Putin’in Ukrayna işgaliyle ilgili ilk emri: 2 Mart’a kadar zafer

El Cezire’ye konuşan Rusya eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrei Fedorov, Devlet Lideri Vladimir Putin’in Ukrayna işgaliyle ilgili birinci …

28.02.2022
Putin’in Ukrayna işgaliyle ilgili ilk emri: 2 Mart’a kadar zafer

El Cezire’ye konuşan Rusya eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrei Fedorov, Devlet Lideri Vladimir Putin’in Ukrayna işgaliyle ilgili birinci buyruğunun “askeri operasyonu 2 Mart’a kadar zaferle tamamlamak” olduğunu ileri sürerek önümüzdeki birkaç günün operasyon…

El Cezire’ye konuşan Rusya eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrei Fedorov, Devlet Lideri Vladimir Putin’in Ukrayna işgaliyle ilgili birinci buyruğunun “askeri operasyonu 2 Mart’a kadar zaferle tamamlamak” olduğunu ileri sürerek önümüzdeki birkaç günün operasyon açısından ehemmiyetine dikkat çekti.

Moskova ve Kiev ortasındaki ön şartsız görüşmelerden umutlu olduğunu söyleyen Fedorov, “Ön şartsız görüşmeler devam etmeli. Kiev’deki arkadaşlarımın (bu konudaki) görüşlerinden ve Ukrayna’nın öncülüğünden haberdarım. Oturup konuşmaya hazırlar, lakin ön şart olmadan” dedi.

‘KİMSE RUS ASKERLERİNİ ÇİÇEKLERLE KARŞILAMAZ’

Federov, ayrıyeten, Ukrayna’daki direnişin ve Batı’nın Rusya’ya karşı uygulayacağı yaptırımların Moskova’nın öngördüğünden daha sert olduğunu söyledi. Eski bakan, “Daha evvel de tekrarlamıştım, Ukrayna’yı tanıdığımdan söylüyorum; kimse Rus askerlerini çiçeklerle karşılamaz. Bu bir gerçek” dedi.

Yaptırımlar hakkında konuşan Fedorov kelamlarına şöyle devam etti:

“(Rusya) sürekli ‘biz büyük bir ülkeyiz, biz dayanılmaz bir ülkeyiz. Size gaz ve petrol tedarik ediyoruz. Bize bir daha asla bu cins yaptırımlar uygulamayacaksınız’ diye düşünüyor. (Ancak), bugünün gerçeği bu ve (yaptıkları) birçok probleme neden oldu”.

Batı, Rusya’nın Ukrayna’yı kara, deniz ve hava işgaline karşılık olarak daha evvel uygulanmamış yaptırımlara başvurdu. Avrupa Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, “Avrupa Birliği birinci kere taarruz altındaki bir ülkeye silah ve öteki teçhizatın alınmasını ve teslimatını finanse edecek” dedi. Ayrıyeten, AB hava alanının, Rus oligarkların özel jetleri dahil, Rus uçaklarına kapatılacağını bildiren Von der Leyen, “Putin’in savaşını haklı çıkaran ve (Avrupa) Birliği’ne bölücülük tohumlarını ekmek için palavralarını saçan” Russia Today ve Sputnik’in yasaklanacağını bildirdi.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.