ABD’nin Kansas eyaletinde çıkan hortum önüne çıkan her şeyi yıktı geçti

Kansas’ı vuran kasırgada 100’den fazla bina hasar gördü, birtakım bölgeler adeta dümdüz oldu. Yaralıların net sayısı bilinmiyor fakat kasırgayı …

03.05.2022
ABD’nin Kansas eyaletinde çıkan hortum önüne çıkan her şeyi yıktı geçti

Kansas’ı vuran kasırgada 100’den fazla bina hasar gördü, birtakım bölgeler adeta dümdüz oldu. Yaralıların net sayısı bilinmiyor fakat kasırgayı kovalayan 3 meteoroloji öğrencisi trafik kazasında hayatını kaybetti. Öte yandan, bölgede çıkan bir hortumun şiddetiyle her şeyi yıkıp geçtiği anlar drone kamerasına yansıdı.

Kansas Eyaleti Valisi Laura Kelly, felaketten en çok etkilenen bölgeler için fevkalâde hal ilan etti ve yaklaşık 15 bin kişinin kasırga sırasında elektriğinin kesildiği bilgisini verdi. Kasırgalara ek olarak, birçok kasabada büyük dolu fırtınaları yaşanıyor.

“BAZI MESKENLER BÜSBÜTÜN HAVAYA UÇTU”

İtfaiye Şefi Chad Russell ise mahalledeki birtakım konutların ‘tamamen havaya uçtuğunu’ söyledi. Russell, temelinden kopan konutlar olduğunu ve kimi mahallelerin tamamının yok olduğunu vurguladı.

BİNLERCE KİŞİ ELEKTİRİKSİZ KALDI

Kasırgadan en çok etkilenen bölgelerin başında gelen Andover İtfaiye Şefi Char Russell, düzenlediği basın toplantısında, eyaletin güneydoğusundaki 15 bin nüfuslu Andover yerleşkesinde oluşan hortumda bir düzineden fazla konutun büsbütün yıkıldığını, 100’e yakın binanın hasar gördüğünü söyledi. İtfaiye şefi, hortumda biri ağır yaralanan 3 kişinin hastaneye kaldırıldığını, bölgede yaklaşık 6 bin 500 kişinin de elektriksiz kaldığını aktardı.

“Mkent aydın haberleriLESEF BUNU DAHA EVVEL YAŞAMIŞTIK”

Hortumun yol açtığı ziyandan toparlanmanın yıllar alacağını kaydeden Russel, “Mkent aydın haberlerilesef bunu daha evvel yaşadık.” diye konuştu. 26 Nisan 1991’de Andover’ı vuran 5’inci kategorideki kasırgada 17 kişi hayatını kaybetmişti.

3 ÖĞRENCİ HAYATINI KAYBETTİ

Kasırganın peşinden giden 3 Oklahoma Üniversitesi meteoroloji öğrencisinin vefatı ise herkesi yıktı. Kasırgayı incelemek için yola çıkan ve dönüş yolunda kaza yapan 22 yaşındaki Drake Brooks, 20 yaşındaki Nicholas Nair ve 19 yaşındaki Gavin Short hayatını kaybetti.

HORTUM ANI KAMERADA

Öte yandan, eyaleti felakete sürükleyen hortum drone kamerasına yansıdı. İmajlar felaketin boyutunu adeta gözler önüne serdi.

Kasırga ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.