Ukrayna’ya askeri teçhizat ve silah sağlayan ülkeler

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgal harekatı beşinci gününde devam ediyor. NATO ve Batı ülkeleri, Rusya’ya Ukrayna topraklarına taarruzları …

01.03.2022
Ukrayna’ya askeri teçhizat ve silah sağlayan ülkeler

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgal harekatı beşinci gününde devam ediyor. NATO ve Batı ülkeleri, Rusya’ya Ukrayna topraklarına taarruzları nedeniyle yaptırım uygulamakla kalmayıp, Ukrayna’ya askeri ekipman ve silah takviyesi konusunda arka arda adımlar at…

Rusya‘nın Ukrayna‘ya başlattığı işgal harekatı beşinci gününde devam ediyor. NATO ve Batı ülkeleri, Rusya’ya Ukrayna topraklarına akınları nedeniyle yaptırım uygulamakla kalmayıp, Ukrayna’ya askeri ekipman ve silah dayanağı konusunda arka arda adımlar atmaya başladı.

NATO ülkeleri, Ukrayna’ya binlerce tanksavar ve yüzlerce hava savunma füzesinin bununla bir arada ayrıyeten yüklü ölçüde hafif silah ve mühimmat stoku gönderme kararı alırken Avrupa Birliği (AB) ülkeleri de 450 milyon euro pahasında silah takviyesi, 50 milyon euro kıymetinde gözetici ekipman yardımı için harekete geçti.

AB’nin öteki bir değerli yardımı ise Ukrayna ordusuna savaş uçağı ve yakıt takviyesi kararı oldu.

ABD, Ukrayna’ya, ortalarında tanksavarların da yer aldığı 350 milyon dolarlık silah dayanağı sağlayacak.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Savunma Bakanlığına yardımın yapılması için onay verdi. Bu yardımla ABD’nin son bir yılda Ukrayna’ya yaptığı yardım bir milyar doları aştı.

İngiltere

Ukrayna’ya bir ay evvel omuzdan fırlatılan tanksavar füzeler teslim eden İngiltere, akabinde öldürücü ve öldürücü olmayan kategorideki savunma silahlarını kapsayan ek bir askeri dayanak paketi daha sağlama kararı aldı.

İsveç

İsveç hükümeti, Ukrayna’ya hafif silahların bununla bir arada ayrıyeten 5 bin AT4 tanksavar silah, 5 bin çelik yelek, 5 bin askeri kask ve 135 bin askere yetecek hazır besin yardımı yapacak.

Almanya

Almanya, Ukrayna’ya askeri yardım takviyesini 5 bin miğferin bununla birlikte ayrıyeten 1000 tanksavar ve 500 Stinger füzesi sağlayarak gösterdi.

Estonya

Estonya, eski Doğu Almanya (DDR) ordusu stoklarından kalma “D30” tipi 9 obüs ile mühimmatı Ukrayna’ya teslim etmek için Almanya’dan onay aldı.

Almanya’dan silah alan ülkelerin, bu silahları üçüncü bir ülkeye satabilmesi için Almanya’nın onayı gerekiyor.

Hollanda

Hollanda, Ukrayna’ya 3 bin miğfer, 2 bin çelik yelek, 30 metal dedektörü, 2 deniz mayını tespit robotu, 2 savaş alanı gözetleme radarı, 5 silah tespit radarı ve 100 keskin nişancı tüfeği ile 30 bin mühimmat yardımı yapacak.

Hollanda ayrıyeten 200 Stinger uçaksavar füzesi ve 50 tanksavar Ukrayna’ya gönderecek.

Fransa

Fransa, Ukrayna’ya askeri ekipman dayanağının bununla birlikte ayrıyeten yakıt yardımı yapacak.

Fransa’nın sağlayacağı ekipman takviyesinin içeriğine ait şimdi bilgi paylaşılmadı.

Öte yandan Fransa NATO bünyesinde, Ukrayna’nın komşu Romanya’ya 500 asker ile zırhlı araç, Estonya’ya ise Mirage 2000 modeli 4 savaş uçağı gönderecek.

Fransa ayrıyeten Estonya’ya 200-250 asker gönderecek.

Belçika

Ukrayna’ya 5 bin otomatik silah, 200 tanksavar yardımının bununla birlikte ayrıyeten 3 bin 800 ton yakıt sağlayacak olan Belçika, NATO ve AB’nin bilgisi dahilinde miğfer, yelek ve taraf crehberaydin.comzları üzere materyalin bulunduğunu hami askeri ekipmanı Ukrayna’ya yolladı.

Belçika hükümeti, gelecek devirde de NATO bünyesinde Romanya’ya 300 asker gönderecek.

Yunanistan

Yunanistan, Ukrayna’ya Polonya üzerinden ortalarında C-130 tipi 2 nakliye uçağı ile askeri gerecin bununla birlikte ayrıyeten insani yardım sağlayacak.

Çekya

Çekya, Ukrayna halkına takviye için makineli tüfek ve keskin nişancı silahlarının bununla birlikte ayrıyeten mühimmat gönderiyor.

Bulgaristan

Bulgaristan hükümeti, Ukrayna’ya insani ve askeri lojistik yardım yapacak.

Finlandiya

Finlandiya, 2 bin kurşun geçirmez yelek, 2 bin miğfer, 100 sedye ve iki acil tıbbi bakım istasyonu yardımı için harekete geçti.

Kanada

Kanada idaresi daha evvel, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı karşısında NATO’yu desteklemek için Letonya ve etraftaki bölgeye ek olarak 460 kadar Kanada Silahlı Kuvvetleri üyesi ve 7,8 milyon dolarlık askeri gereç gönderdi.

Kanada, son olarak, Ukrayna’ya 25 milyon dolar bedelinde ek askeri materyal yardımında bulunulduğunu açıkladı.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.