Kanun virtüözü Ahmet Baran Roma’da konser verdi

Kanun sanatkarı Ahmet Baran, İtalya’nın başşehri Roma’da düzenlenen kültürel aktiflik kapsamında bir konser verdi. Kanun sanatkarı Ahmet Baran …

15.05.2022
Kanun virtüözü Ahmet Baran Roma’da konser verdi

Kanun sanatkarı Ahmet Baran, İtalya’nın başşehri Roma’da düzenlenen kültürel aktiflik kapsamında bir konser verdi.

Kanun sanatkarı Ahmet Baran, İtalya’nın başşehri Roma’da düzenlenen kültürel aktiflik kapsamında bir konser verdi.

İtalya’da “Müzeler Gecesi” olarak bilinen, müzelerin gece de ziyarete açık olması sebebiyle yapılan aktiflik kapsamında, Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği ve Kültür ve Tanıtma Müşavirliğinin katkılarıyla dünyaca ünlü kanun virtüözü Baran, Roma Belediyesinin tarihi Protomoteca salonunda konser verdi. Konseri, çok sayıda İtalyan ilgiyle izledi.

Solo performans sergileyen Ahmet Baran’ın Türk kültüründen öne çıkan modüller ile kozmik ezgilerden oluşan repertuvarı, izleyicilerdönemli ölçüde beğeni aldı.

Sanatçı Baran, İtalyanların ünlü “Volare” olarak da bilinen “Nel Blu Dipinto Di Blu” isimli modülünü da seslendirdi. Baran, performansıyla uzun müddet ayakta alkışlandı.

Konseri izlemeye gelen Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Ömer Gücük, Kültür ve Tanıtma Müşaviri Haluk Söner ile Roma’da yaşayan Türk aktör Mehmet Günsür de ünlü virtüözü tebrik etti.

“Müthiş bir duygu”

Konser sonrası kent aydın haberleri muhabirine konuşan sanatçı Ahmet Baran, “Roma’da olmak, ülkemizi, müziğimizi, hassasiyetimiz anlatmak, fevkalade bir his. Harika bir iştirak vardı içeride. Beşerler çok coşkulu biçimde eşlik etti.” dedi.

Repertuvarında gerek Türk gerekse İtalyan ve kozmik modüllere yer veren Baran, “Türk müziğiyle dünya müziklerinin sentezi olarak farklı aranjmanlar sunmaya uğraş gösterdim. Türk müziğinin o klâsik dinamikleri içerisine Latin, caz farklı tiplerden de müzik öğeleri sunup kitleyi daha da büyütmeye uğraş gösterdim. Çok şükür, çok hoş bir sonuç aldık.” diye konuştu.

Müziğin beşerler için diğer bir lisan olduğunu belirten Baran, şunları kaydetti:

“İnsanüstü bir paydaşlığın lisanı, yani yeri, ırkı, dini, milleti yok. La Musica’dan geliyor aslında melek lisanı manasında. O melek lisanını konuşabilmek, hiç daha evvel ortak bir kültürün modülü olmadığımız beşerlerle tıpkı noktada buluşabilmek şahane bir his. Müziğin o yüzden elimize sunduğu o anahtarlara her vakit şükran duyup, onu en gerçek yerlerde en gerçek formuyla kullanmaya çaba gösteriyorum.”

kent aydın haberleri / Barış Seçkin – Aktüel

Türk,Baran,Roma,Kültür,Konser ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Kültür Sanat sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.