Yüksek fiyatlar altında ezilen vatandaşa nefes aldıracak Hal Yasası’nın detayları ortaya çıktı

Hükümetin üç yıldan beri çalışmalarını sürdürdüğü Hal Maddesi’ne ait taslakta sona gelindi. Buna nazaran, hallerde adeta ‘mafya’ diye …

03.05.2022
Yüksek fiyatlar altında ezilen vatandaşa nefes aldıracak Hal Yasası’nın detayları ortaya çıktı

Hükümetin üç yıldan beri çalışmalarını sürdürdüğü Hal Maddesi’ne ait taslakta sona gelindi. Buna nazaran, hallerde adeta ‘mafya’ diye nitelendirilen yapılanmalara son verilecek. Üreticilere yer tahsis edilip vergi muafiyeti getirilecek.

Yeni Hal Kanunu’na ait farklı ayrıntılar konu bahis oldu..Meclis’in tatile gireceği temmuz ayından evvel Meclis gündemine getirilmesi planlanan taslak ile, hallerde âdeta ‘mafya’ diye nitelendirilen yapılanmalara son verilecek.

“NEREDEYSE BİR MAFYA TERTİBİ KURULMUŞ”

Türkiye gazetesinde yer alan habere nazaran; AK Parti iktisat kurmayları ile Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlıkları yapılan Hal Yasası taslağında kimi rötuşlar yapıldı. Edinilen bilgilere nazaran taslak ile hallerde bir kişinin birden fazla işletmesi olmayacak. AK Parti kaynakları “Şu anda bakıyorsunuz, hallerde bir kişi birden fazla işletmesi var. Kardeşi, amcası aile uzunluğu oraları işletiyorlar. Kimseye fırsat da vermiyorlar. Neredeyse bir mafya nizamı kurulmuş. Yeni taslak ile hallerde belirli bireylerin kümelenmesine müsaade verilmeyecek” dedi.

ALTERNATİF HALLER KURULACAK

Büyükşehirlerde yeni alternatif haller kurulacak. İstanbul, Ankara, İzmir yahut Bursa üzere vilayetlerde belediyelere yeni hal kurulması için hazine toprakları dahil, yeni alanlar verilecek. Bu haller kurulurken belediyelerin üzerindeki yükü hafifletmek için Vilayetler Bankası aracılığıyla mali kaynak aktarılacak.

ÜRETİCİYE VERGİ MUAFİYETİ

Taslak ile hallere ait yeni kurallar belirlenirken, tedarik zincirinin kırılmaması için de önlemler alınması da amaçlanıyor. Direkt üretici kooperatiflerine hallerde yer verilecek. Birinci taslakta hallerin kapasitesinin yüzde 30’unun üretici birlik ve kooperatiflerine yer ayrılması öngörülüyordu. Bu oranın artabileceği bedellendiriliyor. Zincir marketlerin de artık direkt tarladan değil, hallerden mal alması sağlanacak. Hallerdeki üreticilerin eserlerinin satışında kimi muafiyetler ve teşvikler getirilmesi de gündemde. AK Parti kurmayları, “Mesela KDV alınmayabilir üreticiden. Bu hususlar çalışılıyor” dedi.

BELEDİYENİN YÜKÜ ARTACAK

Taslak ile hal idareleri de yine şekillendirilecek. İdarelerde belediyelerin tartısı artacak. Bilhassa belediyelerin kontrol yetkisine yönelik yeni adımlar atılacak.

Hal ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.