BM, Ukrayna için acil toplandı! Rusya’yla iyi ilişkileri olan Çin’in temsilcisi sadece 50 saniye konuştu

BM Güvenlik Kurulu, Rusya’nın Ukrayna kararı sonrası acil toplandı. Toplantıda konuşan Ukrayna’nın BM Temsilcisi, “Kendimizi savunma hakkımız var …

22.02.2022
BM, Ukrayna için acil toplandı! Rusya’yla iyi ilişkileri olan Çin’in temsilcisi sadece 50 saniye konuştu

BM Güvenlik Kurulu, Rusya’nın Ukrayna kararı sonrası acil toplandı. Toplantıda konuşan Ukrayna’nın BM Temsilcisi, “Kendimizi savunma hakkımız var” dedi. İngiltere ve ABD temsilcileri de karara tepki gösterirken Rusya ile düzgün ilgileri olan Çin’in temsilcisi, tarihi bir rekor kırarak yalnızca 50 saniyelik bir konuşma gerçekleştirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Kurulu’nun Rusya‘nın Ukrayna‘nın doğusundaki iki bölgenin bağımsızlığını tanıması üzerine Türkiye skent aydın haberleriti ile bugün 05.00’te acil toplandı. Ukrayna‘nın talebi üzerine kurul üyeleri New York lokal skent aydın haberleriti ile pazartesi akşam 21.00’de acil toplanarak Rusya‘nın Ukrayna‘nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk bölgelerinin bağımsızlığını tanımasını görüştü.

Kurulun 8 üyesi ABD, İngiltere, Fransa, İrlanda, Norveç, Meksika, Brezilya ve Arnavutluk’un toplantının yapılmasını desteklediği belirtildi.

DEVİR LİDERİ RUSYA VETO YETKİSİNİ KULLANDI

Bu ay BM Güvenlik Kurulu devir başkanlığını yürüten Rusya‘nın belirtilen skent aydın haberleritte yapılması için toplantıyı programa aldığı lakin Rusya‘nın daimi üye olarak elinde veto yetkisi olduğu için toplantıda rastgele bir adım atılamamış oldu. Bilindiği üzere, BM Güvenlik Şurası’nda 5 daimi ülkeden rastgele birinin veto etmesi, karar çıkmaması için kâfi oluyor.

ÇİN TEMSİLCİSİNDEN 50 SANİYELİK KONUŞMA

Toplantıda bir gelişme de dikkat çekti. Rusya ile güzel bağlantılarda bulunan Çin’in temsilcisi tarihin en kısa konuşmasını yaptı. Yaklaşık 50 saniye konuştu.

BM: ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLER KRİTİK OLACAK

Birleşmiş Milletler (BM), Ukrayna ve Rusya ortasında gelinen noktanın son derece tehlikeli olduğu uyarısı yaparak, büyük çatışma riski taşıyan gelişmelerin ne değerine olursa olsun önlenmesi gerektiği davetinde bulundu. BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo, Ukrayna’nın daveti ile acil toplanan BM Güvenlik Kurulu’nda, bölgedeki tehlikeli gelişmelerden çok büyük kaygı duyduklarını aktardı. DiCarlo, “Önümüzdeki skent aydın haberleritler ve günler kritik olacak. Büyük çatışma riski gerçektir ve ne değerine olursa olsun önlenmesi gerekir.” diye konuştu.

ABD TEMSİLCİSİ: SONUÇLARI, UKRAYNA SONLARININ ÇOK ÖTESİNDE HİSSEDİLECEK

ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield ise Rusya’yı Ukrayna’yı daha fazla işgal etmek için mazeret yaratmaya çalışmakla suçlayarak, “Bu hareketin sonuçları Ukrayna hudutlarının çok ötesinde hissedilecek.” dedi.

Thomas Greenfield, Ukrayna’nın daveti üzerine acil toplanan BM Güvenlik Kurulu toplantısında Rusya’nın doğu Ukrayna bölgesinde bağımsızlığını ilan eden Donetsk ve Luhansk’ı tanıyacağı açıklamasına sert tenkitler yöneltti.

Rusya’nın Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne açık bir halde saldırdığını belirten Thomas Greenfield, kelam gelimi edilen iki bölgeye asker sevk etme teşebbüsü için de “Onlara barış gücü diyor. Bu saçmalık. Gerçekte ne olduklarını biliyoruz. Bunu yaparken, dünyanın önüne bir seçim koydu.” sözlerini kullandı.

ABD Büyükelçisi, gelişmelere karşı kimsenin kenarda durmaması gerektiğini belirterek, “Dahası, Lider Putin’in bu atağı, Rusya’nın Ukrayna’yı daha fazla işgal etmek için bir mazeret yaratma teşebbüsünün açıkça temelidir. Bu aksiyonun sonuçları Ukrayna sonlarının çok ötesinde hissedilecek.” diye konuştu.

İNGİLTERE: RUSYA’YI GERİ ADIM ATMAYA ÇAĞIRIYORUZ

Güvenlik Kurulu’nda kelam alan BM’nin İngiltere Daimi Temsilcisi Barbara Woodward da Rusya’nın Ukrayna atağını kınayarak, bu aksiyonun bölgede can kayıplarına ve müthiş insani krize yol açacağını belirtti. Woodward, İngiltere’nin Rusya’ya, milletlerarası hukuku ihlal ederek Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik taarruzlarına karşılık olarak yeni yaptırımlar ilan edeceğini duyurarak, “Eylemlerinin önemli ekonomik sonuçları olacaktır.” dedi.

“Rusya bizi uçurumun eşiğine getirdi. Rusya’yı geri adım atmaya çağırıyoruz.” diyen İngiltere Büyükelçisi, Güvenlik Kurulunun Rusya’yı gerginliği azaltmaya, saldırganlığını kınamaya ve BM Kaidesi’ne hürmet duymaya çağırma sorumluluğunun bulunduğunu kaydetti.

kent aydın haberleri / Islam Yanlışsız – Dünya

Rusya,Ukrayna,Güvenlik Kurulu,Temsilcisi ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.