Çocuklarda grip salgınında mevsimsel artış uyarısı

Uzmanlar, kış aylarının gelmesiyle çocuklarda viral üst teneffüs yolu enfeksiyonlarında artış gözlemlendiğine dikkati çekerek, maske, ara ve …

27.12.2021
Çocuklarda grip salgınında mevsimsel artış uyarısı

Uzmanlar, kış aylarının gelmesiyle çocuklarda viral üst teneffüs yolu enfeksiyonlarında artış gözlemlendiğine dikkati çekerek, maske, ara ve hijyen kurallarının yalnızca Kovid-19’dan değil, tüm hastalıklardan korunmak için kıymetli olduğu ikazında bulunuyor.

Uzmanlar, kış aylarının gelmesiyle çocuklarda viral üst teneffüs yolu enfeksiyonlarında artış gözlemlendiğine dikkati çekerek, maske, ara ve hijyen kurallarının yalnızca Kovid-19’dan değil, tüm hastalıklardan korunmak için kıymetli olduğu ikazında bulunuyor.

Sıhhat Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Merih Çetinkaya, kent aydın haberleri muhabirine, viral enfeksiyonların dünyada ve Türkiye’de olağan şartlar altında makul devirlerde artış gösterdiğini lisana getirdi.

Prof. Dr. Çetinkaya, kış aylarının gelmesiyle çocuklarda virüse bağlı üst teneffüs yolu enfeksiyonlarında bir artış gözlendiğine dikkati çekerek, geçen yıl uzaktan eğitim, kapanma ve maske, ara, hijyen kurallarının çok önemli uygulanması nedeniyle bu cins enfeksiyonların pek birçoklarının görülmediğini tabir etti.

Çetinkaya, bu yıl okulların açılması ve mevsimsel hava değişikliklerine bağlı olarak eylül-ekim aylarında çocuklarda viral üst teneffüs yolu enfeksiyonlarının sık görüldüğünü vurgulayarak, “Ancak kış mevsiminin gelmesiyle birlikte ise son günlerde çocuklarda grip olarak isimlendirilen influenza enfeksiyonları besbelli olarak artış göstermiştir.” diye konuştu.

Gribin çoklukla yıl içerisinde ekim ayından başlayarak mart sonu, nisan başına kadar olan periyotta sık görülen, hayli bulaşıcı bir teneffüs yolu hastalığı olduğunu hatırlatan Çetinkaya, şunları kaydetti:

“Grip insanların kapalı alanlarda vakit geçirdikleri kış aylarında en ağır periyoduna ulaşmaktadır. Bu devirde hastalığın bariz formda artması beklenen bir süreç olup, bu durum salgın olarak değerlendirilmemelidir. Kovid-19 pandemisindekine benzeri biçimde grip döneminde da mümkün olduğunca kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durulması, hasta şahıslarla temas edilmemesi, ellerin sık sık yıkanması ve şahsî hijyen kurallarına dikkat edilmesi üzere tedbirlere ahenk son derece değerlidir. Pek çok olguda grip hafif belirtilerle atlatılsa da yaşlılar, genç çocuklar, hamileler ve kronik hastalığı olan bireylerde ağır seyredebileceği, hastane yatışlarına ve vefata neden olabileceği bilinmelidir.”

Grip dönemi öncesi yahut müddetince yapılacak aşının da hastalıktan korunmada kıymet taşıdığını lisana getiren Prof. Dr. Çetinkaya, “Son günlerde başta ateş, burun akıntısı, öksürük, hapşırık, kas ve eklem ağrısı, boğaz ağrısı, halsizlik, teneffüs düşüncesi, bulantı-kusma üzere Kovid-19 semptomları olan çocuklarda grip olaylarında beklenen bir artış kelam gelimi edilen. Teşhis için semptom varlığında sıhhat kuruluşuna edilen taleplması ve Kovid-19 dahil çoklu viral teneffüs yolu patojenlerinin değerlendirildiği testin yapılarak, yanlışsız teşhis ve tedavi stratejisinin uygulanması kıymetlidir. Bu bağlamda hem erişkinler hem de çocuklarda önerilen grip ve Kovid-19 aşılarının vaktinde yapılmasıyla bu tip enfeksiyonların sıklığı ve şiddetinde azalma sağlanabilecektir.” değerlendirmelerinde bulundu.

“Çocukların hastalıkları birbirine bulaştırıcılığı çok fazla”

Çocuk İmmünoloji ve Alerji, Çocuk Göğüs, Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay da kış mevsiminde görülen hastalıklar için yapılan testlerde genelde gribe bakıldığını aktararak, şu bilgileri verdi:

“Kovid-19 salgını hasebiyle yaklaşık iki sene kapalı kalınca çocuklar hiçbir mikropla tanışamadı. Tanışamadığı için bu yıl grip hadiselerini biraz daha sık görüyoruz. Çocuklar toplumsal ömürde birçok mikropla tanışıyorlar. Okullarda alışılmış ki çocukların enfeksiyonu arttı. Bilhassa çocukların birbirine bulaştırıcılığı çok fazla. Birden fazla çocuk birçok mikroba karşı savunmasız olduğu için de hepsi hasta olabiliyor. Hiçbir anne, baba da ‘Çocuğum okula gitmesin’ demiyor zira anne, baba çalışıyor. Bu seferde yayılım hızlanıyor.”

Akçay, grip belirtisi gösteren çocukların meskende bakılması ve okula gönderilmemesi gerektiğini anlatarak, “Bu periyotlarda tabip tavsiyesiyle belli vitamin takviyeleri alınabilir. Bağışıklığı kuvvetlendirici besinlerle beslenmeye dikkat edilmeli.” dedi.

Prof. Dr. Akçay, öğretmenlerin okulda maske kullanımına bilhassa dikkat etmesi, el yıkamanın değerini sıklıkla anlatması gerektiğini de söz etti.

Veliler çocuklarını maske uzaklık ve hijyen konusunda uyarıyor

Öte yandan kentte birinciöğretim okullarında grip şikayetlerinin görülmesi üzerine veliler de hem çocuklarını daha dikkatli olmaları tarafında uyarıyor hem de gerekli önlemleri almaya çalışıyor.

Veli Sermet Demir, okullarda gripte artış yaşandığını lakin endişelenmediğini lisana getirdi. Çocuğunda belirti gördüğünde okula göndermeyerek arkadaşlarına bulaştırmasının önüne geçmeye çalıştığını anlatan Demir, “Çocuğum daha evvel ateşlendiği vakit kullandığımız ilaçlar varsa onları kullanıyoruz. Evvel besin, beslenme, uykuya dikkat ediyoruz. Gerekiyorsa ve tekrar ediyorsa hekimimize edilen talepyoruz.” tabirlerini kullandı.

Veli Hakan Çiçek de çocuklarına çift maske verdiklerini söyleyerek, “Çift maske veriyoruz. Arkadaşıyla konuşurken burun buruna girmemesini öneriyoruz. Sonuçta arkadaş ortamından kaçamaz lakin minimum biçimde kendisini müdafaası gerekiyor.” diye konuştu.

Veli Ebru Güneş de çocuğunun beslenmesine dikkat ettiğini, ayrıyeten arkadaşlarıyla aralı olması tarafında ikazda bulunduğunu, böylelikle tedbir almaya çalıştığını aktararak, okullarında grip olan öğrencilerin okula gelmediğini, bu bahiste velilerin hassas davrandığını söyledi.

Mustafa Sarıgül Birinciokulu velilerinden Seyhan Aydın da 4. sınıfa giden oğluna özel eşyalarını arkadaşlarıyla paylaşmaması, maske ve paklığına dikkat etmesi konusunda ihtarda bulunduğunu belirtti.

Velilerden Sümeyye Kılıç da çocuğunun 1. sınıf öğrencisi olduğunu tabir ederek, “Sürekli maskesini çıkarmaması, sıralarda yalnız oturmasını, oyun oynarken bile arkadaşlarıyla ortasına ara koymasını söylüyoruz. Çok şükür bugüne kadar hastalanmadı. Her gün banyosunu yaptırıyorum. Çantasını, kalemlerini dezenfektanla siliyorum.” diye konuştu.

kent aydın haberleri / Emrah Gökmen – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.