Savaşta 8. gün! Ukrayna, Kiev’e yürüyen Rus ordusunu engellemek için köprüleri patlatıyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde 8. güne girildi. Çatışmalar tüm şiddetiyle birçok kentte devam ederken iki ülke heyetleri bu sabah skent aydın …

03.03.2022
Savaşta 8. gün! Ukrayna, Kiev’e yürüyen Rus ordusunu engellemek için köprüleri patlatıyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde 8. güne girildi. Çatışmalar tüm şiddetiyle birçok kentte devam ederken iki ülke heyetleri bu sabah skent aydın haberleritlerinde Belarus’ta ikinci defa müzakere masasına oturacak. Öte yandan Ukrayna ordusunun başşehir Kiev’e yürüyen Rus ordusunun önünü kesmek için kente bağlanan köprüleri yıktığı öğrenildi.

Ukrayna ile Rusya ortasında 2014 yılında başlayan gerginlik, bir haftadır savaşa dönmüş durumda. Başşehir Kiev başta olmak üzere, ülkenin pek çok noktasındaki çatışma ve bombardımanlar yaşanıyor. Ruslar işgali dört bir yandan sürdürürken Ukrayna ordusu ve halkı ise tüm gücüyle direniyor.

İKİNCİ ÇEŞİT MÜZAKERE BUGÜN

Bugünse Rusya ve Ukrayna ortasındaki müzakerelerin ikincisi Belarus sonundaki Brest’te gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.. Rusya heyetine başkanlık eden Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Müşaviri Vladimir Medinskiy, bir evvelki çeşitte müzakerelerde bulunduklarını ve bir an evvel ateşkesin sağlanmasıyla ilgili Rusya’nın tekliflerini sunduklarını hatırlatmıştı.

İşte savaşın 8. gününde yaşananlar:

UKRAYNA ORDUSU, KİEV’E BAĞLANAN KÖPRÜLERİ YIKIYOR

Kiev’e ilerleyen Rus ordusuna karşı Ukrayna ordusu, Kiev’e bağlanan yollarda ve köprülerde tedbir alıyor. Bilhassa Kiev’e bağlanan köprüler patlatılarak kullanılamaz hale getirilirken, Rus ordusuna ilişkin askeri araç ve tankların Kiev’e girmesinin önüne geçilmeye çalışılıyor. Kiev’in doğusundaki Baryshivka kırsal bölgesindeki Ukrayna ordusu bir köprüyü daha patlatarak yıktı. Ukraynalılar Kiev caddelerinde siper ve barikatlar kuruyor.

GECE UZUNLUĞU PATLAMALAR YAŞANDI

Kiev geceyi patlama sesleri ortasında geçirdi. Kiev tren istasyonu yakınlarında patlama meydana geldi. Kentin ısıtma sistemi hasar gördü. Kiev’in kimi kısımlarında ısınmayla ilgili aksama yaşanabileceği belirtildi. Birinci varsayımlar bölgeye füze isabet ettiği istikametindeydi. Fakat İçişleri Bakanlığı daha evvel düşen lakin patlamamış bir seyir füzesinin infilak ettiğini açıkladı. Patlamada 1 kişi yaralandı. Rus ordusu bombardımana orta vermedi. Kente yönelik taarruzlar gece uzunluğu devam etti.

RUSYA’NIN KAÇ ASKERİ ÖLDÜ?

Dün Rusya Savunma Bakanlığı’ndan verilen bilgilendirme argümanında 498 Rus askerinin öldüğü belirtildi. Ukrayna ise bu sayıyı 9 bin olarak ilan etmişti. Öteki yandan Rusya’dan yaralı sayılarına ait de bilgilendirme geldi. Rusya Savunma Bakanlığı’nın datalarına nazaran 1597 Rus askeri yaralandı.

ZELENSKİ: ÜÇ YÜZLERCESİNİ ONLARCA HELİKOPTERLE ALMAK ZORUNDALAR

Zelenski.

AGİT İŞÇİSİ RUS BOMBARDIMANINDA HAYATINI KAYBETTİ

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Ukrayna Özel Müşahede Misyonunda vazifeli bir çalışanının, Rus ordusunun Ukrayna’nın Harkiv kentine düzenlediği bombardımanda öldüğünü açıkladı. Açıklamada, memleketler arası toplum ve AGİT bünyesinde tekrarlanan davetlere karşın Ukrayna’da savaşın devam ettiği belirtilerek “Ölüm ve yaralanmalara neden olan sivil halkın yoğunlukta olduğu merkezlerin maksat alınmasını şiddetle kınıyor, Rusya Federasyonu’na çatışmaları derhal durdurma ve manalı bir diyaloga girme davetimizi yineliyoruz.” tabiri kullanıldı.

Kiev,Rusya,Ukrayna,Rus,Ordusu,Patlama ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.