Aydın’da 15 firmaya 23 bin TL para cezası uygulandı

Aydın Ticaret Vilayet Müdürlüğü tarafından Ocak ayı içerisinde kurallara uymadığı tespit edilen 3 firmaya toplam 17 bin 211 TL para cezası …

10.02.2022
Aydın’da 15 firmaya 23 bin TL para cezası uygulandı

Aydın Ticaret Vilayet Müdürlüğü tarafından Ocak ayı içerisinde kurallara uymadığı tespit edilen 3 firmaya toplam 17 bin 211 TL para cezası uygulandı.

AYDIN (rehberaydin.com) – Aydın Ticaret Vilayet Müdürlüğü tarafından Ocak ayı içerisinde kurallara uymadığı tespit edilen 3 firmaya toplam 17 bin 211 TL para cezası uygulandı.

Aydın Ticaret Vilayet Müdürlüğü koordinesinde vilayet genelindeki kontroller aralıksız devam ediyor. Ocak ayında gerçekleştirilen kontroller kapsamında 17 adet tüketici şikayeti bildirildi. Bu şikayetlerden, 7’si mobilya, 3’ü araba, 3’ü konut tadilatı, 1’i televizyon, 1’i elektrik aboneliği ve 1’i su aboneliği olmak üzere 16’sı ayıplı mal ve hizmetlerden, 1 adet ise kapıdan satış şikayetlerinden oluştu. Vilayet Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığınca ay içinde 11 ve 25 Ocak tarihlerinde olmak üzere iki toplantı yapıldı. Kelam Geli̇mi̇ Edi̇len toplantılarda 8’i tüketici lehine ve 1’i tüketici aleyhine, 3’ü misyonsuzluk, 4’ü şikayetten vazgeçme ve 1’i uzlaşma olmak üzere toplam 17 adet Vilayet Hakem Heyeti kararı alındı. Ayrıyeten Vilayet Tüketici Hakem Hakem Heyeti Lideri tarafından tüketici şikayetlerini incelemek üzere 6 uzman görevlendirilmesi yapıldı.

Kasım ayı içerisinde Ticaret Bakanlığı’nın Ticari bağlantı ve Ticari Elektronik Mesajlar Takip Sistemi (TİSS) üzerinden Vilayet Müdürlüğü’ne ulaşan 64 adet ticari elektronik mesaj şikayeti yapıldı. Bu şikayetlerden, 46’sı gereği yapılmak üzere sürece alındı. 11’i 6563 sayılı kanun kapsamında olmadığından ötürü sistem üzerinden Bakanlığa gönderildi. 3’ü şikayet edilen firmanın merkezine gönderildi. 4’ü ise eksik bilgi ve Kanun kapsamında olmadığından reddedildi.

Fiyat etiketi ve haksız fiyat artışları denetlendi

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında Efeler, Didim, Germencik, Kuşadası ve Nazilli ilçelerinde 13 fiyat etiketi ve 9 haksız fiyat artışı ve CİMER şikayeti olmak üzere 22 işyerinde, 42 fiyat etiketi, 13 haksız fiyat artışı ve CİMER şikayeti hususlarında 55 eserde kontrol yapıldı.

Ocak içerisinde Aydın Ticaret Vilayet Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen kontroller sonucunda, 6563 sayılı kanun kapsamında 3 firmaya 16 bin 596 TL, 6502 sayılı Kanunun 54/1. hususuna terslikten da 1 firmaya toplam 615 TL olmak üzere toplamda 17 bin 2111 TL idari para cezası uygulandı. Efeler’de 1 işyerine ise 1 eserden fiyat etiketi kapsamında yapılan terslik tutanağı firmanın merkezi olan İstanbul Vilayet Müdürlüğüne süreç yapılması için gönderildi. – AYDIN

aydın haberleri – Lokal

Para Cezası, Türk Lirası, Ticaret, Aydın, Lokal, Haberler

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.