Öğretmen masasını ortadan kaldırdı: “Öğrencilerle aramda duvar gibiydi”

Kocaeli’de sınıf öğretmeni Ahmet Aydın, öğrencileriyle daha âlâ bağlantı kurabilmek için öğretmen masasını ortadan kaldırdı. KOCAELİ …

27.12.2021
Öğretmen masasını ortadan kaldırdı: “Öğrencilerle aramda duvar gibiydi”

Kocaeli’de sınıf öğretmeni Ahmet Aydın, öğrencileriyle daha âlâ bağlantı kurabilmek için öğretmen masasını ortadan kaldırdı.

KOCAELİ (rehberaydin.com) – Kocaeli‘de sınıf öğretmeni Ahmet Aydın, öğrencileriyle daha uygun bağlantı kurabilmek için öğretmen masasını ortadan kaldırdı. “Öğretmen masası öğrencilerle aramda bir duvar gibiydi” diyen Aydın, şimdilerde daha faal ders işliyor, oturması gerektiğinde de öğrencilerinin ortasına oturuyor.

Kocaeli’nin Derince ilçesinde bulunan Pakmaya Abidin Pak Birinciokulu’nda sınıf öğretmenliği yapan Ahmet Aydın, öğrencilerle güzel irtibat kurabilmenin yolunu, öğretmen masasını ortadan kaldırarak buldu. Bu usulün bağlantısı kuvvetlendirdiğini düşünen Aydın, öğretmen masasını kaldırdı. Bu sayede masasız öğretmen Aydın öğrencilerle daha etkin ders işliyor, oturması gerektiğinde de öğrencilerinin ortasına oturuyor. Derslere daha uygun ahenk sağlayan öğrenciler ise kendi ortalarında ‘ Öğretmen bugün benim yanıma oturacak’ diyerek seviniyor.

“Öğrencilerle aramda bir duvar gibiydi”

Öğretmen masasının öğrencilerle öğretmen ortasına bir duvar ördüğünü, bunun da bağlantı kurmayı zorlaştırdığını söyleyen Ahmet Aydın, “Bu sisteme 4 yıl evvel başladım. Zira daima öğrencilerin yanlarında oturuyordum. Öğretmen masasını kullanmamaya başlamıştım. Baktım ki yer de kaplıyor. Öğrencilerle ortamızda bir duvar üzereydi. ‘En güzeli ben bunu kaldırayım’ dedim. Öğrencilerin bakış açısı da değişti. Her keresinde yanıma gelmek isteyen bir çocuk var ve duvarın gerisinden konuşmak isteyen biri var. O duvarı kaldırınca yanlarına gitmek istedim. 12 tane masam var artık. Onu kaldırınca her şey daha hoş oldu. Bağlantı de arttı” halinde konuştu.

“Öğretmen masası kalkınca çocukların ömür alanı arttı”

Öğrencilerin, öğretmen masasının konulduğu alanı gözünde büyüttüklerine işaret eden Aydın, şu tabirleri kullandı:

“Bence çocukların gözünde orası öğretmenin bir alanı. ‘Oraya gidilmez, orası yasak bir bölge’ üzere düşünmeye başladılar. Öğretmen masası kalkınca çocukların hayat alanı arttı. Benim de ömür alanım arttı. Sınıfta kendimi daha da faal hissettim. Daha çok ayakta durmaya da başlayınca ister istemez spor da yapmaya başlamış oldum. Zira her seferinde yürüyeceğim adım sayısı artmaya başladı. Öğretmen masası olduğunda daha çok oturuyordum. Evvelce çocuklar kağıtlarını öğretmen masasında göstermek istiyordu lakin bu sefer artık biliyorlar ki öğretmen yanlarına gidecek. ‘Öğretmen bugün benim yanıma oturacak’ diye kendi ortalarında sıraya da girmeye başladılar. Benim artık öğretmen masam sınıftaki 12 masa oldu”

“Biz masa başı iş yapmıyoruz, etkin olmamız gerekiyor”

Öğretmen masasının kaldırıldığını gören başka meslektaşlarının reaksiyonsine de değinen Aydın, “Birinci başta dedikleri şey, ‘Nerede oturacaksın?’ oldu. Öteki bir branştan bir öğretmen geldiğinde, ‘Öğretmenim ben nerede yazacağım?’ dedi. Ben de 12 tane sınıf sırası olduğunu söyledim. ‘İstediğiniz yerde oturabilirsiniz, ki öğrenciler de mutlu olacaktır’ dedim. Defteri öğrencilerin yanında yazmaya başlayınca bunun şahane olduğunu ve öğrencilerin bundan keyifli olduğunu düşündüler. Biz masa başı iş yapmıyoruz. Bizim sınıfta büsbütün etkin olmamız gerekiyor” formunda konuştu.

“O dağı yıkmak gerekiyordu”

Öğrencilik yıllarında öğretmen masasını gördüğü vakit kaygı hissettiğini söz eden Aydın, “Ben öğrenciliğe 1989 yılında Mersin’de başladım. O vakitler öğretmen masasını gördüğümde ‘Oraya gidebilir miyim?’ diye her keresinde korkuyordum. Parmak kaldırıyordum lakin ‘Öğretmen masasına gidebilir miyim sanki?’ diye de düşünüyordum. Öğretmen masası benim gözümde bir dağ üzereydi. Oraya ben bir türlü gidemedim. Daha sonra ise artık kendileri gelmeye başladı. O dağı yıkmak gerekiyordu, ben artık dağsız bir formda devam ediyorum. Önümde ovalar var” kelamlarına ekledi.

Öğrencilerden Doruk İscen ise “Öğretmen bu türlü daha enerjik. O yüzden bu türlü daha hoş oluyor. Masası olsa daha makûs olurdu” dedi. – KOCAELİ

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.