Savaştan 3 saat önce doğan Türk bebeği emilia, ailesiyle İstanbul’da

UKRAYNA’nın başşehri Kiev’de 24 Şubat gecesi gözlerini dünyaya açan bebekleriyle büyük bir sevinç yaşayan Keyifli Özdemir ile Ukraynalı eşi Daria …

03.03.2022
Savaştan 3 saat önce doğan Türk bebeği emilia, ailesiyle İstanbul’da

UKRAYNA’nın başşehri Kiev’de 24 Şubat gecesi gözlerini dünyaya açan bebekleriyle büyük bir sevinç yaşayan Keyifli Özdemir ile Ukraynalı eşi Daria’nın memnunluğu, yalnızca 3 skent aydın haberlerit sonra bomba sesleriyle yarım kaldı.

İSTANBUL (rehberaydin.com) – UKRAYNA’nın başşehri Kiev’de 24 Şubat gecesi gözlerini dünyaya açan bebekleriyle büyük bir sevinç yaşayan Memnun Özdemir ile Ukraynalı eşi Daria’nın memnunluğu, yalnızca 3 skent aydın haberlerit sonra bomba sesleriyle yarım kaldı. Emilian ismini verdikleri bebekleriyle hastaneden sığınağa gitmek zorunda kalan çift, çabucak Türkiye’ye dönmenin planlarını yaptı. Evvel sevinci daha sonra endişeyi yaşayan aile, güç şartlarda ülkeyi terk etti. Özdemir ailesi, 7 günlük oğulları Emilian ve 2 yaşındaki kızları Emma ile birlikte dün gece tahliye uçağıyla İstanbul‘a geldi.

Ukrayna‘daki savaştan kaçan ve Romanya’nın başşehri Bükreş’ten Türk Hava Yolları uçaklarıyla tahliye edilen Türk vatandaşları ortasında bebekli aileler de yer aldı. Bilhassa savaştan kısa bir müddet evvel doğan bebekli aileler dikkat çekti. Onlardan biri de 2 buçuk yıllık evli olan Memnun Özdemir ve Ukraynalı eşi Daria Özdemir çiftiydi. Özdemir ailesi, ikinci çocuklarının doğumu için bir mühlet evvel Kiev’e eşinin ailesinin yanına gitti. 24 Şubat günü hastaneye yatan Daria Özdemir, oğlu Emilian’ı Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı ataktan yalnızca 3 skent aydın haberlerit evvel sağlıklı biçimde dünyaya getirdi. Çiftin memnunluğu, bomba ve siren sesleriyle yarım kaldı. Hemşireler tarafından uyarılan Özdemir çifti, güvenlik nedeniyle bebekleriyle birlikte sığınağa gitmek zorunda kaldı. Savaşın acı yüzüyle karşı karşıya kalan aile, Türkiye’ye dönüş için harekete geçti. Kendi imkanlarıyla Kiev’den Romanya hududuna giden Özdemir çifti, Türk Büyükelçiliği yetkilileriyle irtibata geçerek buradan evvel başşehir Bükreş’e oradan da THY’nin tahliye seferiyle İstanbul‘a geldi.

KİMLİK KARTI VE PASAPORTU YOK

Savaş nedeniyle bebeklerine kimlik kartı ve pasaport çıkartamayan aile, İstanbul Havalimanı’nda Göç Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından Emilian bebeğe seyahat evrakı düzenlenmesiyle yurda giriş yapabildi. Havalimanında basın mensuplarına konuşan Memnun Özdemir, son bir haftada hem memnunluğu hem de endişeyi yaşadıklarını söyledi.

EVVEL SEVİNCİ SONRA KAYGIYI YAŞADILAR

Özdemir, “Oğlum 24 Şubat’ta skent aydın haberlerit 00.03’de dünyaya geldi. Bu memnunlukla ne yapacağımı şaşırdım. Lakin 3 skent aydın haberlerit sonra siren ve bomba sesleriyle birlikte irkildik. Hayatımızda birinci kere bu türlü bir şey başımıza geldi. Hastane odasındaydık ve hemşireler geldi birden. Sığınağa gitmemiz gerektiğini söylediler. Şoktaydım. Ne olduğunu anlamadık. Sabaha kadar bomba ve siren sesleri… Sevinç yerini dehşete, kahra; birebir vakitte muhafaza eforuna, nasıl koruyabilirim gibisine girdi. Çok şükür geldik. Şu anda İstanbul’dayız. Eşimin ailesi bizi Romanya sonuna bıraktı. Oradan taksiyle Bükreş’e geldik. Romanya’da bir gece kaldık. Sonra Bükreş’te de Türk Hava Yolları’nın uçağıyla buraya geldik” dedi.

UKRAYNA SAVAŞININ ORTASINDAKİ TÜRK BEBEKLERÖte yandan tahliye uçaklarıyla gelen bebekli ailelerden bir oburu ise Aydın ailesiydi. Eşi Alesya ile birlikte uzun müddettir Harkov’da yaşayan Murat Aydın, 1 aylık kızları Asya bebek ile İstanbul’a geldi. Hayli güç günler geçiren Murat Aydın ise yaşadıklarını ve savaştan kaçışlarını şu halde anlattı:

“VATANIMIZA KAVUŞTUK. ÇOK MUTLUYUZ””Ukrayna’da 26 Ocak günü çocuğumuzun doğumu ile büyük bir sevinç yaşadık. Siber ataklar nedeniyle çocuğun evrakını almakta zorluk çektik. Ortadan 1 ay müddet geçti. Sonra bomba sesleri ile mutluluğumuz sekteye uğradı. Gece 04.30’da birinci bomba düştüğünde midem bulandı. Üşüdüm ve terledim. Sonra bir an evvel oradan tahliye edilmemiz gerektiğini dillendirdik. Cumhurbaşkanımız, Dışişleri Bakanlığımız, konsolosluğumuz bizimle ilgilendi. Daima bizimle irtibat halinde oldular. Tren istasyonuna gitmemiz gerektiği söyledi. Bir arkadaşımızın aracılığıyla tren istasyonuna gittik. Yolda güzergahlar değişti. 14 skent aydın haberleritlik yol 28 skent aydın haberlerite çıktı. Aç ve susuz halde o yolu kat ettik. Trenden inip süratli halde otobüslere bindirilerek polis eskortu eşliğinde Romanya hududuna ulaştık. Memnuniyetle vatanımıza geldik. Şükrediyoruz. Canımız kurtuldu. Devletimizden Allah razı olsun. Her vakit milletimizin gerimizde olduğunu hissediyorduk. Bugünde vatanımıza kavuştuk. Çok memnunuz.”Yaklaşık 50 skent aydın haberlerit süren seyahat boyunca çok büyük his karmaşası yaşadıklarını söz eden Aydın, “Bombalar düşüyor, ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Biz kendimizi aslında unuttuk. Biz bebeğimize nasıl su, mama alabiliriz onun kederine düştük. Çok berbat bir savaş. Haksız bir savaş gidiyor” sözlerini kullandı.

DOSTLARIMIZ ORADA KALDI

Aydın’ın eşi Alesya ise,  “Barış olmasını istiyoruz. Çocuğumuz için çok endişelendik. Her şeyimi orada kaldı. Dostlarımız ailemiz orada kaldı. Onların hayatta kalmasını istiyoruz. Hala telaş duyuyoruz. Fakat umudumuzu da yitirmek istemiyoruz” halinde konuştu.

Ayrıyeten yolcular ortasında yer alan Çağdaş Y. ve Alona Y. çifti ise 1 aylık oğulları Leon ile İstanbul’a geldi.


aydın haberleri – Şimdiki

Keyifli,Özdemir,Savaş,İstanbul,Türk,Bomba,Skent aydın haberlerit,Yol,Ukrayna,Eşi,Süre,Orada,Romanya,Geldi,Ailesi,Bebekler,Aydın,Sesleri,Tahliye,Çifti ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.