Müzakere sonrası Ukrayna lideri Zelenski’den ilk açıklama: Henüz istediğimiz bir sonuç yok, sinyaller aldık

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası iki taraf dün müzakere masasında bir ortaya geldi. Heyetler birinci tıp görüşmenin akabinde istişareler için …

01.03.2022
Müzakere sonrası Ukrayna lideri Zelenski’den ilk açıklama: Henüz istediğimiz bir sonuç yok, sinyaller aldık

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası iki taraf dün müzakere masasında bir ortaya geldi. Heyetler birinci tıp görüşmenin akabinde istişareler için ülkelerine dönerken, görüşmede ikinci tıbbın yapılacağı açıklandı. Rusya, “Ortak noktalar belirledik” açıklamasını yaparken Ukrayna başkanı Zelenski ise “Henüz bizim istediğimiz bir sonuç yok. Rusya kendi durumunu açıkladı. Birtakım sinyaller aldık.” dedi.

Rusya‘nın Ukrayna‘ya taarruzları 6. gününde devam ederken, dün müzakere görüşmeleri için Belarus‘ta bir ortaya gelen iki ülkenin heyetleri yaklaşık 6 skent aydın haberlerit süren görüşmenin akabinde istişare için ülkelerine döndü.

İKİNCİ GÖRÜŞME BELARUS-POLONYA HUDUDUNDA OLACAK

Rusya Devlet Lider Yardımcısı Vladimir Medinskiy yaptığı açıklamada, görüşmelerde ikinci cinsin yapılacağını söz ederek, “En kısa müddette mutabakata varmak istiyoruz. Genel pozisyonu varsayım edebileceğimiz makul noktalar belirledik” dedi.

Medinskiy, “Rusya ve Ukrayna heyetlerinin bir sonraki toplantısı önümüzdeki günlerde Belarus- Polonya hududunda gerçekleşecek” diye konuştu.

“ASIL HEDEF RUSLARIN GERİ ÇEKİLMESİ VE ATEŞKES”

Ukrayna tarafından verilen bilgilendirme argümanında ise, “Görüşmelerin asıl gayesi ateşkesin derhal sağlanması ve Rus güçlerinin geri çekilmesi” denildi. Ukrayna heyetinde Halkın Hizmetkarı Partisi Küme Lideri, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Liderinin Danışmanı Podolyak, Ukrayna’nın Üçlü Temas Kümesi Heyeti Lideri Birinci Yardımcısı Andrii Kostin, Ukrayna Milletvekili Rustem Umerov, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Mykola Tochytskyi yer aldı. Rusya heyetinde ise Rusya Devlet Lider Yardımcısı Vladimir Medinsky, Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Fomin, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko, Rusya’nın Belarus Büyükelçisi Boris Grızlov ve Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Dış Bağlar Komitesi Lideri Leonid Slutskiy yer aldı.

ZELENSKİ: ŞİMDİ BİZİM İSTEDİĞİMİZ BİR SONUÇ YOK

Ukrayna Devlet Lideri Zelenski, Rusya ile yapılan müzakerelerde şimdi Ukrayna’nın istediği bir sonucun çıkmadığını söyledi. Zelenski, ulusa sesleniş konuşmasında Rus güçlerinin Harkiv kentini roketlerle ağır bir formda bombaladığını belirterek “Bu, açıkça savaş hatasıdır. Barışçıl bir kent, barışçıl yerleşim alanları, tek bir askeri tesis yok. Düzinelerce görgü şahidi kaydı bunun yanılgılı yaylım ateşi değil, kasıtlı bir yıkım olduğunu kanıtlıyor. Bu, tüm memleketler arası konvansiyonların ihlalidir. Bu hata için katiyen bir memleketler arası mahkeme kurulacak.” dedi.

Rusya ile Ukrayna heyetlerinin müzakereleri esnasında birebir anda Ukrayna’nın bombalandığına dikkati çeken Zelenski, müzakereler konusunda, “Henüz bizim istediğimiz bir sonuç yok. Rusya kendi konumunu açıkladı. Savaşı bitirmek için bizden karşı unsurlar duydular. Kimi sinyaller aldık.” dedi.

Ukrayna,Rusya,Başkan,Yardımcısı,Görüşme,Rus ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Şimdiki sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.