Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden üreticiye yem desteği

Aydınlı küçük ölçekli aile işletmelerinde, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yem dayanağının memnunluğu yaşandı. AYDIN (rehberaydin.com …

07.01.2022
Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden üreticiye yem desteği

Aydınlı küçük ölçekli aile işletmelerinde, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yem dayanağının memnunluğu yaşandı.

AYDIN (rehberaydin.com) – Aydınlı küçük ölçekli aile işletmelerinde, Aydın Büyükşehir Belediyesi‘nin yaptığı yem dayanağının memnunluğu yaşandı.

Aydın Büyükşehir Belediyesi, hayvan yetiştiriciliği yapan küçük ölçekli aile işletmelerinin yeni yıla memnun girmesi için yem hibesine başladı. Pilot projeyle Germencik ve İncirliova ilçelerindeki 5 baş ve altında büyükbaş besleyen tüm küçük aile işletmesine destekleme yapılacak. Büyükşehir Belediyesi‘nin bir iştiraki olan ve Aydınlı üreticileri ekonomik ve kaliteli yemle buluşturan Ege Yem aracılığıyla 2 binden fazla üreticinin büyükbaş hayvanı için gereksinimine nazaran besi yahut süt yemi verilecek. Aydın Büyükşehir Belediye Lideri Hasret Çerçioğlu her vakit sıkıntı durumdaki üreticinin yanında olduklarını söylerken üreticiler de yapılan destekleme için Lider Çerçioğlu’na teşekkür etti.

Aydın Büyükşehir Belediyesi, küçük ölçekli aile işletmelerinin bilhassa son günlerde artışının önüne geçilemeyen yem fiyatlarından ötürü üretimi bırakmaması için adımlar atmaya devam ediyor. Dağıtımlar, dövizle birlikte artan ve küçük aile işletmelerini güç durumda bırakan yem fiyatlarındaki artışa karşı Germencik’in Çamköy Mahallesi’nde başlatıldı. Geçen yıl da yapılan hibe dayanağı bu defa pilot projenin devamında Germencik ve İncirliova ilçelerindeki tüm küçük işletmeleri kapsayacak.

“Çiftçi çok güç durumda”

İki ilçedeki büyükbaş varlığının yaklaşık yarısı için yapılacak olan desteklemeyle ilgili konuşan Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Barış Altıntaş, “Artık nefes almanın pahalılaştığı bir periyotta vatandaşlarımız hayvancılıkla, tarımla geçiniyorlar. Maliyetler önemli olarak çok yüksek. Onların talepleri doğrultusunda Büyükşehir Belediye Liderimiz Hasret Çerçioğlu’nun talimatıyla hayvancılıkla uğraşan üreticilerimize süt ve besi yemi takviyesi veriyoruz. Alışılmış ki bu vatandaşlarımıza bu dayanaklar ilaç üzere geliyor” sözlerini kullandı.

Büyükşehir Belediyesi’nin desteklemelere devam edeceğinin altını çizen Başkanvekili Altıntaş, “Çiftçi çok güç durumda. Bunun sonunun ne olacağını da herkes merak ediyor. Büyükşehir Belediyesi her vakit vatandaşlarımızın yanında olacak” dedi.

“Hiçbir yerden takviye alamıyorduk”

Desteklemeden yararlanan ve 3 büyükbaşı olduğunu söyleyen Ümmühan Cenap “Bakması düşünce; yem yok, saman yok. Her şey kıymetli, kendimize mi bakacağız hayvanlarımıza mı bakacağız. Hiçbir yerden dayanak almıyorduk. Çalışırsak hayvanlarımıza bakabiliyoruz, çalışmazsak bakamıyoruz. Dayanağı nereden bulacağız? Yem fiyatları biraz ucuzlasın, ucuzlasa daha yeterli olur. Yem fiyatları daha evvel yeniden düzgündü lakin bir aydır çok pahalılaştı” biçiminde konuştu.

“Alım gücüm yok”

Daha evvel 8 tane büyükbaşı olduğunu ve pahalılıktan ötürü bu sayıyı 3’e indirdiğini söyleyen Mehmet Kacar “Ben daha fazlasını yapmak istiyordum lakin yapamadım ve elimdeki hayvan sayısını azalttım. Saman, yem, arpa pahalılaştı. Biz hayvan sayımızı artık eritiyoruz; bu fiyatlar bu türlü gittiği sürece daha da düşüreceğim. Nasıl dayanacağız. Süt 4 lira 70 kuruş fakat daha onu da almadık. Bu sürecin içerisinden nasıl çıkacağız? Sizin verdiğiniz yem de bittikten sonra ne yapacağımı bilmiyorum, alım gücüm yok. Biz dayanak aldığımız surece biz bu işi yaparız. Lakin dayanak yok, siz ne yapıyorsunuz diye soran yok, küçülmeye mecbur kalıyoruz. Allah bin defa razı olsun, Hasret Hanım’ı çok seviyoruz” sözlerini kullandı.

“Bir ineğim vardı, sattım”

Çamköy Mahallesi Muhtarı İlhan Kaştan “Çiftçiye, bizlere bu takviyesi yaptığı için Hasret Çerçioğlu liderimize çok teşekkür ediyoruz. Yemler çok kıymetli, halk yem almakta zorlanıyor. İneklerini satan arkadaşlarımız oldu. Bu takviyesi yaptığı için mutluyuz. Üretici çok güç durumda. Şahsen benim bir ineğim vardı, sattım. Yani çok büyük takviye, sağ olsun başkanımız” dedi. – AYDIN

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.