Resmi Gazete’de yayımlandı! İndirimli malın önceki fiyatının tespitinde son 30 gündeki en düşük fiyat baz alınacak

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte; indirimli malın fiyatının tespit edilmesinde, indirimden evvel uygulanan son 30 gün içindeki en düşük …

18.02.2022
Resmi Gazete’de yayımlandı! İndirimli malın önceki fiyatının tespitinde son 30 gündeki en düşük fiyat baz alınacak

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte; indirimli malın fiyatının tespit edilmesinde, indirimden evvel uygulanan son 30 gün içindeki en düşük fiyatın temel alınacağı belirtildi. Değişiklik 1 Mart’tan itibaren geçerli olacak. Yapılan değişiklikle fahiş fiyat artışı yapanlara 10 bin TL ile 100 bin TL ortasında; stokçuluk yaptığı tespit edilenlere ise 100 bin TL ile 2 milyon TL ortasında ceza verileceği belirtildi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan yönetmelikle ‘Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklikte; indirimli satılan mal yahut hizmetin satış fiyatının belirlenmesinde, indirimden evvelki fiyatının, tarife ve fiyat listelerinin etikette gösterileceği söz edildi.

İNDİRİMLERDE SON 30 GÜN İÇİNDEKİ EN DÜŞÜK FİYAT TEMEL ALINACAK

İndirimli malın, indirimden evvelki fiyatının tespitinde son 30 gün içindeki en düşük fiyatın temel alınacağı aktarılan yönetmelikte, meyve ve zerzevat üzere eserlerde ise indirim oranı ve ölçüsünün, indirimli fiyattan bir evvelki fiyata nazaran belirleneceği tabir edildi. Kelam Gelimi Edilen değişikliğe ait yayımlanan yönetmelikte “İndirimli satışa husus edilen mal yahut hizmetin indirimli satış fiyatı, indirimden evvelki fiyatı, tarife ve fiyat listeleri ile etiketlerinde gösterilir. İndirimli satışa husus edilen mal yahut hizmetin indirimden evvelki satış fiyatının tespitinde indirimin uygulandığı tarihten evvelki otuz gün içinde uygulanan en düşük fiyat temel alınır. Meyve ve zerzevat üzere çabuk bozulabilen mallara ait etiketlerde indirim ölçüsü yahut oranı hesaplanırken indirimli fiyattan bir evvelki fiyat temel alınır. Bu konulara ait ispat külfeti satıcı yahut sağlayıcıya aittir” sözlerine yer verildi.

100 BİN TL’DEN 2 MİLYONA KADAR CEZA VERİLEBİLECEK

Fahiş fiyat artışı yapanlar 10 bin ila 100 bin lira, stokçuluk yaptığı tespit edilenler ise 100 bin ila 2 milyon lira ortasında para cezasına çarptırılacak.

1 MART’TAN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

İndirimle ilgili hususlara dair ispat yükümlülüğü satıcıda olacak.Yönetmelikte yapılan değişikliğin, 1 Mart’tan itibaren yürürlüğe gireceği aktarıldı.

aydın haberleri – İktisat

Ticaret Bakanlığı, Türk Lirası, Gazete, İktisat, Yeni, Haberler

Fiyat,İndirim,İndirimli,Satış,Mal ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.