Ukrayna-Rusya savaşında 6. gün! Müzakerelerden sonuç çıkmadı, çatışmalar devam ediyor

Rusya’nın Ukrayna topraklarına girmesiyle başlayan savaş 6. gününde de tüm şiddetiyle sürüyor. İki ülkeden heyetlerin katıldığı müzakere …

01.03.2022
Ukrayna-Rusya savaşında 6. gün! Müzakerelerden sonuç çıkmadı, çatışmalar devam ediyor

Rusya’nın Ukrayna topraklarına girmesiyle başlayan savaş 6. gününde de tüm şiddetiyle sürüyor. İki ülkeden heyetlerin katıldığı müzakere görüşmelerinden şimdi bir sonuç çıkmadı. Taraflar önümüzdeki günlerde 2. görüşmeyi yapmak için anlaşırken şimdiye kadar hücumlarda 400’e yakın sivil hayatını kaybetti.

Rusya başkanı Putin’in talimatıyla başlatılan Ukrayna işgali, 6. gününe girdi. Başşehir Kiev başta olmak üzere, ülkenin pek çok noktasındaki çatışma ve bombardımanlar yaşanıyor. Rus kuvvetleri alanda istediği süratte ilerleyemezken, Batı dünyasından Moskova’yı maksat alan yaptırımlar her geçen gün daha da ağırlaşıyor.

İki taraf ortasında dün gerçekleştirilen müzakere görüşmelerinden bir sonuç çıkmadı. Taraflar ileriki günlerde 2. görüşmeyi yapma konusunda anlaştı. Kentlerde çatışmalar ise devam ediyor.

İşte savaşın 6. gününde anbean yaşananlar:

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, Ukrayna’daki sivil kayıpların ölçeğinin ve altyapı tahribatının “birinci günlerde bile telaş verici” olduğunu söyledi.

YABANCI GÖNÜLLÜLER UKRAYNA’DA SAVAŞABİLECEK

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski, Ukrayna’ya dayanak vermek isteyen yabancı istekli savaşçıların ülkeye vizesiz girişini sağlayacak kararı imzaladı.

Zelenski.

RUS KONVOYU KİEV’E İLERLİYOR

ABD merkezli Maxar Technologies şirketi, ellerindeki yeni uydu imajlarına nazaran Ukrayna’ya savaş açan Rusya’nın askeri konvoyunun uzunluğunun, 40 milden (64 km) fazla olduğunu açıkladı. Şirket zırhlı araçlar, tanklar, çekili toplar ve öteki askeri araçlardan oluşan konvoyun uzunluğunun 40 milden (64 km) uzun olduğunu açıkladı.

RUSYA’YA AĞIR YAPTIRIMLAR SÜRÜYOR

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki “Nükleer savaş bir seçenek değil. Dünya Putin’e karşı bir duvar örüyor.” dedi. Psaki, Rusya’nın BM misyonunda çalışan 12 Rus diplomatın “istihbarat elemanı” olduğunu ve bu nedenle hudut dışı edileceklerini duyurdu. Avrupa Birliği de ortalarında tanınmış oligarklar, gazeteciler, hükümet ve ordu yetkililerinin bulunduğu 26 Rus vatandaşına yaptırım uygulama kararı aldı. Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzya, Rusya’nın BM misyonundaki 12 temsilcinin ABD’den hudut dışı edildiğini açıkladı.

KİEV’DE LOJİSTİK DEPOSU VURULDU

Rus birlikleri başşehir Kiev’deki bir lojistik deposunu balistik füzelerle vurdu. Temel gereksinimlerin koruma edildiği ve taarruzların akabinde harabeye dönen depoda birinci patlamalarda 6 kişi, toplamda ise 28 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Ukrayna,Savaş,Gün,Rusya ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

aydın sarı otobüs saatleri aydın izmir denizli tren saatleri