İzmir’de suya yüzde 30 zam yapıldı

İZSU Genel Müdürlüğü Harika Genel Konseyi, Mustafa Necati Kültür Merkezi’nde İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer başkanlığında yapıldı …

22.02.2022
İzmir’de suya yüzde 30 zam yapıldı

İZSU Genel Müdürlüğü Harika Genel Konseyi, Mustafa Necati Kültür Merkezi’nde İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer başkanlığında yapıldı.Toplantıda, 1 Mart 2022’den geçerli olmak üzere suya yüzde 30 artırım yapılması önerisi AK Parti ve MHP kümesinin…

İZSU Genel Müdürlüğü Harikulâde Genel Şurası, Mustafa Necati Kültür Merkezi’nde İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer başkanlığında yapıldı.

Toplantıda, 1 Mart 2022’den geçerli olmak üzere suya yüzde 30 artırım yapılması önerisi AK Parti ve MHP kümesinin ret oylarına karşılık oy çokluğu kabul edildi. Yeni tarifeye nazaran, artış oranı birtakım abone çeşitleri hariç yüzde 30 oldu.

‘İNSANİ SU KULLANIM HAKKI’ ÇERÇEVESİNDE FİYATSIZ SU

Bilhassa toplumsal yardım kapsamındaki dar gelirli aileler, şehit aileleri ve gazilere belirlenecek oranda “insani su kullanım hakkı” çerçevesinde fiyatsız su verilmesine ait düzenleme getirildi.

Alınan kararla konut abonelerinde 0-10 metre kadarküp ortası suyun metre kadarküp fiyatı 9,83 lira, 11-20 metre kadarküp suyun fiyatı 11,70 lira, 21 ve üzeri metre kadarküp suyun fiyatı da 21,89 lira olarak belirlendi.

Konut dışı aboneliklerde ise kademeli tarife sistemine geçilirken, birinci kademe tarifede rastgele bir fiyat artışı uygulanmayacak.

‘HİÇBİRİMİZ İÇİN ZAFER DEĞİL’

Toplantının sonunda değerlendirmede bulunan İzmir Büyükşenir Belediye Lideri Soyer ise şunları söyledi:

“Oy çokluğu ile artırım yapıyor olmamız hiçbirimiz için zafer değil. Hiçbirimiz bundan memnun değiliz. İzmir’de vatandaşların suyu çok daha düşük bedellerle tüketmesini isteriz. Görevimiz bu. Olabildiğince dar gelirli vatandaşları koruyacak düzenlemeler yapmaya çalıştık lakin sevinerek kutlayacağımız bir durum değil. Dilerim İzmirlilere çok daha düşük bedellerle su üreteceğimiz günleri İzmir’de kurarız.”

İzmir’de 4 gün evvel su faturalarındaki KDV oranı yüzde 1’e düşürülmüştü.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.