Meteoroloji’den İstanbul dahil 19 ile sarı ve turuncu kodlu uyarı! Kuvvetli fırtına geliyor

Geçtiğimiz haftalarda kar yağışının esir aldığı İstanbul’da hava sıcaklıkları mevsim normallerine dönerken, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden …

22.03.2022
Meteoroloji’den İstanbul dahil 19 ile sarı ve turuncu kodlu uyarı! Kuvvetli fırtına geliyor

Geçtiğimiz haftalarda kar yağışının esir aldığı İstanbul’da hava sıcaklıkları mevsim normallerine dönerken, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden dikkat çeken açıklamalar geldi. İstanbul ve İzmir dahil 19 kente sarı ve turuncu kodlu ikazda bulunan Meteoroloji’nin 22 Mart tarihli yeni hava durumu raporuna nazaran Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında suratı 70 km’ye kadar çıkacak kuvvetli fırtına bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran: ülkemiz genelinin modüllü ve çok bulutlu, Marmara, İç Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeyi, Batı Karadeniz’in iç kısımları, Orta Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Muğla, Konya, Sinop, Giresun, Gümüşhane ve Bayburt etraflarının yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

KARLA KARIŞIK YAĞMUR VE KAR BEKLENİYOR

Yağışların, Trakya ve kıyı kesitler ile Güneydoğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda yağmur ve sağanak, yağış alan öteki yerlerde karla karışık yağmur ve kar biçiminde olması bekleniyor. Karadeniz’in iç ve yüksek kısımları ile Doğu Anadolu’da yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunmaktadır. Kuzey, iç ve doğu kısımlarda buzlanma ve don olayı bekleniyor.

MARMARA’DA YER YER MÜDDETLİ FIRTINA

Hava sıcaklığının doğu ve Güneydoğu Anadolu’da 1 ila 3 derece artacağı öteki yerlerde değerli bir değişiklik olmayacağı iddia ediliyor. Rüzgarın ekseriyetle kuzeyli istikametlerden, güneydoğu bölümlerde güneyli istikametlerden hafif, orta sıra orta kuvvette, Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuvvetli ve yer yer kısa vadeli fırtına (40-70 km/skent aydın haberlerit) formunda eseceği iddia ediliyor.

19 KENT İÇİN SARI VE TURUNCU KODLU İKAZ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü İstanbul dahil Ağrı, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bursa, Çanakkale, Edirne, Hakkari, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Muş, Tekirdağ, Tunceli, Van, Yalova dahil 19 kente sarı ve turuncu kodlu ihtarda bulundu.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Marmara Bölge geneli ile İzmir ve Manisa etraflarında 22.03.2022 Salı sabah skent aydın haberleritlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu istikametlerden kuvvetli (40-60 km/sa) ve yer yer kısa vadeli fırtına (60-80 km/sa) halinde esmesi bekleniyor. Kuvvetli rüzgar ve fırtınanın 23.03.2022 Çarşamba günü akşam skent aydın haberleritlerinden sonra tesirini kaybedeceği varsayım ediliyor. Meydana gelmesi olası; ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI

Doğu Karadeniz’in iç ve yüksek kısımları ile Doğu Anadolu’da yüksek kar örtüsü bulunan eğimli yamaçlarda çığ riski olmasından ötürü meydana gelebilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI

Sabah ve gece skent aydın haberleritlerinde kuzey, iç ve doğu kesitlerde buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz kaidelere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

Kimi vilayetlerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Kesimli ve çok bulutlu, sabah skent aydın haberleritlerinde hafif kar yağışlı 5

İstanbul: Kesimli ve çok bulutlu, aralıklı ve hafif olmak üzere yağmurlu 9

İzmir: Modüllü ve çok bulutlu 11

Adana: Modüllü bulutlu 15

Antalya: Modüllü ve çok bulutlu, öğlen skent aydın haberleritlerinde sağanak yağışlı 14

Samsun: Modüllü ve çok bulutlu, bu sabah ve öğlen skent aydın haberleritlerinde yağmurlu9

Trabzon: Modüllü ve çok bulutlu 7

Erzurum: Modüllü ve çok bulutlu, gece skent aydın haberleritlerinde kar yağışlı 3

Diyarbakır: Kesimli ve çok bulutlu, bu akşam skent aydın haberleritlerinde yağmurlu 13

Kar,Kuzey,Doğu,Skent aydın haberleritlerinde,Kesimler,Yağış,Yağmur,Uyarı,Yüksek ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Şimdiki sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.