Madencilik sektörü 5,9 milyar dolar ihracatla cumhuriyet tarihi rekorunu kırdı

İSTANBUL(kent aydın haberleri) Madencilik kesimi, 2021 yılını 5,93 milyar dolarlık cumhuriyet tarihi rekoruyla tamamladı. MADEN, ELAZIĞ (kent …

12.01.2022
Madencilik sektörü 5,9 milyar dolar ihracatla cumhuriyet tarihi rekorunu kırdı

İSTANBUL(kent aydın haberleri) Madencilik kesimi, 2021 yılını 5,93 milyar dolarlık cumhuriyet tarihi rekoruyla tamamladı.

MADEN, ELAZIĞ (kent aydın haberleri) – İSTANBUL(kent aydın haberleri) Madencilik kesimi, 2021 yılını 5,93 milyar dolarlık cumhuriyet tarihi rekoruyla tamamladı.

İMİB’den verilen bilgilendirme argümanında görüşlerine yer verilen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Maden Bölüm Şurası Lideri ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) İdare Heyeti Lideri Aydın Dinçer, geçen yıla nazaran ihracatta yaşanan bedel artışının yüzde 38,8 olduğunu aktardı.

Dinçer, maden bölümünün alt kırılımlarındaki ihracata yönelik şu değerlendirmelerde bulundu:

“2021 yılında metalik cevherler geçen yıla nazaran yüzde 56,2’lik bir artış gösterdi ve 2,14 milyar dolarlık ihracat ile birinci sırada yerini aldı. İkinci sırada yüzde 21,3’lük artış ve 1,28 milyar dolar ile işlenmiş doğal taş, üçüncü sırada yüzde 32,4’lük artış ve 1,1 milyar dolar ile endüstriyel mineraller yer aldı. Dördüncü sırada ise yüzde 19,3’lük artış ve 809,1 milyon dolar ile blok doğal taş ihracatı yer aldı. Toplam doğal taş ihracatı ise yüzde 20.5lik bir artışla 2,09 milyar dolar oldu. Bu maden kümelerini yüzde 124,6’lık artış ve 331,5 milyon dolarlık ihracat ile ferro alyajlar takip etti.”

2021 yılında doğal taş ihracatında birinci sırayı 615 milyon dolarla Çin’in aldığını bildiren Dinçer, ikinci sırada ABD’nin olduğunu ve ülkeye 462 milyon dolar kıymetinde doğal taş ihracatı yapıldığını vurguladı.

Dinçer, ABD’den sonra 98,4 milyon dolarla Fransa’nın, 98 milyon dolarla Irak’ın ve 95,4 milyon dolarla Hindistan’ın bulunduğunu söz etti.

-Milli siyasetler büyük katkı sundu

2021 yılının kesimin cumhuriyet tarihi rekorunu kırması ismine çok değerli bir fırsat yılı olduğunu tabir eden Dinçer, şunları kaydetti:

“Bu başarıda dalımızın pandemi ve onun oluşturduğu yeni normali en uygun etüt eden bölümlerden biri olması da kıymetli bir faktör oldu. Bu noktada bakanlığımızın uyguladığı yerli ve ulusal siyasetlerin 2021 yılında kararlılıkla devam etmesi başarımıza büyük katkı sundu.

Bu açıdan ‘Güçlü iktisat ve ulusal güvenlik’ temeli ile şekillenen Ulusal Güç ve Maden Siyaseti çerçevesince güçte tam bağımsızlık maksadıyla yoluna güçlü adımlarla devam eden ülkemiz, güçte üst üste birçok dev hamleyi hayata geçirdi. Ulusal Güç ve Maden Siyaseti’nde öne çıkan arz güvenliği, yerlileştirme ve öngörülebilir piyasa eksenleri, ülkemizin güç alanında daha uygun bir pozisyona gelebilmesi açısından yol gösterici olmaya devam edecek.

Dal olarak 2022 yılında ihracatımızı daha da artırmak için ruhsat garantisinin sağlanmasının kıymetli bir nokta olduğunu düşünüyoruz. Firmalarımız böylece yatırım ve ihracat seviyesini daha üst düzeylere taşıyarak kesimimizin geleceğinin daha öngörülebilir olmasına da katkı sağlayabilirler. Bununla Birlikte Ayrıyeten tüm müsaade süreçlerinin sadeleştirilmesi ve hızlandırılmasıyla birlikte madenlerin iktisada kazandırılma mühleti çok daha süratli olacaktır. Böylece uzun yıllardır müsaade bekleyen alanlar için de üretim süreci başlamış olur. Orman müsaade süreçlerinde yüksek bedellerin makul düzeylere getirilmesi sayesinde ise ormanlar için ödenen ölçü madenlerin çıkarılmasına ayrılabilir ve süreç daha verimli işleyebilir. Güç maliyetleri (akaryakıt ve elektrik) sebebi ile vergi düzenlemesi sağlandığı takdirde de firmalarımızın elde ettiği kar, madenlerin aranmasi ve milyarlarca dolarlık rezervlerin keşfedilmesine ayrılabilir.”

-Sürdürülebilirlik madencilik için çalışıyoruz

İMİB’in madenciliğin daha uygun bir pozisyona gelmesi ve bunun sonucunda da yüksek ihracat sayılarına ulaşmak ismine fkent aydın haberleriliyetlerine devam ettiğine dikkati çeken Dinçer, “Maden çeşitliliğimiz, marka oluşturma eforlarına yönelik yapılan çalışmalar, jeopolitik pozisyon ve teknolojik gelişmeler bazındaki fırsatları kesim olarak değerlendirdiğimiz takdirde, 2022 yılında başarımızı arttırarak devam edeceğimizden hiç kuşku yok. Çabucak çabucak tüm kesimlere ham husus sağladığı üzere istihdama da önemli oranda katkı sunan maden bölümünü ve ihracatımızı, 2022 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın ülkemiz için gösterdiği 250 milyar dolar ihracat amacıyla uyumlu olarak, devletimiz ve bakanlığımızın da takviyeleriyle daha ileriye taşıyacağımıza olan inancımız tam.” açıklamasında bulundu.

kent aydın haberleri / Furkan Gençoğlu – İktisat Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.