonu sıçratıyor. Sonra da bununla uğraş etmek mecburiyetinde kalıyorsunuz. Bizim son beş ayımızın özeti budur. Hatta son 5-6 yıldır enflasyon sorunumuzun gerisindeki temel etken budur.”

”MESELEYE SONDAN YANİ FİYATTAN BAŞLARSAK TEDBİRLER SÜREKSİZ OLUR”

İkinci olarak maliye siyaseti ise para siyaseti ile ahenk içinde olmalı. Vergilerle çok oynuyoruz. Soruna sondan yani fiyattan başlarsak tedbirler süreksiz olur. Kaldı ki birinci evrede vergi indirimi ile fiyatı etkileseniz dahi, bu genişlemeci maliye siyasetidir. Vergi düşürmek orta vadede tekrar talep ve enflasyon yaratır. Son devirde besinde KDV indiriminde ise, sonlu da olsa fiyat düşüşü göreceğiz elbette lakin husus yalnızca besin değil. Sağlıktan eğitime, restorandan ulaştırmaya enflasyonu nasıl çözeceğiz? Türkiye’de derinleşen bir enflasyon sorunu mevcut.”

Kaslowski, üçüncü önlemi ise şöyle açtı: “Buna mikro adımlar diyebiliriz. Örneğin besinde, tarımda arzı, üretimi desteklemek için hangi yapısal adımı atabildik… Depolamayı mı ulaştırma transferi mi çözebildik. Zayiat oranları ortada. Hal yasası çıktı mı? Baştan sona topraktan markete pazara gelene kadar bu zincirin tüm basamaklarını düzeltmemiz gerekiyor. Pek çok dalda tıpkı durum var; güç üzere.”

”DOĞRU BİR PROGRAM ORTAYA KONURSA ENFLASYON DÜŞER”

Enflasyonla vakit zaman tek bacaklı tahlillerle çaba edildiğini anımsatan Kaslowski, “Ama enflasyonu düşüremedik. Üçünü birebir anda yapmak lazım. Yanlışsız bir program ortaya konursa, enflasyon da düşer, ülke risk primi de yani CDS’ler de düşer. İş dünyası bu programa inanırsa, dünyada o algıyı değiştirmek için varını ağırı ortaya koyar, anlatır. Nitekim sürdürülebilir bir enflasyonla uğraş planı uygularsak da gün sonunda risk primi düşer” dedi.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.