Kilometre kadarsi düşürülmüş aracı sattığı iddia edilen sanığa 5 yıla kadar hapis istemi

İstanbul’da alıcıyı uyarmadan kilometre kadarsi düşürülmüş aracı sattığı tez edilen Deniz Aydın hakkında iddianame hazırlandı. İSTANBUL …

20.12.2021
Kilometre kadarsi düşürülmüş aracı sattığı iddia edilen sanığa 5 yıla kadar hapis istemi

İstanbul’da alıcıyı uyarmadan kilometre kadarsi düşürülmüş aracı sattığı tez edilen Deniz Aydın hakkında iddianame hazırlandı.

İSTANBUL (rehberaydin.com) – İstanbul‘da alıcıyı uyarmadan kilometre kadarsi düşürülmüş aracı sattığı sav edilen Deniz Aydın hakkında iddianame hazırlandı. Hazırlanan iddianame kapsamında Aydın’ın ‘dolandırıcılık’ kabahatinden 5 yıla kadar mahpusla cezalandırılması talep edildi.

İstanbul

İddianamede sanığın evraka sunduğu kontratta aracın plaka, marka, model, motor ve şase numarası bilgilerinin bulunduğu, yapılan vade başlığı altında “Not: Aracımızda kaza, darbe, boya yok, araçta hasar kaydı yok, aracın evvelki sahipleri yeni motor yaptırdıkları için aracın kilometre kadarsini düşürmüşler. Aracın 148.500 – orjinal kilometre kadar değil- alıcıya annesiyle birlikte yazılı ve kelamlı olarak söylendi” ibarelerinin yazılı olduğu belirtildi.

Müşteki Burcu S.’nin ise şikayete bahis aracı Deniz Aydın isimli şahıstan satın aldığı esnada kilometre kadarsinin 145.000’de olduğunu söyleyerek “Kesinlikle kilometre kadarsinin daha evvel düşürülmüş olduğu konusunda rastgele bir bilgi vermedi. Araçta rastgele bir kaza ve hasar kaydı da bulunmadığını söyledi. Buna güvenerek aracı 136 bin TL karşılığında satın aldım. Araçta rastgele bir hasar kaydı yoktu lakin uzun mühlet bakımsız kalması nedeniyle bir kısım arızalar meydana geldi. Hali̇ Hazırda Görüleni̇n bakımı için 7 bin TL masraf yaptım. Yaklaşık 6 ay sonra aracı satmaya çalıştığımda satın almadan evvel araçta kilometre kadar değişikliği yapıldığını öğrendiğim. Bu durumu Deniz Aydın’a da söyledim. Kendisi bu durumu bilmediğini aracı daha evvel satan şahıslar tarafından yapılmış olabileceğini söyledi. Satış esnasında kilometre kadar düşüklüğü bilgisini vermedi. Kontrat yaptığımızı hatırlıyorum lakin bu kontratta yalnızca aracın ruhsat bilgileri vardı. Kilometre kadar ve aracın kaza durumu ile ilgili bilgi muhakkak yoktu. Bu kısımların sonradan doldurulmuş olduğunu düşünüyorum. Araçtaki kilometre kadar değişikliğini öğrendikten sonra Deniz Aydın’dan aracı geri alıp ödediği bedelin iadesini istedim. Lakin kendisi oyalamaktan öbür bir şey yapmadı. Araç hala bende. Kilometre kadarsi düşürülmüş aracı bu özelliğini gizleyerek pahasının üzerinde satın almama neden olan Deniz Aydın hakkında şikayetçiyim” biçiminde beyanda bulundu.

Muayene raporları incelendiğinde aracın evvelki sahipleri tarafından yaptırılan muayene süreçlerinde 145 bin 271 kilometre kadarde olduğu da iddianamede aktarıldı.

Aracın eski sahibi Belma A. ise iddianamede yer verilen tabirinde aracı 70 bin TL’ye satın aldığı sırada kilometre kadarsinin 140 bin olduğunu söyleyerek “Aracı aldıktan 5-6 ay sonra satacağım esnada kilometre kadarsinde oynama yapılmış olduğunu öğrendim. Bunun üzerine aracın satış ilanına kilometre kadarsinin 300 binde olduğunu, göstergede ise 140 bin kilometre kadar yazılı olduğunu belirttim. Deniz Aydın isimli şahsa bu haliyle aracı sattım. Deniz Aydın aracı satın alırken kilometre kadarsinin düşürülmüş olduğunu biliyordu. Bunu kontratın gerisine yazdım. Fakat bir suretini bulamadım” dedi.

İddianamede sanığın daha evvel kilometre kadar değişikliği yapılmış aracı bu özelliğini bilerek satın alıp kısa müddet sonra araçtaki kilometre kadar düşümü bilgisini gizleyerek müştekiye satıp haksız menfkent aydın haberlerit temin ettiği açıklandı.

İddianamede sanık Deniz Aydın’ın sözünün hatadan kurtulmaya yönelik olduğu açıklanarak ‘dolandırıcılık’ hatasından 1 yıldan 5 yıla kadar mahpusla cezalandırılması talep edildi. Aydın’ın önümüzdeki günlerde yargılanmasına başlanacak. – İSTANBUL

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.