ABD’den Ukrayna kararı: Diplomatlar geçici süreliğine Polonya’ya çekildi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusu konusunda adım atması üzerine daha evvel başşehir Kiev’den Liyv kentine …

22.02.2022
ABD’den Ukrayna kararı: Diplomatlar geçici süreliğine Polonya’ya çekildi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusu konusunda adım atması üzerine daha evvel başşehir Kiev’den Liyv kentine çektikleri ABD diplomatlarını süreksiz müddetliğine Polonya’ya çektiklerini açıkladı. Öte yandan Beyaz Saray’dan verilen bilgilendirme argümanında, “Biden, Rusya’nın ‘bağımsızlığını tanıdığını’ açıkladığı iki bölge ile ABD’li kişi ve kurumların ticari ve finansal bağlarını yasaklayan bir kararname yayımlayacak” denildi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken yaptığı yazılı açıklamada, “Güvenlik nedeniyle şu anda Lviv’de bulunan Dışişleri Bakanlığı işçisi geceyi Polonya’da geçirecek. Çalışanımız, Ukrayna’daki diplomatik çalışmalarına devam etmek ve acil konsolosluk hizmetleri sağlamak için sistemli olarak geri dönecektir” tabirlerini kullandı.

ABD VATANDAŞLARINA YÖNELİK DAVETİNİ YİNELEDİ

ABD’nin Rusya‘nın saldırganlığı karşısında Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan bağlılığına işaret eden Blinken, ABD vatandaşlarına Ukrayna’dan derhal ayrılmaları istikametindeki tavsiyelerini yinelediklerini belirtti.

“RUS BİRLİKLERİ HUDUDA YAKLAŞMAYA DEVAM EDİYOR”

Blinken, “Ukrayna’daki güvenlik durumu ülke genelinde öngörülemez olmaya devam ediyor ve berbatlaşabilir. Rastgele bir Rus askeri operasyonunun sivil hava nakliyeciliği önemli biçimde kısıtlama mümkünlüğü çok yüksek. Rus birlikleri, işgal planlarına benzeri bir formda hududa yaklaşmaya devam ediyor.” tabirlerini kullandı.

“SALDIRI DURUMUNDA VATANDAŞLARIMIZ SIĞINAKLARA SIĞINMALI”

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Rus birliklerine Ukrayna’nın kelamda Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerine konuşlanma buyruğu verdiğini kaydeden Blinken “Ukrayna’dan derhal ayrılma tavsiyemize karşın bu bölgelerde kalmayı seçen ABD vatandaşları, dikkatli ve etraflarına karşı tetikte olmalıdır. Bir atak durumunda, ABD vatandaşları sığınaklara sığınmalı ve ne vakit hareket etmenin inançlı olduğu konusunda büyük haber kuruluşlarını izlemelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki.

BEYAZ SARAY’DAN YAPTIRIM AÇIKLAMASI: BIDEN KARARNAMEYİ İMZALAYACAK

Öte yandan Rusya başkanı Putin’in Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk bölgelerinin tanınmasına dair kararnameyi imzalamasının akabinde Beyaz Saray’dan da bir açıklama geldi. Sözcü Jen Psaki, “Başkan Biden yakında Amerikalıların Ukrayna’nın kelamda Donetsk ve Luhansk bölgelerine, bu bölgelerden yahut bu bölgelerden yeni yatırım, ticaret ve finansmanı yasaklayacak bir başkanlık kararnamesi imzalayacak” tabirlerini kullandı.

AYRINTILARI BAKANLIKLAR AÇIKLAYACAK

Kelam Gelimi Edilen kararnameyle Ukrayna’nın bu bölgelerinde ticari rastgele bir süreç yapmaya çalışanların yaptırıma tabi tutulabileceğini de belirten Psaki, ayrıntıları ABD Hazine Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı’nın açıklayacağını bildirdi. Psaki, bu kararnamenin Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda devreye sokulacak öteki yaptırımlardan başka olduğunu vurguladı.

BİDEN’DAN BİRİNCİ TEPKİ

Öte yandan ABD Lideri Biden, Rusya Devlet Lideri Putin’in kelamda Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerini tanıma kararını şiddetle kınadıklarını açıkladı.

PUTİN “DONBAS RUSYA’NIN BİR PARÇASI” DEMİŞTİ

Putin, akşam skent aydın haberleritlerinde yaptığı konuşmada, Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk de içine alan Donbas’ın tarihi olarak Rusya’nın bir kesimi olduğunu belirtti. Putin, “Bu kararı daha evvel almalıydık. Federal meclisi bu kararı desteklemeye davet ediyorum. Dökülen bu kanlar Kiev’deki rejimin elinde olacaktır. Bu kararları açıklayarak Rus vatanseverlerin gücünün gerimde olduğunu hissediyorum” diye konuştu.

kent aydın haberleri / Kasım İleri – Yeni

Rus,Abd,Söz,Vatandaşları ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Şimdiki sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.