Hurdalıktan aldığı askeri cipi 110 bin lira harcayarak 70 yıl önceki haline çevirdi

Ordu’da iş adamı Adnan Aydın, hurdalıktan satın isimliği 1952 model eski askeri cipi, dönemim kurallarına uygun formda restore ettirdi. AYDIN …

18.02.2022
Hurdalıktan aldığı askeri cipi 110 bin lira harcayarak 70 yıl önceki haline çevirdi

Ordu’da iş adamı Adnan Aydın, hurdalıktan satın isimliği 1952 model eski askeri cipi, dönemim kurallarına uygun formda restore ettirdi.

AYDIN (rehberaydin.com) – Ordu‘da iş adamı Adnan Aydın, hurdalıktan satın isimliği 1952 model eski askeri cipi, dönemim kaidelerine uygun halde restore ettirdi. 70 yıl öncesinin izlerini taşıyan ve yaklaşık 110 bin TL harcanarak eski haline getirilen cip, görenlerin ise ilgisini çekiyor.

İş adamı Adnan Aydın, çocukluk yıllarında ailesi tarafından da köylerinde kullanılan eski cipleri yine heves saldı. Bir mühlet evvel Fatsa ilçesinde 1952 model bir cip şasesi olduğunu işiten Aydın, bu şaseyi alarak restore etmeye karar verdi. Şasinin, devrin askeriye ciplerine ilişkin olduğunu öğrenen Aydın, restore edeceği cipi de 1952 yıllarında kullanılan askeriye araçlarına çevirmeye karar verdi. Uzun uğraşlar sonucu 110 bin TL harcanarak, yepyeni bir formda 70 evvelki haline dönüştürülen cip, görenlerin ilgisini çekiyor. Aydın, periyodun boya rengini ve birtakım ihtar etiketlerini de bulunduran cipi ise şimdilik satmayı düşünmüyor.

“Tamamen aslına uygun formda bu hale geldi”

Müteahhit Adnan Aydın, 1952 model, “Cip sevdası bizde çocukluktan geliyor. Büyüklerimiz evvelce daima cip kullanırdı, babamlarda da vardı, akrabalarımızda da vardı. Onlardan görerek heveslendik ve Fatsa ilçesinden bu cipin şasesini hurdalıktan satın aldık. Sonrasında 1952 yılına uygun olarak ve büsbütün orjinal olarak toparlatarak bu hale getirdik. Büsbütün her aksamı orijinal” dedi.

“Tam manasıyla 1952 yılının ruhunu yaşatıyor”

“Zaten bu aracın şasisi de askeri cip olarak üretilmişti. Kesimleri temin edildikten sonra üretimi bir ay kadar sürdü” diyen Adnan Aydın, “Bu biraz masraflı oldu ve yaklaşık 110 bin TL para harcandı. İmal evresinde iken 140 bin lira teklif edildi fakat satmadık. Zira bu aracın zevkini almayı istiyoruz. Her gören askeriyeden aldığımızı sanıyor. Bunlar topraklı ve çamur destekli olduğu için çok dikkat çekiyor. Motor ve karbüratör aksamı da büsbütün askeriye için üretilen modülleridir. Külliyen 1952 yılının ruhunu yaşatıyor, yazın tentesi açık kullanılıyor” biçiminde konuştu.

“Trafikte gören herkes durduruyor”

Araca ilginin hayli fazla olduğunu ve insanların heveslendiğini kaydeden Adnan Aydın, “Herkes bizi durduruyor ve nasıl yapıldığını soruyor. Şuan ruhsatlı ve muayenesi olan bir araç. Kendi özelliğini koruyarak yapıldı. Şuan satmayı düşünmüyorum, aslında kendi araçlarımız da var, bunu zevk yapmak için toparladık” diye konuştu. – ORDU

aydın haberleri – İktisat

İş Adamı, Tragger, Aydın, Ordu, İktisat, Haberler

Cip,Askeri,Aydın ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.