Onlar vatanı korumak için yandılar, biz soğuk diye anmayı erteledik

Aydın’ın Köşk İlçesi’ne bağlı Karatepe Köyü’nde tam 100 yıl evvel 18 Şubat 1922 günü Yunanlılar tarafından caminin içerisine doldurularak yakılan …

19.02.2022
Onlar vatanı korumak için yandılar, biz soğuk diye anmayı erteledik

Aydın’ın Köşk İlçesi’ne bağlı Karatepe Köyü’nde tam 100 yıl evvel 18 Şubat 1922 günü Yunanlılar tarafından caminin içerisine doldurularak yakılan yüzlerce insanın şehadet yıl dönümünü Köşk İmam Hatip Lisesi’nden bir küme öğrenciden öbür kimse hatırlamadı.

AYDIN (rehberaydin.com) – Aydın‘ın Köşk İlçesi’ne bağlı Karatepe Köyü’nde tam 100 yıl evvel 18 Şubat 1922 günü Yunanlılar tarafından caminin içerisine doldurularak yakılan yüzlerce insanın şehadet yıl dönümünü Köşk İmam Hatip Lisesi’nden bir küme öğrenciden diğer kimse hatırlamadı. Köşk Kaymakamlığı tarafından hiçbir aktiflik düzenlenmezken, 18 Şubat’ta aktarılan habere nazaran meydana gelen durumda havaların soğuk olmasından ötürü şehitlerin anma aktifliğinin bir ay sonra yapılacağı öğrenildi.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Yunan mezaliminin en ağır gerçekleştiği yerlerden biri olan Köşk Karatepe’de resmi kayıtlara nazaran 93 kişi resmi olamayan kayıtlara nazaran köydeki iki farklı mescitte yaklaşık 300 kişi, yakılarak şehit edildi. Yunanlılara direndikleri ve vatanı savunan Efeler’e yardım edip karınlarını doyurdukları münasebeti ile Sekiyurt ve Sarıahmetler Mescidi’ne doldurulup yakılan saf insanların şehit edilmesinin üzerinden bugün tam 1 asır geçti. Epeyce görkemli bir anma aktifliğinin beklendiği Karatepe Şehitliği, bugün adeta içler acısı bir görünüm yaşadı. Olağan kurallarda binlerce kişinin gelmesi beklenen Şehitliğe yalnızca Köşk İmam Hatip Lisesi’nde okuyan 11 sınıf öğrencilerinden yaklaşık 30 kişilik bir öğrenci kümesi geldi. Öğrenciler burada Yasin-i Şerif okuyup şehitleri anarken, bölgeye gelen Köşk Belediye Lideri Nuri Güler, tarihe sahip çıkıp şehitleri unutmayan öğrencilere teşekkür etti.

Köşk Kaymakamlığı’ndan kimsenin yer almaması herkesi şaşırttı. Böylesi bir kıymetli günün ve şehitlerin 8-9 derece olan hava soğukluğu münasebet gösterilerek anılmaması şaşırttı. Şehitliğe gelip Yasin-i Şerif okuyan öğrenciler, hocaların anlattığı o günün tarihini dinledikten sonra şehitlik anıtında hatıra fotoğrafı çektirdiler. Şehitliğe ziyarete gelip öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektiren Köşk Belediye Lideri Nuri Güler, tarihe ve böylesi kıymetli günlere sahip çıkan gençlere teşekkür etti.

“Soğuk diye ertelenmemeli”

Böylesi kıymetli bir olayın ve şehitlerin hava soğukluğu münasebet gösterilerek gününde değil öbür bir günde anılması kararının değiştirilmesini isteyen Köylülerden Cavit Günel, “Burada 18 Şubat 1922 tarihinde yüzlerce kişi caminin içerisine doldurularak yakılmış. Burayı birinci olarak dedem yaptırdı. 1970 yılında burası yapılırken adeta cami toplu mezar halinde ve toprağı birkaç santim açtığında her taraf kemik idi. Bugün büyüklerimizin şehadete erişinin üzerinden tam 1 asır geçti. Evvelden gününde anılırdı. Geçtiğimiz yıllarda kar yağışı var diye soğuklardan ötürü ertelendi. Mkent aydın haberlerilesef soğuk diye şehitlerimiz gününde anılmıyor. Bence gününde anılmalı. Yetkililerin Karatepe Şehitlerimizi olayın yıl dönümünde anılması için program yapmasını istiyoruz.” dedi.

Karatepe Şehitliği’nin geçmişi

Kurtuluş Savaşı sırasında Yunanlılara en çok karşı gelen bölgelerden biri Köşk Karatepe Köyü idi. Karatepe Katliamı, Türk halkının direnişini kırmak için, Yunanlıların sistemli bir formda uyguladıkları yıldırma siyasetinin, en trajik örneklerinden birisiydi. Kendilerini uygar dünyanın temsilcileri olarak gören işgalci Yunan Ordusu’nun bir müfreze askeri, 18 Şubat 1922 gecesi, yerli Rumların kılavuzluğunda Karetepe Köyü’ne geldi. Maksatları Kuva-yı Milliye’ye dayanak olan köylüleri, etraf köylere de ibret olacak biçimde cezalandırmaktı. Yunan ihrak (yakma) birliği askerleri, köyün etrafını kuşattıktan sonra, teker teker konutlara girdiler. Köylülerden bir kısmını meskenlerinde silahla tarayarak ve yakarak öldürüyor, büyük bir kısmını da ite-kaka mescitlere dolduruyorlardı. Bu ortada bulabildikleri para ve değerli eşyaları da gasp ediyorlardı. Sarı Ahmetler, Helvacılar, Mahmutlar ve Akçalar Mahalleleri’nde oturanlar Sarı Ahmetler Mescidi’nde, Sekiyurt Mahallesi’nde oturanlar da Sekiyurt Cami’sinde toplanarak resmi olmayan kayıtlara nazaran yüzlerce kişi yakılarak şehit edildi. – AYDIN

aydın haberleri – Lokal

İmam Hatip Liseleri, Yunanlılar, Yunan, Aydın, Mahallî, Haberler

Şehit,Köşk,Cami,Öğrenci,Karatepe,Soğuk,Kar,Yunanlılar ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.