Kestane fiyatları yüzde yüz zamlanınca kestaneciler gece mesaisine başladı

Kış mevsiminin vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan kestane bir ayda yüzde yüz zamlanınca kestaneciler gece mesaisine başladı. AYDIN …

20.12.2021
Kestane fiyatları yüzde yüz zamlanınca kestaneciler gece mesaisine başladı

Kış mevsiminin vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan kestane bir ayda yüzde yüz zamlanınca kestaneciler gece mesaisine başladı.

AYDIN (rehberaydin.com) – Kış mevsiminin vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan kestane bir ayda yüzde yüz zamlanınca kestaneciler gece mesaisine başladı.

Tarım Vilayet Müdürlüğü datalarına nazaran Aydın’da 73 bin 433 dekar alanda yıllık ortalama 27 bin ton kestane üretimi yapılıyor. Kestane üretiminde Türkiye rekoltesinin yüzde 42’sini karşılayan Aydın’da, Ekim ayı içerisinde ağaçlardan toplanarak kuyulara doldurulan kestanelerin, dikenli kabukları ile bekletildikleri kuyulardan çıkarılarak özel harman makineler ile kabuklarından ayırma süreçleri devam ediyor. Çeşitli bölgelerde ve kestane bahçelerinde tüccarlar tarafından satın alınan kestaneler dünyanın değişik ülkelerine ihraç ediliyor. Kış aylarının gözdesi kestaneye dönem başında bu yana yüzde 100 vakitti. Pazar tezgahlarında da el yakan fiyatı ile dikkat çeken Aydın’ın coğrafik işaretli eseri kestane artan fiyatı ile üreticisini keyifli etti. Kestanede Kasım ayı başında toptan fiyatı 30 TL olurken, Aralık ayı ortalarında bu fiyat ikiye katlandı. Kuyulardan şimdi kestanelerini çıkartmayan kestane üreticileri bir an evvel eserlerini kuyudan çıkartmak için 24 skent aydın haberlerit mesai yapmaya başladı. Ağır tempodan ötürü gündüz skent aydın haberleritlerinde vakit bulamayan üreticiler geceleri de çalışmaya başladı. Gece vakitlerinde kestane kuyularını açan üreticiler, kestanelerini harmanlayarak tüccara teslim etmek çalışmalarını hızlandırdı.

Eserdeki fiyat artışının kendilerini mutlu ettiğini kaydeden kestane üreticileri, “Kuyularımızı açarak kestaneleri harmanlamaya devam ediyoruz. Birçok vakit gündüz skent aydın haberleritlerinde işlerimiz yetişmediği ve makinelerin dolu olmasından ötürü bu süreçler gece skent aydın haberleritlerine kalıyor. Allah rahmet versin hoş bir dönem geçirdik” sözlerini kullandı. – AYDIN

aydın haberleri – İktisat Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.