Ethereum kurucusu Buterin: Kriptodaki düşüşler faydalı olabilir

Ethereum blok zincirinin kurucularından Vitalik Buterin, dijital varlık kozmosunun yeni bir kripto kışı olarak tabir edilen kripto paraların …

21.02.2022
Ethereum kurucusu Buterin: Kriptodaki düşüşler faydalı olabilir

Ethereum blok zincirinin kurucularından Vitalik Buterin, dijital varlık kozmosunun yeni bir kripto kışı olarak tabir edilen kripto paraların kıymetindeki geri çekilmelerden yarar görebileceğini belirtti.Bloomberg’te yer alan habere nazaran; “Kripto ile derinde…

Ethereum blok zincirinin kurucularından Vitalik Buterin, dijital varlık kozmosunun yeni bir kripto kışı olarak tabir edilen kripto paraların pahasındaki geri çekilmelerden yarar görebileceğini belirtti.

Bloomberg’te yer alan habere nazaran; “Kripto ile derinden ilgili beşerler ve bilhassa üretken kesim ayı piyasasını memnuniyetle karşılar” diyen Buterin, “Bu bireyler ayı piyasasından memnuniyet duyar zira geride bıraktığımız periyot üzere fiyatların önemli formda yükseldiği uzun periyotlar insanları keyifli etse de bunun yanında çok kısa vadeli spekülatif bir ilgiyi de üstüne çeker” değerlendirmesinde bulundu.

Kasım ayı başlarında rekor düzeyleri gören kripto paralar, yatırımcı ve spekülatörlerin pandemi periyodunda yapılan devasa nakdî genişlemelerin azalacağını öngörmesiyle zirve taklak olmuştu. Şu anda Bloomberg Galaxy Kripto Endeksi tüm vakitlerin en yüksek düzeyinin yüzde 45 altına gelmiş durumda. Dünyanın en geniş çaplı kullanılan blok zincirinin lokal parası Ether de birebir periyotta yaklaşık yüzde 40 bedel kaybına uğradı.

KRİPTO KIŞLARINDA SAĞLAM PROJELER AYAKTA KALIYOR

2018’te yaşanan son kripto kışından bu yana bölüm patlama yaşadı. Son kripto boğasında yatırılan büyük ölçülerde para, çok sayıda bir gecede milyoner ya da milyarder olan insan öyküsü yaratsa da birilerinin çıkarı çoğunlukla öbür birilerinin kaybı ve acısı manasına geliyor. Kripto dünyasına kısa devirli kâr elde etmek için giren birçok kişinin yönettikleri uygulamalara bakıldığında şişir ve üstüne yık diye tabir edilen piyasa manipülasyonu usulüyle birçok kişinin mağdur edildiği görülüyor.

28 yaşındaki kripto milyarderi bu bahse dikkat çekerek, “Kripto kışları bu tip uygulamaların piyasadan silindiği ve insanların hangi projelerin hem model hem de takımlarındaki şahısların uzun vadeli sürdürülebilir bir yapıya sahip olduğunu görmeleri açısından hayli yararlı devirler oluyor” değerlendirmesini yapıyor.

Buterin geçtiğimiz yıldan bu yana piyasanın hareketlerine şaşırdığını söyleyerek bunun sahiden bir kripto kışı mı olduğu yoksa bölümün yalnızca daha büyük piyasaları taklit mi ettiği konusunda kararsız olduğunu söylüyor.

“Kripto piyasalarla ilgili bu parlak insanların iştirak gösterdiği niş bir küme tarafından yönetilen ve klâsik piyasalardan bağımsız hareket eden bir kesim olmaktan çıkarak her geçen gün artan halde ana akım finansal piyasaların kesimi olan bir noktaya ilerlediğimizi hissediyorum” diyen Buterin kripto kışının yeni projeler yaratmak ya da teknolojilerini geliştirmek isteyenlere de yararlı olacağını düşündüğünü ekledi.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.