İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Vefatının 3. Yılında Bariton Sedat Öztoprak’ı Andı

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde Müdür ve Sanat Direktörlüğü misyonunda de bulunmuş olan bariton Sedat Öztoprak, 17 Şubat’ta Kadıköy Süreyya …

18.02.2022
İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Vefatının 3. Yılında Bariton Sedat Öztoprak’ı Andı

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde Müdür ve Sanat Direktörlüğü misyonunda de bulunmuş olan bariton Sedat Öztoprak, 17 Şubat’ta Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde anıldı.

İSTANBUL (Bültenler) – Soprano Efsun Öztoprak’ın sunumu ile gerçekleşen konserde, dokuz bedelli bestekarın bestelemiş olduğu eserler, bu konsere özel olarakbirinci defa seslendirildi.

Yalçın Tura’nın “Karacaoğlan’dan Üç Deyiş”, Çetin Işıközlü’nün “Bir Damla Yağmur”, Ertuğrul Sevsay’ın ” İstanbul‘u Dinliyorum”, Aydın Karlıbel’in Piri Reis operasından “Kavatin”, Hasan Uçarsu’nun “Piyale”, Mesruh Savaş’ın “Orfeus’a Sone”, Murat Kodallı’nın “Ağlamak”,Oğuzhan Balcı’nın “Derin Nehir”, Orhan Şallıel’in “Şehzade Mustafa Mersiyesi” isimli besteler, anma konseri ile sanatseverlerle buluştu.

Konserde solist olarak; Serkan Bodur, Sedatcan Öztoprak, Caner Akgün, Alper Göçeri, Gülbin Günay, Önay Günay, Bülent Külekçi, Aylin Ateş, Nesrin Gönüldağ, keman sanatkarları Vugar Gurbanov ve Ezgi Karasu, viyola sanatkarı Yelda Korsu, viyolonsel sanatkarı Burak Ayrancıyer alırken, Fügen Yiğitgil ise piyanoda solistlere eşlik etti.

Sedat Öztoprak Kimdir?

Ünlü ud virtüözü ve bestekarı Ahmet Sedat Öztoprak’ın torunu olan bariton Sedat T. Öztoprak, İstanbul‘da doğdu. Devlet Konservatuarında soprano Belkıs Aran’ın öğrencisi olarak şan eğitimine başladı. İtalyan Hükümetinin verdiği bir bursla İtalya’nın Siena kentindeki Chigiana Müzik Akademisinde master çalışmalarını gerçekleştirdi.

1990 yılında, Avusturya’nın başşehri Viyana da yapılan ve dünyanın en değerli şan yarışlarından biri olan 9.Uluslararası Belvedere-Viyana şan müsabakasında Radyo-Televizyon büyük mükafatı, kendi klasmanında en yeterli Verdi yorumcusu ve birincilik aldı.

Bilhassa Dortmund, München, Verona, Hannover üzere bir çok Dünyanın önde gelen opera sahnelerinde yaptığı temsillerden sonra Dünya basınında üstün övgüllerle yer aldı.

Milletlerarası opera mesleğine 1993 yılında Wuppertal operasına yaptığı kontratla İstanbul operasından ayrılarak başladı. Dortmund ve Kassel Devlet operasında çalıştı.

Güçlü bir opera ve konser repertuarına sahip olan sanatçı Almanya, Avusturya, İtalya, İsviçre, Belçika, Hollanda, Macaristan üzere birçok Dünya ülkesinde opera temsilleri ve konserler yaptı. 2000 yılında İstanbul Devlet operası müdür ve genel sanat direktörü olarak yurda döndü.

Mesleği boyuncaen az 800 opera temsili yapmıştır. Repertuarında 60 dan fazla Opera yapıtı bulunmaktadır. Hali Hazırda Görülenin ortasında; Rigoletto, Vilayet Trovatore, Maskeli Balo, La Traviata, Aida, Manon Lescaut , Luisa Miller, Hoffmann’ın Masalları, Midasın Kulakları, Govanna D’arco, La Traviata, Rigoletto, Nabucco, Cavalleria Rusticana, Don Giovanni, Reingold, Carmen, La Forza del Destino, Maskeli Balo, Şen Dul, Romeo ve Juliette, Werther, Yevgeni Onegin ve Jeanne D’arc operaları sayılabilir.

Bültenler – Şimdiki

Sedat Öztoprak, İstanbul, Soprano, Opera, Yeni, Haberler

Opera,Konser,Sanat,İstanbul ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.