Alman Gelecek Ödülü, Türeci ve Şahin’in oldu

Bu yıl 25’incisi verilen Alman Gelecek Mükafatı, Kovid-19 aşısını geliştiren BioNTech kurucularının oldu.Almanya Cumhurbaşkanlığından yapılan …

18.11.2021
Alman Gelecek Ödülü, Türeci ve Şahin’in oldu

Bu yıl 25’incisi verilen Alman Gelecek Mükafatı, Kovid-19 aşısını geliştiren BioNTech kurucularının oldu.Almanya Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada; Frank-Walter Steinmeier’in 250 bin avro pahasındaki mükafatı Berlin’de BioNTech şirketi kurucuları U…

Bu yıl 25’incisi verilen Alman Gelecek Mükafatı, Kovid-19 aşısını geliştiren BioNTech kurucularının oldu.

Almanya Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada; Frank-Walter Steinmeier’in 250 bin avro kıymetindeki mükafatı Berlin’de BioNTech şirketi kurucuları Uğur Şahin ve Hasret Türeci ile Christoph Huber ve Katalin Kariko’ya takdim ettiği tabir edildi.

VİRÜSE KARŞI AŞI GELİŞTİREN BİRİNCİ ŞAHISLAR

Açıklamada, bilim insanları takımının, mRNA üzerinde yıllarca süren araştırmalara ve Kovid-19’un katlanarak yayılacağına dair ön görüye dayanarak virüse karşı aşı geliştiren birinci şahıslar oldukları vurgulandı.

“DÜNYA ÇAPINDA MİLYONLARCA İNSANIN HAYATINI KURTARDILAR”

Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Anja Karliczek, mükafata ait yaptığı açıklamada, BioNTech’in pandemide elde ettiği muvaffakiyetin çığır açıcı ve ilham verici olduğunu belirterek, “Güvenli ve tesirli bir aşının geliştirilmesiyle BioNTech araştırmacıları dünya çapında milyonlarca insanın hayatını kurtardı ve onların önemli hastalıklardan korunmasına katkıda bulundu. Böylelikle BioNTech, bir yıl içinde Kovid-19 pandemisine karşı uğraşta bir dönüm noktası oluşturdu. Bu muvaffakiyete, uzun yıllara dayanan araştırma fonumuzla katkıda bulunabildiğimiz için gurur duyuyorum” sözlerini kullandı.

Almanya’da Cumhurbaşkanı, seçkin araştırma ve geliştirme projelerini Alman Gelecek Mükafatı ile onurlandırıyor.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.