İstanbul karlar altında! Megakent beyaz örtüyle kaplandı, uyarılar art arda geliyor

Türkiye son yılların en ağır Mart ayı kar yağışlarını yaşadı. Aybar Kar Fırtınası’nın tesiri altına giren İstanbul’da dün öğlenden sonra başlayan …

13.03.2022
İstanbul karlar altında! Megakent beyaz örtüyle kaplandı, uyarılar art arda geliyor

Türkiye son yılların en ağır Mart ayı kar yağışlarını yaşadı. Aybar Kar Fırtınası’nın tesiri altına giren İstanbul’da dün öğlenden sonra başlayan ve gece boyunca tesirini artırarak devam eden kar yağışı birtakım bölgelerde kazalara da yol açtı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya zarurî olmadıkça trafiğe çıkılmaması konusunda ihtarda bulunurken, Meteoroloji yayınladığı 5 günlük hava durumu raporuyla kar yağışının ne kadar süreceğine yönelik soruya karşılık verdi.

İstanbul‘da kar yağışı dün ve bu gece boyunca tesirli oldu. Beklenen Aybar kar fırtınası akşam skent aydın haberleritlerine yanlışsız Kartal, Pendik, Maltepe, Sultanbeyli, Sancaktepe, Ümraniye, Kadıköy, Ataşehir, Üsküdar ve Beykoz’daki ana arterlerde tesirini gösterdi.

KAR YAĞIŞI ULAŞIMI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Birtakım ilçelerde kuvvetli fırtına yaşandı. Bilhassa skent aydın haberlerit 18.00’den sonra şiddetini artıran kar yağışı megakentin ulaşımını da olumsuz etkiledi. Kuzey Marmara Otoyolu’nda 5 TIR, 2 yolcu otobüsü ve kar küreme aracının karıştığı zincirleme kaza meydana geldi. 3 kişinin yaralandığı kaza nedeniyle bölgede trafik yoğunluğu oluştu. Kocaeli’den İstanbul istikametine TIR ve kamyonların geçişine de yasaklama getirildi.

İSTANBUL VALİLİĞİ’NDEN İKAZ

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla megakentte son durumu paylaşırken, önlemleri elden bırakmama ve mecburî olmadıkça trafiğe çıkılmaması tarafında ihtarlarda bulundu.

METEOROLOJİ’DEN İSTANBUL İÇİN KAR YAĞIŞI UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü‘nün İstanbul için yaptığı hava durumu iddia raporuna nazaran; İstanbul’da bugün ve yarın kar yağışı tesirini gösterecek. Sıcaklık sıfırın altında seyredecek. Kar yağışı ise salı gününden itibaren yerini yağışlı havalara bırakacak.

İSTANBUL’DA KAR YERİNİ YAĞMURA BIRAKACAK

Pazartesi günü tesirini hafifleterek kenti terk etmesi beklenen Aybar kar fırtınasının akabinde Çarşamba günü ise yeni yağış dalgası İstanbul’a girecek. Salı günü çok bulutlu hava beklenirken yağış ihtimalinin çok düşük olduğunu belirten Meteoroloji yetkilileri Çarşamba günü ise yağışların artık yağmur halinde görüleceğini bildirdi. Son 30 yılın en soğuk günlerinin yaşandığı İstanbul’da Mart ayında bu türlü bir hava dalgasının megakentte daha evvel görülmemiş nitelikte olduğu ve yaklaşık bir hafta süren düşük sıcaklığın pazartesi günü prestijiyle artık mevsim normallerine döneceği konusunda uzmanlar hemfikir.

YURT GENELİNDE HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

Ülkemiz genelinin çok bulutlu, Orta ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu (Eskişehir dışında), Karadeniz (Zonguldak Bolu ve Düzce dışında), Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri ile İstanbul, Balıkesir, Yalova ve Bursa etraflarının yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Orta ve Doğu Akdeniz kıyılarında yağmur, yağış alan öbür yerlerde karla karışık yağmur ve kar biçiminde olması beklenen yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları, Ordu ve Hakkari etraflarında kuvvetli ve yer yer ağır kar biçiminde olması bekleniyor. Karadeniz’in iç ve yüksek kısımları ile Doğu Anadolu’da yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunmaktadır. Ülkemiz genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Marmara ve Kuzey Ege’de 2 ila 4 derece artacağı, başka yerlerde değerli bir değişiklik olmayacağı varsayım ediliyor.

RÜZGAR: Çoklukla kuzey, Doğu Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kısımlarda güney istikametlerden hafif, orta sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları, Ordu ve Hakkari etraflarında kuvvetli ve yer yer ağır kar halinde olması beklendiğinden ulaşımda aksamalar, su baskını, sel, yüksek bölümlerde buzlanma ve don üzere yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz’in iç ve yüksek kesitleri ile Doğu Anadolu’da yüksek kar örtüsü bulunan eğimli yamaçlarda çığ riski olmasından ötürü meydana gelebilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Ülkemiz genelinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz kurallara karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Hava Durumu, Meteoroloji, İstanbul, Yeni, Haberler

Kar,İstanbul,Doğu,Yağış,Hava,Uyarı,Kar Yağışı,Yüksek,Meteoroloji,Olumsuz ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.