Kılıçdaroğlu, Yavaş, İmamoğlu derken muhalefetin cumhurbaşkanı adayı için ortaya başka bir isim atıldı: Haşim Kılıç

Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşırken muhalefetin adayının şimdi aşikâr olmaması, ortaya farklı isimlerin atılmasına neden oluyor. Adaylık için …

10.04.2022
Kılıçdaroğlu, Yavaş, İmamoğlu derken muhalefetin cumhurbaşkanı adayı için ortaya başka bir isim atıldı: Haşim Kılıç

Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşırken muhalefetin adayının şimdi aşikâr olmaması, ortaya farklı isimlerin atılmasına neden oluyor. Adaylık için ismi geçen Kemal Kılıçdaroğlu, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’ndan sonra artık de eski Anayasa Mahkemesi Lideri Haşim Kılıç’ın muhalefetin çatı adayı olacağı sav edildi.

Genel seçimin yaklaşmasıyla siyaset sahnesi de uygunca kızışıyor. Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı muhakkak iken Millet İttifakı’nın adayı şimdi açıklanmadı. Muhalefet partileri ise bu hususta ağız birliği ederek seçim devrine girilinceye kadar adaylarını açıklamayacaklarını beyan etti.

3 İSMİN ADI GEÇİYORDU

Lakin kulislerde CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun ismi sık sık geçiyor. Lakin bu isimler, adaylık konusunda şimdi net bir fikir beyan etmediler.

HAŞİM KILIÇ TEZİ

Bu isimlerin bununla bir arada ayrıyeten muhalefetin daha evvel başvurduğu prosedür olan çatı adaylık ise hala bir opsiyon olarak duruyor. Çatı adaya birçok kişi sıcak bakmazken ortaya çeşitli isimler de atılıyor. Son olarak eski Anayasa Mahkemesi Lideri Haşim Kılıç’ın muhalefetin çatı adayı olacağı öne sürüldü.

Gazeteci Nrehberaydin.comt Genç, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ”Rezil rüsva olmaya doymadınız! Yeni bir Ekmeleddin olayı daha! Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı: Haşim Kılıç! Allah daha beter etsin!” tabirlerini kullandı.

HAŞİM KILIÇ KİMDİR?

Haşim Kılıç, 13/3/1950 tarihinde Kırşehir ili Çiçekdağı ilçesinde doğdu. Birinci, orta ve lise tahsilini tamamladıktan sonra 1968 yılında Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisine kaydoldu. 1972 yılında mezun oldu, 1974 yılında Sayıştay Başkanlığında denetçi yardımcısı olarak misyona başladı. Denetçi, başdenetçi unvanlarını aldıktan sonra 1985 yılında Sayıştay üyeliğine, 24/11/1990 tarihinde de Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi. 7/12/1999 tarihinde Anayasa Mahkemesi başkanvekilliğine seçildi. 7/12/2003 tarihinde ise ikinci kere Anayasa Mahkemesi başkanvekilliğine seçildi. 22/10/2007 tarihinde birinci sefer, 14/9/2011 tarihinde ikinci sefer Anayasa Mahkemesi başkanlığına seçildi, bu misyonu yürütmekte iken 10/2/2015 tarihinde emekli oldu. Evli ve dört çocuk babası olup Almanca bilmektedir.

Haşim Kılıç

Tarihinde,Kılıç,Haşim,Anayasa Mahkemesi ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Şimdiki sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.