Rus gelinden “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak” projesine destek

Eskişehir’de “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak” projesine takviye olan Rusya asıllı Ekaterina Dunaeva, oğlunun eğitim gördüğü Dr. Safa Halaç Özel …

10.02.2022
Rus gelinden “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak” projesine destek

Eskişehir’de “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak” projesine takviye olan Rusya asıllı Ekaterina Dunaeva, oğlunun eğitim gördüğü Dr. Safa Halaç Özel Eğitim Birinciokulu’na kütüphane kurulmasında kıymetli rol oynadı.

ESKİŞEHİR (rehberaydin.com) – Eskişehir‘de “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak” projesine takviye olan Rusya asıllı Ekaterina Dunaeva, oğlunun eğitim gördüğü Dr. Safa Halaç Özel Eğitim Birinciokulu’na kütüphane kurulmasında değerli rol oynadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde, Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından ülke genelinde başlatılan “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak” projesi kapsamında, Eskişehir’de bulunan birçok okula kütüphane kuruldu. Yaklaşık 7 yıl evvel Eskişehir’e yerleşen Rusyalı Ekaterina Dunaeva, oğlunun eğitim gördüğü Dr. Safa Halaç Özel Eğitim Birinciokulu’nda kütüphane bulunmadığı için harekete geçti. “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak” projesi kapsamında çalışmalar yapan Dunaeva, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü, okul idaresi ve hayırsever vatandaşların takviyesiyle birlikte öğrenciler için kütüphane hazırladı. Onlarca kitabın yer aldığı kütüphanenin bütün duvarlarını elleriyle boyayan Rusyalı Dunaeva, 3 boyutlu formlar de kullanarak öğrenme sürecine katkı sağlamayı hedefledi. Birebir vakitte hayat olanı olarak da tasarlanan kütüphane, özel öğrencilerin ilgisini çekiyor.

“Kütüphane kültürü diye bir şey var”

Özel öğrenciler için hazırlanan kütüphanenin büsbütün sıfırdan kurulduğunu söyleyen Rusyalı Ekaterina Dunaeva, “Kütüphaneyi yapmak için kampanyaya başladık. Boya ve kitaplar topladık. Toplumsal medya üzerinden paylaşım yaptığımız vakit, beşerler ne lazımsa alıp okula bırakıyor. Bu büyük takviyeyle yapmaya başladık. Bu kütüphaneyi büsbütün sıfırdan boyadım. Burada çalışırken boya-badanacı üzere oldum. Çocuklar için gezegenler yapmak istedim. Bence çok hoş oldu. Bu kütüphane öteki bir hava versin çocuklara, sınıf üzere olmasın öbür olsun istedim. Özel çocuklarda görsel çok kıymetli. Bütün çocuklar için kütüphane çok değerli bir yer. Kütüphane kültürü diye bir şey var. Ben bu kültürde büyüdüğüm için kültürü göstermek istedim. Kütüphanenin okulda ne kadar değerli bir oda olduğunu göstermek istedim” dedi.

“Kitaplar bütün çocuklar için bir zenginliktir”

Öğrenciler için kütüphanenin ehemmiyetine değinen Dr. Safa Halaç Özel Eğitim Birinciokul ve Ortaokul Müdürü Yavuz Aydın, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘Kütüphanesiz Okul Kalmasın’ kampanyası var. Bundan yola çıkarak okulumuza hoş bir kütüphane kazandırdık. Katkılarından ötürü Vilayet Ulusal Eğitim Müdürümüz, İlçe Ulusal Eğitim Müdürümüz, bilhassa Okul Aile Birliği Liderimiz, Halaç ailesi ve çok sayıda hayırsever vatandaşımızın kütüphaneye katkısı oldu. Kitaplar bütün çocuklar için bir zenginliktir. Bilhassa okulumuzun öğrencileri olan özel çocuklar için daha da büyük bir zenginlik oldu. Ekaterina hanımın katkıları, fotoğrafları ve dokunuşlarıyla çok hoş bir kütüphanemiz oldu. Okulumuza bu türlü bir bedel ve kütüphane kazandırdığımız için çok mutluyum” biçiminde konuştu. – ESKİŞEHİR

aydın haberleri – Mahallî

ulusal eğitim bakanlığı, Eskişehir, Rusya, Okul, Lokal, Haberler

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.