‘Karpal Tünel’ sendromu en çok ev hanımlarında görülüyor

– ‘Karpal Tünel’ sendromu en çok konut hanımlarında görülüyor El ve bileğin daima tekrarlayan hareketleri sonucunda oluşan ağrılar için …

22.02.2022
‘Karpal Tünel’ sendromu en çok ev hanımlarında görülüyor

– ‘Karpal Tünel’ sendromu en çok konut hanımlarında görülüyor El ve bileğin daima tekrarlayan hareketleri sonucunda oluşan ağrılar için bilgilendirmelerde bulunan Nöroloji Uzmanı Ebru Sevinç,” Bükme, sıkma ve çevirme hareketlerinin sıkça yapıldığı durumlarda karpal tünel sendromu oluşur.

– ‘Karpal Tünel’ sendromu en çok mesken hanımlarında görülüyor

İSTANBUL – El ve bileğin daima tekrarlayan hareketleri sonucunda oluşan ağrılar için bilgilendirmelerde bulunan Nöroloji Uzmanı Ebru Sevinç,” Bükme, sıkma ve çevirme hareketlerinin sıkça yapıldığı durumlarda karpal tünel sendromu oluşur. Bilek üzerinde küçük incinmeler sonucu yaşanan bu ağrılar bilhassa konut hanımlarında görülür. Sık molalar verip bileği dinlendirmek ağrıları giderebilir” dedi.

Birçok meslek kümesinde el ve bileğin çokça kullanılması bu bölgelerde ağrılara sebebiyet verebilir. Bunun sonucunda bu bölgelerde oluşan uyuşma, karıncalanma ve parmaklarda güçsüzleşme karpal tünel sendromu habercisi olabilir. Masa başında çalışanlarda, klavye-mouse kullananlarda, konut hanımlarında ve el ve bileğin daha çok kullanıldığı meslek kümelerinde görülen bu hastalık hayat kalitesini düşürmekte ve ilerleyen vakitlerde cerrahi müdahale gerektirebilmektedir. Hem hastalık hem de tedavisi hakkında bilgiler veren Beykent Üniversitesi’nden Nöroloji Uzmanı Dr. Ebru Sevinç, “El bileklerini travmaya uğratacak hareketlerden mümkün olduğunca kaçının” dedi.

“Bileklerin sıkça kullanıldığı meslek kümelerinde görülüyor”

Karpal tünelin içerisinde damarların, hudutların, tendomların bulunduğu el bileğinde bir kanal olduğunu ve bu kanaldan median hudut denilen bir sonun geçtiğini, bu sonun kanal içerisinde sıkışması ve basıya uğraması sonucunda hastalığın oluştuğunu söyleyen Dr. Ebru Sevinç, “El bileğini çok fazla kullanmamız gereken durumlarda, el bileğinin üzerine yük bindiren aktiviteleri yaptığımızda ortaya çıkan ve sık gördüğümüz bir hastalık. Bilhassa bilekleri ve elleriyle kuvvet gerektiren işlerde çalışan ya da daima tekrarlayan çevirme, döndürme, bükme hareketi yapan şahıslarda sıkça gördüğümüz bir hastalık” diye konuştu.

“Ev hanımlarında çokça görülüyor”

Hastalığın muhakkak meslek kümelerinde görülmediğini ama çoklukla konut hanımlarında çokça görüldüğünü lisana getiren Ebru Sevinç, “Bükme, sıkma ve çevirme hareketleri bilek üzerinde mikro travma dediğimiz küçük incinmelerin daima tekrarlanması sebebiyle oluşan bir hastalık. Masa başı çalışanlarda ise hem mouse hem de klavye kullanımının uygun konumda olmaması sebebiyle median hudut sıkışmaya uğrayıp hasar görür. Bundan ötürü dolayı karpal tünel sendromunda artışlar yaşanmaya başladı” biçiminde konuştu.

“Şikayetler bazen hastaları gece uykudan kaldıracak formda olabiliyor”

Hastaların şikayetlerinin ekseriyetle ellerinde, bileklerinde ve birinci üç parmaklarında ağrı, uyuşukluk ve karıncalanma hissi olduğunu ve gündüzleri tekrarlayan aktivitelerden sonra daha fazla hissettiklerini söyleyen Sevinç, “Bazen bu şikayetler hastaları gece uykudan uyandıracak biçimde olabiliyor. Hastalar ellerinin şişmesi ve parmaklarda sertleşme olduğunu lakin küçük masajlarla bir müddet sonra o şikayetlerin gittiğini ve tekrar uykuya dalabildiklerini söylüyorlar. Belirtilere ilerleyen vakitlerde kuvvet kayıpları da eşlik edebiliyor. Hastalar eskisi üzere bir şey tutamadıklarını, zerzevat meyve keserken bıçağı güzel kavrayamadıklarını ve eskisi üzere kesemediklerini ya da buna misal şikayetleri olduğunu lisana getiriyorlar” dedi.

“Sık molalar verip bileği dinlendirin”

“Bu cins şikayetlerde en kısa müddette doktora edilen talepn”

“Hastalar bu şikayetlerini öteliyorlar. Bu ağrılar çoğunlukla uzun vadeli olmayıp birkaç hareket ile gerilediği için pek önemsenmiyor” diyen Sevinç kelamlarını şu biçimde sonlandırdı, “Hastalardan istediğimiz bu tıp şikayetler olduğunda mümkün olan en kısa müddette bir doktora başvurmaları. Erken teşhis konulması sonucu erken bir devirde tedaviye başlamak hastanın hayat kalitesini sürdürmesi manasında bize yardımcı olur.

aydın haberleri – Sıhhat

Sık,Şikayetler,Süre,Hastalar,Bilek,Sinir,Sevinç,Hastalık,Ağrılar,Karpal Tünel ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Sıhhat sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.