Atatürk Havalimanı polemiği sürüyor! Bakan Kurum’dan, “Bana sormadılar” diyen İmamoğlu’na sert yanıt

Etraf, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum, millet bahçesi yapılacak olan Atatürk Havalimanı’yla ilgili tenkitlere karşılık verdi. Alanın …

19.05.2022
Atatürk Havalimanı polemiği sürüyor! Bakan Kurum’dan, “Bana sormadılar” diyen İmamoğlu’na sert yanıt

Etraf, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum, millet bahçesi yapılacak olan Atatürk Havalimanı’yla ilgili tenkitlere karşılık verdi. Alanın imara açılmayacağının altını çizen Kurum, “Yaparken bana sormadılar” diyen İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’na da tepki gösterdi. Kurum, “Peki ben soruyorum, biz sizin çeşmelerinize bir şey diyor muyuz? Biz sizin dikey bahçelerimizi sökmenize bir şey diyor muyuz? Siz bize danışıyor musunuz? Kendisi yapıyor. Nereden buluyorsunuz bu yetkiyi?” dedi.

Etraf, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum, dün akşam canlı yayında Habertürk ekranlarında Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtladı. Millet Bahçesi’ne çevrilmek üzere çalışmaların başlatıldığı Atatürk Havalimanı‘ndaki durum, siyasalların tartışmaların odağı olunca Kurum da bu mevzudaki telaffuzlara açıklık getirdi.

“ATATÜRK İSTİSMARI YAPIYORLAR”

Kuruma, “Dünyanın en hoş havalimanlarından birini yapıyorsunuz, 132 bin ağaç dikiyorsunuz. Muhalefet buna karşı çıkıyor. Dün Seyahat’te bir tane ağaç kesildi diye karşı çıkan CHP zihniyeti, buraya 132 bin ağaç dikiyoruz, buna da karşı çıkıyor. Eleştirmek en doğal hakkınız fakat proje yapmazsanız kusur da yapmazsınız. Biz kaldırımda türkü söyleyerek gezmiyoruz. Otobanın ortasında gidiyoruz, gürültüleri duyuyoruz, onlardan etkilenmeden gidiyoruz. İş yaparken yanılgı da yapabilirsiniz. Biz iş yapıyoruz, üretiyoruz, milletimize kelamımızı tutuyoruz, Marmaray, Osmangazi dedik bitirdik. 81 ile üniversite dedik bitirdik. Artık Atatürk istismarı yapıyorlar. Gazi Mustafa Kemal’in ismini ağzına almayanlar artık bize Atatürk istismarı yapıyorlar. AKM’ye Atatürk ismi koyan biz değil miyiz? Paralara İnönü’nün fotoğrafını kim koydu?” tabirlerini kullandı.

“BURADAKİ PİSTİMİZİN BİR TANESİ DURUYOR”

Havkent aydın haberlerilanındaki pistlerden birinin acil durumlar için kalacağını söyleyen Bakan, “Biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kurucumuzu, birinci cumhurbaşkanımızın ismini 20 yıllık AK Parti iktidarı olarak nereden kaldırdık? Atatürk’ü, ecdadımızı başımızın üstünde tuttuk. Bu istismarın üstünden kimse kazanamaz. Milletimizin pahaları üzerinden bir şey yapmayalım. Biz Ankara’da Cumhuriyetimizin kuruluş kademesinde yapılmış bütün binaları koruduk. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ağzınıza alamayacaksınız, sonra gelip, projemizi eleştirmeye kalkacaksınız. Biz Atatürk Havalimanı‘na millet bahçesi yapıyoruz. Pistimizin bir tanesi duruyor. Afet anında uçaklar inecek. Orada pandemi hastanesi yaptık. Ambulans ve uçaklar buraya hizmet verecek. Allah göstermesin mümkün bir afet anında pistimiz hizmet verecek. Burada Atatürkümüzün ismi hem millet bahçesi hem de Atatürk havalimanı olarak devam ediyor zati. Biz buranın ismini değiştirdik demedik ki. Mkent aydın haberlerilesef aşikâr kıymetlerimiz üzerinden bu siyaseti yapmayı bırakmalıyız. Biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini, şanını koruyoruz. Her yerde yaşatmaya uğraş gösteriyoruz.” dedi.

“ELEŞTİREBİLİRSİNİZ FAKAT BU KADARINI DA YAPAMAZSINIZ”

CHP önderinin havkent aydın haberlerilanı bölgesinin ranta açılacağı argümanlarını da yalanlayan Kurum; “Sayın Kılıçdaroğlu çıkıyor diyor ki ‘Burayı ranta açacaklar, Atatürk Havalimanı yıkılıyor, buralar Katarlılara satılacak. Burayı yıktırmayız, yapanı tehdit ederiz, efendim hesap soracağız’ Ya bu türlü bir telaffuz var mı? Eleştirebilirsiniz fakat bu kadar yapamazsınız. Halkın beğenisine sunulmuş, halk beğenmiş projeyi.” formunda konuştu.

“İMAMOĞLU BİZE DANIŞIYOR MU?”

Kurum, kendisine toplumsal internet hesabından “Bana sormadılar” biçimindeki tenkitlerine ise şöyle karşılık verdi: “Ekrem İmamoğlu ‘Efendim bana bu sorulmadı’ Pekala ben soruyorum, biz sizin çeşmelerinize bir şey diyor muyuz? Biz sizin dikey bahçelerimizi sökmenize bir şey diyor muyuz? Siz bize danışıyor musunuz? Kendisi yapıyor. Sizin dikili bir ağacınız olmayacak, söyledikleriniz yapmayacaksınız bizim üzerimizden eleştirmeye kalkacaksınız! Nereden buluyorsunuz bu yetkiyi?”

Atatürk,Kurum,Millet ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.