Savaşta 5. gün! Ukrayna güne patlama sesleriyle başladı, bilanço gittikçe ağırlaşıyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde 5. güne girildi. Ataklarda 14’ü çocuk olmak üzere 352 sivil hayatını kaybetti,1684 kişi de yaralandı. Gece boyunca …

28.02.2022
Savaşta 5. gün! Ukrayna güne patlama sesleriyle başladı, bilanço gittikçe ağırlaşıyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde 5. güne girildi. Ataklarda 14’ü çocuk olmak üzere 352 sivil hayatını kaybetti,1684 kişi de yaralandı. Gece boyunca şiddetli çatışmaların yaşandığı Ukrayna’da başşehir Kiev başta olmak üzere sabah da patlama sesleri duyuldu.

Rusya‘nın Ukrayna‘yı işgalinin 5. gününde çatışmalar tüm şiddetiyle devam ediyor. Açıklanan son bilgiler savaşın acı gerçeğini bir kere daha hatırlattı. Ukrayna Sıhhat Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran Rusya‘nın taarruzları sonucu 14’ü çocuk 352 sivil hayatını kaybetti. Ayrıyeten akınlarda 116’sı çocuk bin 684 kişi de yaralandı.

RUS ORDUSUNDA TOPLAM CAN KAYBI 4 BİN 300

Ukrayna güçlerinin kararlı direnişi ile karşılaşarak demoralize olmanın eşine gelen Rus ordusu, Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar’ın açıklamasına nazaran 4 bin 300 can kaybıyla birlikte 26 helikopter, 27 uçak, 146 tank, 50 topçu silahı, 2 tane gemi kaybetti.

İşte savaşın 5. gününde yaşanan gelişmeler:

Beyaz Saray’dan verilen bilgilendirme argümanında, ABD lideri Biden’in bugün batılı müttefikler ve ortaklarla Rusya‘nın Ukrayna’ya taarruzuyla ilgili gelişmeleri tartışmak ve birleşik müdahaleyi koordine etmek için TSİ 19.15’te bir görüşmeye mesken sahipliği yapacağı bilgisine yer verildi.

SİVİLLERİN BİNASINI FÜZEYLE VURDULAR

Ukrayna devlet özel bağlantı servisi bir füzenin Kiev‘in yaklaşık 150 kilometre kadar kuzeydoğusundaki Chernihiv’in merkezindeki bir konut binasına çarparak yangına neden olduğu bildirildi.

AB YENİ YAPTIRIMLARINI AÇIKLADI

Avrupa Birliği yeni yaptırımlarını açıkladı. Buna nazaran AB hava alanı, Rus uçaklarına kapatılacak, kimi Rus medya kuruluşları AB’de yasaklanacak. Konuşmasında AB Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell, “AB tarihinde bir birincii yapacak. Yaptırımlar Putin rejiminin seçkinlerini maksat alıyoruz. Rus merkez bankası rezervi bloke olacak” dedi.

ZELENSKİ RUS HEYETİYLE GÖRÜŞME YAPACAK

Ukrayna Devlet Lideri Zelenski, Rus heyetiyle Belarus hududunda, ön şartsız görüşme yapılacağını bildirdi. Zelenski, “Amacımıza ulaşmak için pragmatik olmak zorundayız. Benim Cumhurbaşkanı olarak kendi ülkeme savunma borcum var. Ve ben bunun için her şeyi yapacağım. Rusya ile müzakerelerden bir sonuç çıkacağını düşünmüyorum. Lakin deneyeceğiz. Zira sonradan hiçbir Ukrayna vatandaşının benim hakkımda barış için bu türlü bir (küçük olsa da) talihi kaçırdığımı söylemesini istemem.” dedi.

Zelenski ve Putin.

PUTİN, ÖZEL SAVAŞ VAZİFESİ DURUMUNA GEÇİLMESİ BUYRUĞU VERDİ

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Rusya’nın nükleer caydırıcı güçlerine, Batı ile yaşanan tansiyonlar nedeniyle yüksek alarma geçime talimatı verdi. Putin, Rusya Savunma Bakanlığı’na Rus caydırıcı güçlerini özel savaş vazifesi durumuna geçirmesini emretti.

HARKOV’DA RUS ASKERLERİ GERİ PÜSKÜRTÜLDÜ

Ukrayna’nın başşehri Kiev ile Harkov kentleri etrafında şiddetli çatışmalar gece boyunca sürdü. Rus askerlerinin sabah skent aydın haberleritlerinde Harkov’a girdiği bildirildi. Harkov Belediye Lideri, Rus askerlerinin geri püskürtüldüğünü ve kentin büsbütün Ukrayna’nın denetimine geçtiğini açıkladı.

BM BİLANÇOYU AÇIKLADI

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Uyum Ofisi (OCHA), Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği taarruzlarda şu ana kadar 64 sivilin hayatını kaybettiğini ve 240 sivilin yaralandığını duyurdu. Açıklamada, “Gerçek sayıların çok daha yüksek olduğuna” inanıldığını belirten OCHA, bunun nedeninin ise birçok can kaybı raporunun şimdi tam olarak doğrulanmaması olduğunu kaydetti.

Rus,Ukrayna,Rusya’nın ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

aydın sarı otobüs saatleri aydın izmir denizli tren saatleri