ABD, aralarında Aum Şinrikyo’nun da bulunduğu 5 örgütü Yabancı Terör Örgütü listesinden çıkardı

ABD Dışişleri Bakanlığı, dünyanın farklı bölgelerinde fkent aydın haberleriliyet gösteren Bask Anavatanı ve Özgürlüğü, Aum Şinrikyo, Kudüs …

21.05.2022
ABD, aralarında Aum Şinrikyo’nun da bulunduğu 5 örgütü Yabancı Terör Örgütü listesinden çıkardı

ABD Dışişleri Bakanlığı, dünyanın farklı bölgelerinde fkent aydın haberleriliyet gösteren Bask Anavatanı ve Özgürlüğü, Aum Şinrikyo, Kudüs Bölgesi Mücahidin Şura Kurulu, Kahane Chai ve Cama’a al-Islamiyye olmak üzere 5 örgütü Yabancı Terör Örgütü (FTO) listesinden çıkardı. Öte yandan bakanlık, Abu al-Vardah, Mohad Mualim, Farah Muhamed Şirdon’un da ortalarında bulunduğu 6 kişiyi de Özel Yabancı Terörist listesinden çıkardı

ABD Dışişleri Bakanlığı, dünyanın farklı bölgelerinde fkent aydın haberleriliyet gösteren 5 örgütü, Yabancı Terör Örgütü (FTO) listesinden çıkardı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ” Dışişleri Bakanlığı, bugün Göç ve Vatandaşlık Yasası (INA) kapsamında 5 örgütün FTO tanımlamasını iptal ettiğini duyurdu. Bunlar: Bask Anavatanı ve Özgürlüğü, Aum Şinrikyo, Kudüs Bölgesi Mücahidin Şura Kurulu, Kahane Chai ve Cama’a al-Islamiyye” tabirlerine yer verildi.

“ÖZEL GLOBAL TERÖRİST” TANIMLAMALARI KALACAK

Açıklamada, kolluk kuvvetlerine bilgi bağlamında takviye vermek ve dondurulan varlıkların hala bu kümeler ortasında etkin olan bireylere hür bırakılmaması için bu örgütlerin mensuplarının “Özel Global Terörist” tanımlamalarının kalacağına dikkati çekildi.

6 KİŞİYİ DE ÖZEL YABANCI TERÖRİST LİSTESİNDE ÇIKARDILAR

Açıklamada ayrıyeten, “Bu beş örgütün Yabancı Terör Örgütü tanımlamalarının iptaline ek olarak, Dışişleri Bakanlığı ayrıyeten 13224 sayılı Kararname uyarınca ölen 6 kişiyi de Özel Yabancı Terörist listesinden çıkardı: Bunlar, Abu al-Vardah, Mohad Mualim, Farah Muhamed Şirdon, Musa Abu Davud, Aliashab Kebekov ve İbrahim el-Rubayş.” tabirleri kullanıldı.

KAHANE CHAİ RADİKAL BİR YAHUDİ ÖRGÜT OLARAK TANINIYOR

Bask Anavatanı ve Özgürlüğü örgütünün İspanya’nın Bask bölgesinde fkent aydın haberleriliyet gösterdiği bilinirken, Aum Şinrikyo Japon milliyetçisi, Kahane Chai ise radikal bir Yahudi örgüt olarak tanınıyor. Kudüs Bölgesi Mücahidin Şura Kurulu Gazze’de, Cama’a al-Islamiyye ise Mısır’da fkent aydın haberleriliyet gösteriyor.

kent aydın haberleri / Kasım İleri – Şimdiki

Örgütü,Terör ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.