Erdoğan’ın NATO çıkışı sonrası İsveçli Bakan Linde’den dikkat çeken PKK çıkışı: Terör örgütü olduğuna inanıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği için teşebbüslerde bulunmalarına “İskandinav ülkeleri terör örgütü …

15.05.2022
Erdoğan’ın NATO çıkışı sonrası İsveçli Bakan Linde’den dikkat çeken PKK çıkışı: Terör örgütü olduğuna inanıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği için teşebbüslerde bulunmalarına “İskandinav ülkeleri terör örgütü misafirhanesi gibi” kelamlarıyla tepki göstermişti. Erdoğan’ın NATO çıkışına, daha evvel PKK’lı teröristlerle yaptığı görüşmeler basına yansıyan İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde’den dikkat çeken bir karşılık geldi. Linde, “Avrupa Birliği üzere biz de PKK’nın terör örgütü olduğuna inanıyoruz” sözünü kullandı.

Son devirde PKK terör örgütü üyeleriyle yaptığı görüşmelerle gündeme gelen İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği sürecine ait yaptığı “İskandinav ülkeleri terör örgütü misafirhanesi gibi” açıklamasını değerlendirirken; “Avrupa Birliği üzere biz de PKK’nın terör örgütü olduğuna inanıyoruz” sözünü kullandı.

“YANLIŞ BİR ALGI VAR BUNU AÇIKLIĞA KAVUŞTURMAMIZ GEREKİYOR”

Aftonbladet gazetesinin haberine nazaran, ortada yanlış anlaşılmış bir durum olabileceğini savunan Linde, “PKK’yı terör örgütü olarak sınıflandırmayacağımız yanlışsız değil, bu türlü bir algı oluştuysa bunun açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Pazar günü Türkiye’nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir ortaya geleceğiz” dedi.

ÇARŞAMBA GÜNÜ ÜYELİK İÇİN EDİLEN TALEP YAPILACAK

Öte yandan Aftonbladet’e açıklama yapan Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Hkent aydın haberlerivisto, Finlandiya’nın çarşamba NATO üyeliğine mürackent aydın haberlerit edeceğini bildirdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in NATO teşebbüslerine ait değerlendirmesinde “İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz lakin olumlu bir fikir içerisinde değiliz. Daha evvel Yunanistan’la ilgili NATO konusunda bir yanlış yaptı bizden evvelki idareler. Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı NATO’yu da gerisine alarak takındığı hali biliyorsunuz. Bu mevzuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz. İskandinav ülkeleri terör örgütlerinin adeta misafirhanesi üzere. Pkk’sı, DHKP-C’si İsveç’te, Hollanda’da yuvalanmış durumda. Hatta parlamentolarında da yer alıyorlar. Bu mevzuda bizim olumlu bakmamız mümkün değil” tabirini kullanmıştı.

Linde, terör örgütü YPG/PKK üyesi İlham Ahmed ile geçtiğimiz yıl bir görüşme gerçekleştirmişti.

LINDE SIK SIK TERÖRİSTLERLE BİR ORTAYA GELİYOR

İsveç Dışişleri Bakanı Linde ve beraberindekiler, geçtiğimiz yılın kasım ayında YPG’li teröristlerle bir ortaya gelmiş ve görüşmede terör örgütüne maddi yardımın 2023 yılında 376 milyon dolara çıkarılmasının kararlaştırıldığı ortaya çıkmıştı. Linde bu yıl içinde de yeniden terör örgütü PKK yanlısı olan İran asıllı Amineh Kakabahev ile bir ortaya gelmişti.

Linde, PKK’lı Ahmed ile bu yılda bir görüşme gerçekleştirdi.

kent aydın haberleri / Atila Altuntaş – Şimdiki

Pkk,Terör Örgütü,Linde,İsveç,Finlandiya,Nato ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.